Realizované akceFotogalerie:

http://zsbohuminska.rajce.idnes.cz a http://zsbohuminska2.rajce.idnes.czValentýnská pošta 2018

Již tradičně se u nás ve škole koná tzv. Valentýnská pošta. Všichni žáci mají možnost poslat psaníčko svým milým, kamarádům, přátelům. Děti nezapomínají ani na sourozence a oblíbené učitele, či vychovatelky školní družiny, nebo paní kuchařky. Ve fotogalerii ©Mgr. Liany Svobodové nakouknete do přípravy (vlevo) a průběhu (vpravo) Valentýnské pošty.


Zpět nahoru …


OZO Ostrava – 8.AB

V únoru 2018 se naši osmáci věnovali problematice správného třídění odpadu ve výukovém centru společnosti OZO Ostrava. V rámci výukového programu „Odpady zbavené otazníků“ se zábavnou formou seznámili se zásadami správného třídění. Názorně se přesvědčili, co vše může obsahovat kontejner na směsný odpad a co do něj naopak nepatří. Dozvěděli se také, jaká je další cesta jednotlivých složek komunálního odpadu od okamžiku jeho vzniku až po finální zpracování či likvidaci. V rámci programu také zhlédli 3D výukový film a byli poučeni, že správným tříděním odpadu lze zvýšit životnost velkoplošných skládek. Také se dověděli o zajímavém projektu – prodej bez obalu.


Zpět nahoru …


Královna Koloběžka v Divadle loutek Ostrava – 4.BC

Do ostravského Divadla loutek se v únoru 2018 vydali i naši čtvrtáci. A divadelní představení Královna Koloběžka rozhodně nezklamalo, děti si odnesly příjemné umělecké zážitky.


Zpět nahoru …


Beseda se Zdeňkem Svěrákem

„V únoru 2017 jsme se s paní učitelkou Lianou Svobodovou a čtenářským klubem naší školy vydali do Knihcentra Ostrava na besedu s panem Zdeňkem Svěrákem. Beseda s panem Svěrákem byla tak žádaná, že se tam nedalo skoro nikam sednout, lidé stáli všude okolo i na schodech. Vůbec se ale nedivím. Pan Svěrák byl velmi zábavný. Sotva přišel, hned řekl, že tady u nás v Ostravě máme snad nejlepší publikum. To bylo velmi milé. Kdybych to měla shrnout, tak vám řeknu, že to bylo velmi zajímavé, poučné a zábavné zároveň. Strašně bych si přála ho zase někdy potkat a naslouchat jeho vyprávění.“ (Patricie Holaňová, 8.A)


Zpět nahoru …


Předškoláci na Kamenci – Škola nanečisto 2018

Naše ZŠ již poněkolikáté organizovala akci pro budoucí prvňáčky s názvem „ŠKOLA NANEČISTO“. Této akce se zúčastnilo asi 40 rodičů s dětmi předškolního věku, které mohly zasednout do školních lavic a spolu s učitelkami si vyzkoušely hodinu výuky. Dětí bylo ve třídě 30 a hravou formou si zkoušely počítat, vybarvovat a také si zazpívaly některé písničky za doprovodu klavíru. Mezitím, co byly děti ve třídě s učitelkami, rodiče byli informováni o dalších akcích pro předškoláky a zápisech v dubnu. Seznámili jsme je s potřebnými doklady, které musí přinést k zápisu a o možnosti odkladu školní docházky. Poté jsme je provedli ve třech skupinách po škole, ukázali jim také prostory ŠD, kde si mohli pohovořit s vedoucí ŠD. Vše jsme zvládli během 45 minut. Na závěr proběhla neformální diskuze s některými rodiči. Děti odcházely spokojené ze školy domů a věříme, že zmizel jejich ostych. Doufáme, že většina z nich také dorazí k našim zápisům a pak je také uvidíme v novém školním roce 2018/19, kdy chceme otevřít dvě 1. třídy.


Zpět nahoru …


Hodina Komenského v Divadle loutek Ostrava – 5.AB

Také žáci pátého ročníku se v únoru 2018 vydali za kulturou do ostravského Divadla loutek . V něm měli možnost zhlédnout divadlo s názvem Hodina Komenského a dozvědět se tak o výrazné osobnosti našich dějin J. A. Komenském. Divadlo bylo velmi zajímavě zpracované a žáci díky němu získali spoustu informací z jeho života a také se mohli přímo zapojit do samotného představení. Ač jsme si v závěru představení trochu posteskli, že nebylo delší, všichni jsme si kulturní dopoledne velmi užili a už teď se nedočkavě těšíme na další.


Zpět nahoru …


Stříhali dohola Josefa Kainara – 9.AB

Výuku v naší škole doplňujeme také pečlivě vybranými divadelním představeními. Naši deváťáci tak v únoru 2018 zhlédli hru Stříhali dohola Josefa Kainara, která byla premiérově uvedena v Divadle loutek 24. listopadu 2017. Představení připomíná sto let od narození předního českého básníka, skladatele a textaře Josefa Kainara, jehož život byl částečně spjat i s Ostravou.


Zpět nahoru …


Amazing Race 2018

Den po vysvědčení, v únoru 2018 náš tým pod vedením Mgr. Viery Dobešové ve složení Katarina Gjoni a Josef Mráz (8.A), Jan Goj a Jindřich Lakomý (8.B), Zuzana Krajčíková a Vilém Štupalský (9.A), Veronika Zaviatičová a Martin Kalus (9.B) přijal výzvu a statečně zabojoval v celoměstské angličtinářské soutěži „Amazing Race“ a kromě 11. místa si odnesl spoustu nových poznatků a zážitků.


Zpět nahoru …


Čtení nás baví – 6.B

Doufáme, že nikdo nepochybuje o tom, jak je čtení pro děti důležité. I ve škole se snažíme podpořit a hlavně rozvíjet dětské čtenářství. V současnosti stejně jako dříve platí, že práce s textem a dobré porozumění jeho obsahu jsou základními předpoklady pro vzdělávání. Ve výuce tak pracujeme nejen s učebnicemi, ale část hodin literatury věnujeme také seznámení s knihami, které děti čtou doma. Vyprávíme si o nich, předčítáme, co nás zaujalo, diskutujeme o žánrech a vhodnosti výběru, navzájem se inspirujeme. V pololetí si pak žáci 6.B tvořili přehled přečtených knih, které výtvarně zpracovali a vystavili.


Zpět nahoru …


Naše první vysvědčení – 1.C


Zpět nahoru …


Krok za krokem – recyklování – 6.B

Druhý úkol v soutěži „Recyklohraní aneb Ukliďme si svět“ měl název „Krok za krokem.“ Žáci zjišťovali, kde se nachází nejbližší sběrné místo v okolí naší školy – tedy červený kontejner, do kterého lze odevzdat k recyklaci nepotřebné drobné elektro. Čekal je pohyb v terénu, kreativní práce při tvorbě mapy a také bonusová soutěž – fotoreportáž! Úkolu se zhostili žáci 6.B pod vedením paní učitelky Mgr. Jany Čepelákové. Posuďte sami, jak se jim to povedlo: -fotoreportáž-


Zpět nahoru …


Recitační soutěž – 1.C

Naši prvňáčci se naučili vtipné básně z básnické sbírky Jana Vodňanského „Šlo povidlo na vandr“ s ilustracemi Aloise Mikulky (např. Jak se píše písnička, Nastoupil pes do tramvaje, Postavil jsem sněhuláka, Dejte mi pastelku) a potom je přednesli před porotou složenou z třídní učitelky Mgr. Vladimíry Rutarové a paní učitelky Mgr. Anny Měrkové. Porota se rozhodla odměnit všechny žáky, protože si ocenění zasloužili, zvládli nelehký úkol a mohou být právem na sebe pyšní.


Zpět nahoru …


The English Alphabet

Pro velký zájem žáků o anglickou soutěž ve spellingu jsme v lednu 2018 připravili The English Alphabet. Přihlášení žáci byli rozděleni do dvou skupin (6. ročníky a 7.-9. ročníky). Paní učitelka Mgr. Viera Dobešová měla zajímavě připravena všechna tři základní kola soutěže na procvičení a zdokonalení anglické abecedy. Do finále vždy z každé skupiny postoupili 3 nejlepší žáci. Jak to všechno dopadlo?

6. ročník

1. místo – Ivo Horák

2. místo – Filip Lhopitaux

3. místo – Michaela Dluhošová

7.- 9. ročník

1. místo – Jindřich Lakomý

2. místo – Leona Bidrmanová

3. místo – Veronika Zaviatičová

Krásné ceny byly ale rozděleny všem zúčastněným, kterým děkujeme za příjemný průběh celé soutěže a výhercům srdečně gratulujeme. (Mgr. Viera Dobešová a Mgr. Blanka Malá)


Zpět nahoru …


Florbal – děvčata – okresní kolo

V okresním kole, které se konalo v lednu 2018,

se naše děvčata v kategorii 7. – 9. ročník umístila

na 4. místě.


Zpět nahoru …


Ozdravný pobyt – lyžařský kurz – 7. ročník

Období před Vánocemi tráví naši sedmáci (a také někteří osmáci) v Beskydech, kde v rámci ozdravného pobytu absolvují i lyžařský kurz. Podle slov instruktorů – lepší začátek sezóny, než s takovými hodnými a nadšenými dětmi, si nemohli přát. Ne každý den je počasí ideální – noc před třetím dnem byla teplá a řádila vichřice, takže přes den nejezdily vleky. Děti však měly o zábavu postarané. Dopoledne šly na túru podél sjezdovky a odpoledne jezdily na minilyžích, minisaních a na bobech. K večeru měly relax v bazénu a ve vířivce, či hrály společenské hry. Když se však počasí zase udobří, tak děti hurá na kopec zdokonalovat své lyžařské a snowborďácké umění. A po doplnění spotřebované energie místo pohádky na dobrou noc nezaškodí pohled do historie lyžování obohacený o ukázky extrémního lyžovaní. Součástí zdokonalování našich lyžařů mohou být i procházky a večerní relax v horském wellnes na Bílé. Poslední den lyžařského kurzu byl ve znamení posledního dolaďování formy před závěrečným závodem ve slalomu na lyžích a na snowboardu. Vítězové jednotlivých družstev byli odměněni lyžařskou školou SKI Bílá.

Začínáme-fotogalerie

1. den LV

2. den LV

3. den LV

4. den LV

5. den LV

Pokračujeme – fotogalerie

1. den OZP

2. den OZP

3. den OZP

4. den OZP

5. den OZP

Víkendové střídání posádky – ukončení lyžařského kurzu a pokračování v ozdravném pobytu – bylo ukončeno večerní aktivitou, která jistě přispěla k upevnění přátelských vztahů – při hře „Rande“ se děti po dvojicích rozpovídaly o různých tématech. Na závěr se výborně všichni pobavili při Honzově verzi hry Dostihy. Neděle patřila výletu na Bumbálku. Přiblížení zabezpečil autobus, ale dále se pokračovalo pěšky. Protože napadlo i trochu sněhu, mohli se všichni pustit do soutěže o sněhové městečko, která se velice vydařila. Trochu zmrzlé přivítala děti Masarykova chata a zahřátí výborným čajem se vydali k obědu. S novým pracovním týdnem začala probíhat i výuka – teoretická i praktická. Děti se ponořily do zeměpisných atlasů a matematických rovnic, zhlédli část filmu Smrt krásných srnců a dokument o E. Zátopkovi. Po odpolední vycházce k pramenu Smradlava následoval oblíbený bazén a vířivka, vynikající večeře a večerní program v duchu pohádkových znělek a luxusních značek automobilů. K dalším velice vydařeným aktivitám patřila soutěž „Bauer hledá talent“ a večerní „Barborčino čtení“. Den před odjezdem během vyučování zhlédli film Jan Hus, po obědě se přes zašifrovnou procházku dostali na bazén a večerní diskotéka ukončila všechny aktivity…


Zpět nahoru …


VáNoční čtení 2017 – 10. ročník

Ve čtvrtek 21. prosince 2017 si cca 45 žáků 1.-9.tříd užilo odpoledne, večer a noc ve škole malinko netradičně. Zúčastnili se totiž jubilejního 10. ročníku velmi oblíbeného „VáNočního čtení“. A protože to bylo kulaté výročí, poprosili jsme děti, aby si přinesly knížky s nejoblíbenější pohádkou. V 17 hodin nám pan ředitel naše jubilejní čtení slavnostně zahájil. Náš host Jan Pomahač, bývalý žák, nyní student VŠ a moderátor rádia Helax, nám přečetl úvodní pohádku. A pak už byla řada na dětech. Děti četly, o nej pohádkách si povídaly, všímaly jsme si jmen spisovatelů a prohlížely si krásné ilustrace.

A aby to děti měly pestřejší, byly pro ně připraveny vánoční dílny, kde si postupně mohly nazdobit a také sníst perníčky, vytvořit voňavý svícen z jablíčka a také medovou svíčku, věštit si budoucnost ze šlupek jablka, přemýšlet, komu věnují vlastnoručně vyrobené přáníčko a užít si tajemnou atmosféru vánočních tradic, např. krájení jablíčka nebo pouštění ořechových lodiček. Nakonec děti večer ukončily společným zpěvem koled. No a pak už se jen uložily ke spánku. Ráno jsme pak všichni společně posnídali a těšili se na slavnostní vánoční dopoledne se spolužáky. Jaká byla atmosféra, to snad poznáte z fotodokumentace (©Liana Svobodová, ©Daniel Polach, ©Veronika Jarešová).

„Velmi děkuji kolegyním Hance Kajfošové, Hance Bayerové, Aničce Měrkové, Lence Kratochvílové a Blance Malé, zástupcům školního parlamentu a školní kuchyni za spolupráci a skvělou organizaci této akce.“ (Mgr.Liana Svobodová)


Zpět nahoru …


Koledníček

V předvánočním týdnu proběhla mezi třídami 2.A a 2.B soutěž Koledníček. Na začátku a na konci tohoto příjemného svátečního odpoledne zazněly koledy zahrané na flétny v podání Martina Sondela a Aničky Mžykové.

1. místo

Petra Mostýnová, 2.B

2. místo

Markéta Vykoukalová, 2.B

3. místo

Julie Lasáková, Johanka Žmolíková a Richard Ščigel, 2.A


Zpět nahoru …


Zlatý Vánoční korfbal 2017 – U9, U11, U13, U16

V ČPP Aréně Ostrava se konal Vánoční turnaj v korfbale – nejdříve v kategoriích U13 a U16, o dva dny později v kategoriích U9 a U11. Ve všech čtyřech kategoriích jsme měli své zástupce, kteří vzorně reprezentovali naší školu a přinesli 3 zlaté medaile – U11, U13, U16 a 1 stříbrnou medaili – U9.

Nejlepší střelci turnajů: Jakub Sieja, 9.B a Valerie Marcinová, 5.A

Nejlepší hráči turnaje U9: Viktorie Kolková, 2.A a Marek Chlebeček, 2.A


Zpět nahoru …


Vánoční jarmark 2017 – poděkování

Děkujeme všem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k zdárnému průběhu našeho tradičního Vánočního jarmarku:

– našim milým rodičům, prarodičům, příbuzným i přátelům za spoustu krásných výrobků i osobní účast, našim nadšeným žákům, kteří přiložili ruku k dílu při výrobě nádherných ozdob a ukázali své obchodní dovednosti, SRPŠ za štědrý příspěvek i péči o občerstvení jarmarečníků, našim kytaristkám pod vedením Mgr. Barbory Huňkové za krásný umělecký zážitek a všem paní učitelkám za obrovskou pomoc při přípravě a realizaci této akce. Speciální poděkování patří koordinátorkám celého jarmarku – Mgr. Pavle Farníkové a Mgr. Janě Čepelákové.

Věříme, že jste si do svých domovů odnesli nejen spoustu krásných dárečků, ale i pohodovou adventní atmosféru. Fotogalerii Mgr. Liany Svobodové naleznete kliknutím na obrázek.


Zpět nahoru …


Čajový dýchánek čtenářského klubu

To, že se v čtenářském klubu věnujeme knihám, to je samozřejmé. Že se setkáváme se spisovateli na besedách, je skvělé. Z přání žákyň 8. a 9. tříd ale také vyplynulo, že by chtěly zažít knižní čajový dýchánek, jako bývaly kdysi a jak znají z filmů. No proč ne. Pozvaly jsme jejich třídní učitelky, vybraly si téma k povídání a předčítání, které se, jak jinak, týkalo dívek, slečen a žen, uvařily jsme si voňavé čajíky a samozřejmě nesměla chybět bábovka. Autorkou fotografií je Mgr. Liana Svobodová.


Zpět nahoru …


The Christmas Alphabet

Stalo se již tradicí, že je v předvánočním čase pro naše žáky 4. a 5. tříd připravena anglická soutěž ve spellingu. Po třech základních kolech postoupili do finále vždy tři nejlepší žáci z ročníku. Souboj to byl napínavý, atmosféra panovala přátelská. A výsledky?

4. ročník

1. místo – Marek Kladiva

2. místo – Aneta Fochlerová

3. místo – Martin Vykoukal

5. ročník

1. místo – Laura Mokrášová

2. místo – Denis Holub

3. místo – Lukáš Teichmann

Všichni zúčastnění žáci si užili krásné dárky a výherci zajímavé ceny. Děkujeme žákům za účast a výhercům gratulujeme.


Zpět nahoru …


Dětský čin roku 2017

Dobré skutky se dějí a je třeba, aby se o nich vědělo. Dobrosrdečnost, ochotu nezištně pomoci a podpořit své blízké a přátele oceňuje projekt Dětský čin roku. Děti, které by mohly být příkladem nejen pro své vrstevníky, ale také pro dospělé, během roku posílaly své příběhy plné odvahy a dobré vůle do celkem sedmi soutěžních kategorií. Vše vyvrcholilo ve čtvrtek 7. prosince 2017, kdy byli vyhlášeni vítězové již 13. ročníku projektu Dětský čin roku.

Moderátorem slavnostního oceňování byl herec a hudebník Aleš Háma, který je čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku. Své role se při předávání cen zhostili také patroni jednotlivých soutěžních kategorií, herec Jan Révai, spisovatelka Barbara Nesvadbová, zpěvačka Petra Černocká, moderátorka a bývalá miss Lucie Křížková, modelka Lucie Hadašová, moderátorka Zora Jandová, herec Braňo Holiček a zpěvák Zbyněk Drda.

Do projektu Dětský čin roku bylo letos přihlášeno více než 670 příběhů. Soutěžilo se v sedmi kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu či Pomoc starším lidem. Třicet nejlepších příběhů vybrala odborná porota, o vítězích pak rozhodly samy děti prostřednictvím internetového hlasování.

Jsme pyšní, že naše ZŠ Bohumínská má mezi vítězi hned dvojnásobné zastoupení. Zuzana Krajčíková z 9. A zvítězila se svým příběhem Pomoc tancem v kategorii Skupinová pomoc. Dalším oceněným je Daniel Polach z 9. B, který se svým příspěvkem o práci školního parlamentu ZŠ Bohumínská zvítězil v kategorii Dobrý nápad. Oba naši žáci si převzali ocenění v krásných prostorách Brožíkovy síně Staroměstské radnice v Praze a získali nejen hodnotné věcné dárky od partnerů projektu a zážitkové odpoledne v Muzeu voskových figurín Grévin, ale pro naši školu také šeky v hodnotě 10.000,- Kč na nákup školních pomůcek.

Zuzce a Danovi gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci nejen školy, ale i Slezské Ostravy.

Autoři fotografií jsou Mgr. Liana Svobodová a Daniel Polach.


Zpět nahoru …


Mikulášská nadílka 2017

V prosinci 2017 navštívil naši školu Mikuláš se svými pomocníky – andílky a čerty. V každé třídě hodné děti pochválili, zlobilům promluvili do duše a všem přinesli malý dárek. Svou přítomností potěšili i mateřské školky v okolí a rodinné centrum Chaloupka Malý svět na Slezské. Dětičky byly statečné, zazpívaly několik písniček, Mikuláši předaly namalované obrázky a za odměnu dostaly balíček se sladkostmi. Autorkou fotogalerie je Mgr. Liana Svobodová.


Zpět nahoru …


Olympiáda z jazyka českého 2017/18 – školní kolo

V prosinci 2017 proběhlo na naší škole školní kolo Olympiády z českého jazyka, která je určena žákům základních a středních škol. Jejím cílem je umožnit talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními a získat tím motivaci k dalšímu odbornému růstu. Těší nás veliký zájem o tuto dobrovolnou soutěž, školního kola se účastnilo 26 žáků 8. a 9. ročníku, kteří řešili dvě části – mluvnickou a slohovou. Téma slohové práce pro kategorii I. znělo „Stalo se to minulý týden“. Zadané úkoly řešili žáci samostatně pod dohledem Mgr. Liany Svobodové, která je i autorkou fotogalerie.

1. místo a postup do okresního kola

Jan Goj, 8.B

2. místo a postup do okresního kola

Anna Dobešová, 9.B

3. místo

Veronika Zaviatičová, 9.B


Zpět nahoru …


O pohár radnice Slezská Ostrava – vybíjená

V listopadu 2017 se žáci 5. ročníku sešli v tělocvičně základní školy Bohumínská, aby změřili své síly a především přesnou „mušku“ ve vybíjené. Turnaje se zúčastnily celkem tři týmy ze Slezské Ostravy – domácí ZŠ Bohumínská a hosté ZŠ Chrustova spolu se ZŠ Pěší. Samotný začátek turnaje byl uveden panem starostou Ing. Romanem Goryczkou, místostarostou Mariem Lyčkou, vedoucí odboru školství a kultury Mgr. Petrou Nitkovou a panem ředitelem Mgr. Bc. Markem Sládečkem. Poté co se zopakovala pravidla hry, mohl začít samotný turnaj.

Vybíjená se hrála celkem na šest kol, přičemž každý z týmů se utkal při čtyřech vzájemných soubojích. Již první zápas mezi ZŠ Bohumínská a ZŠ Chrustova ukázal, že žáci jsou výborně připraveni a při vzájemných soubojích nenechají nic náhodě. Zřejmě i výhoda domácího prostředí nakonec v prvním kole rozhodla o výhře ZŠ Bohumínská skórem 11:4. I ve druhém zápase bylo co sledovat, proti sobě nastoupila ZŠ Pěší a ZŠ Chrustova tentokráte s vítězstvím 5:12 na straně hráčů v černém – ZŠ Chrustova. I zbylé čtyři zápasy byly plné vydařených akcí a těžkých zákroků. Vyhlášení výsledků bylo plné dojmů a emocí, a ačkoliv mohl zvítězit jen jeden z týmů, nikdo neodešel s prázdnou a všichni se mohli těšit z výher, které pro ně přichystala obec Slezská Ostrava.

1. místo – ZŠ Bohumínská

2. místo – ZŠ Chrustova

3. místo – ZŠ Pěší

Nejlepší hráčka turnaje:

Aneta Macejiková (ZŠ Chrustova)

Nejlepší hráč turnaje:

Matyáš Vosáhlo (ZŠ Bohumínská)

Za organizaci celé akce děkujeme paní učitelce Mgr. Petře Ryškové, velké díky patří radnici Slezské Ostravy za podporu této akce a zakoupení odměn pro soutěžící. V neposlední řadě gratulujeme všem zúčastněným sportovcům a děkujeme publiku za mohutnou podporu.


Zpět nahoru …


Šumná Ostrava 2017/2018 – 10. ročník – kategorie O

Celý letošní rok 2017 je v Ostravě ve znamení historických oslav. Jejich součástí byla i tradiční vědomostní soutěž určená žákům ostravských základních a středních škol Šumná Ostrava. Na přípravě 10. ročníku s Ostravským muzeem organizačně spolupracovalo Wichterlovo gymnázium a poprvé i Základní škola Bohumínská pod vedením koordinátorky Mgr. Hany Bayerové. Po říjnovém korespondenčním prvním kole se 30 nejlepších z každé kategorie potkalo ve finále, které se konalo 28. a 29. listopadu 2017 v Ostravském muzeu. Ve všech kategoriích měla své zastoupení i ZŠ Bohumínská.

Mezi vítěze v nejmladší kategorii se zařadil i žák naší školy

Petr Malý, 1.B.

Svou cenu si převzal z rukou ředitelky Ostravského muzea Jiřiny Kábrtové a náměstka primátora Zbyňka Pražáka na slavnostním zakončení celoročních oslav, které se konalo 29. listopadu na Prokešově náměstí.

Blahopřejeme!


Zpět nahoru …


Honzovy rady jak na odpady – OZO – 4.AC

V listopadu 2017 našim čtvrtákům poradil Honza, jak je důležité třídit odpady a jak se to dělá správně. Stalo se v OZO Ostrava v rámci vzdělávacího programu Honzovy rady jak na odpady.


Zpět nahoru …


Volba povolání – 9.AB – IPS ÚP v Ostravě

Naši žáci devátých ročníků studují nabídky středních škol, probírají s výchovnou poradkyní Mgr. Hanou Kajfošovou, ale i se svými třídními učitelkami, také s rodiči a kamarády různé možnosti jejich dalšího studia. Během listopadu 2017 navštívily obě 9. třídy Informační a poradenské středisko Úřadu práce v Ostravě. Během besedy se zde dozvěděli informace k přijímacímu řízení, jaká je situace na trhu práce, vybírali z nabídky Atlasu školství, mohli si vyplnit test se zaměřením na profesní orientaci a také zde bylo nepřeberné množství složek s informacemi k více než stovce povolání. Žáci si tuto besedu a návštěvu IPS ÚP pochvalovali, že jim v mnohém pomohla, nebo aspoň napověděla…


Zpět nahoru …


Halová kopaná – děvčata

Naše děvčata z 8. a 9. ročníku se zúčastnila okresního kola v halové kopané, kde vybojovala konečné 4. místo.

Blahopřejeme!


Zpět nahoru …


Beseda s mistrem etikety

Další z akcí čtenářského klubu žákyň 8. a 9. ročníku byla beseda s mistrem etikety panem Ladislavem Špačkem. Konala se v listopadu 2017 v Knihcentru. Dle ohlasů nejen žákyň naší školy, ale i ostatních návštěvníků, to byla akce velmi zdařilá. Pan Špaček zaujal vyprávěním zážitků ze setkání s prezidenty, královnou, zahraničními delegacemi. Dal nám spoustu užitečných rad, seznámil nás se základy etikety, pobavil vtipnými historkami a také představil svou novou knihu. Na závěr všem ochotně podepisoval knihy a se zájemci se dokonce i vyfotil.


Zpět nahoru …


Bobřík informatiky 2017

V listopadu 2017 se naše učebna výpočetní techniky zaplnila bystrými žáky se zájmem o technologii, kteří se utkali v národním kole informatické soutěže, kde odpovídali na otázky z oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Koordinátorkou soutěže byla Mgr. Jana Čepeláková.

Do online testu, v němž si vybírali z několika odpovědí nebo přemísťovali objekty na obrazovce, se v kategorii Benjamin zapojilo 111 žáků a v kategorii Kadet 64 žáků. Hranici úspěšného řešitele (nad 150 bodů) pokořilo těchto 33 žáků:

Úspěšní řešitelé


Zpět nahoru …


Den v bílé

V pátek 10. listopadu 2017 jsme se v dalším tematickém dni snažili přivolat Martina na bílém koni. Většina dětí i dospělých se oblékla do bílé, doladili doplňky, pedagogové dětem vysvětlili, proč se říká, že přijede Martin na bílém koni a viděli jsme i krásné obrázky bílých koní. A povedlo se nám Martina přivolat?

Samozřejmě!

Na horách v sobotu 11. 11. opravdu sněžilo!


Zpět nahoru …


Soutěž mladých zoologů – ZOO Ostrava

Začátkem listopadu 2017 se soutěžní družstvo ve složení Lubomír Turčík, Ondřej Kaloč, Štěpán Vykoukal, Jana Dangová a Leona Ščerbová (všichni ze 7.r.) vydali do výukového pavilónu ostravské ZOO, kde se zúčastnili přírodovědné soutěže ze života lichokopytníků (koňovitých, tapírovitých a nosorožcovitých). Po ukončení soutěže se prošli ZOO a kochali se krásou rybek, sloního mláděte, ptáčků a ještěrek.


Zpět nahoru …


Popelnice v barvách duhy – 2.B

Na konci října 2017 se naši druháci vypravili do OZO na program „Popelnice v barvách duhy, který je zajímavou formou zasvětil do tajů třídění odpadu. Své zážitky a nové poznatky pak nejen nakreslili na výkres, ale určitě se budou snažit odpad i sami třídit.


Zpět nahoru …


Recyklohraní aneb Ukliďme si svět – 2017/2018

S novým školním rokem je tady opět soutěž „Recyklohraní aneb Ukliďme si svět“. Náš první letošní úkol „Vydržím víc a posloužím déle“ byl o obyčejných a nabíjecích bateriích – akumulátorech. Řešením zajímavých úloh jsme získali nové informace a poznatky, které určitě uplatníme v dalším životě. Soutěžní příspěvky zaslaly třídy 4.A, 4.C, 5.B, 6.B, 8.AB a 9.AB.

(Mgr. Pavla Farníková, koordinátor EVVO)


Zpět nahoru …


Den bláznivých účesů

Mezi nejoblíbenější akce pořádané školním parlamentem patří jednoznačně Den bláznivých účesů, a proto ho každý rok v říjnu opakujeme. A každý rok se nestačíme divit, jak hodně kreativní děti, pedagogy, rodiče, prarodiče atd. máme. Ti všichni se našeho bláznivého dne totiž účastní. Buď jako modelové a modelky, nebo jako úžasní kadeřníci a kadeřnice. Jak se nám tento tematický den vydařil, si prohlédněte ve fotogalerii.


Zpět nahoru …


Beseda se spisovatelkou

Na naší škole i v tomto školním roce fungují 2 čtenářské kluby. Pro 1. stupeň pod vedením Mgr. Barbory Huňkové a pro 2. stupeň pod vedením Mgr. Liany Svobodové. V těchto klubech se snažíme u dětí podpořit čtenářství a zvýšit jejich zájem o knihy. Jednou z aktivit jsou i besedy se spisovateli ve spolupráci s Knihcentrem Ostrava. V pondělí se tak žákyně 2. stupně zúčastnily besedy se spisovatelkou Barbarou Nesvadbovou, která představila svůj projekt Diář.


Zpět nahoru …


Házená – školní liga – stříbrně-bronzový start

V půlce října 2017 jsme odstartovali již 13. ročník Školní házenkářské ligy, kterou pravidelně pořádá ZŠ Nádražní. Naše škola je stálým účastníkem a to v obou kategoriích. A hned na úvod jsme začali úspěšně:

4. ročník – 2. místo

5. ročník – 3. místo

Na další turnaj, který se uskuteční v listopadu 2017, se žáci intenzivně připravují v kroužku házené pod odborným vedením Mgr. Pavla Molnára.


Zpět nahoru …


Beseda se spisovatelkou – 4.B

Ve spolupráci s Městskou knihovnou Hladnov se v říjnu 2017 uskutečnilo setkání žáků 4. třídy se spisovatelkou Lenkou Rožnovskou. Poutavé povídání bylo zpestřeno dramatizací její pohádky, jejímiž hlavními hrdiny se stali právě naši čtvrtáci.


Zpět nahoru …


Přírodovědný Klokan 2017 – kategorie Kadet

V říjnu 2017 jsme se opět zapojili do oblíbené celorepublikové přírodovědné soutěže v kategorii Kadet. Garantem školního kola byla Mgr. Simona Kyselová. Z 69 žáků 8. a 9. ročníku si nejlépe se směsí otázek z přírodopisu, zeměpisu, matematiky a fyziky poradili tito žáci:

Marcela Lhopitaux, 9.A – 71 bodů

Vojtěch Blahut, 9.A – 70 bodů

Jan Goj, 8.B – 69 bodů

Jindřich Lakomý, 8.B – 69 bodů

Josef Mráz, 8.A – 63 bodů

Martin Košťál, 9.A – 62 bodů

Jan Knapek, 9.B – 62 bodů

Petr Sosna, 8.A – 60 bodů


Zpět nahoru …


Moravskoslezský kraj očima 4.B

V rámci předmětu vlastivěda naši čtvrtáci zažili projektovou hodinu o Moravskoslezském kraji. Projekty plné zajímavostí si žáci nejen sami připravili, ale i prezentovali ostatním spolužákům.


Zpět nahoru …


Logická olympiáda 2017 – výsledky kategorie B

V říjnu 2017 se naše škola přidala k online soutěži Logická olympiáda. Garantem školního kola byla Mgr. Jana Čepeláková. V celé ČR se zapojilo 20722 řešitelů, z toho v našem kraji 2599. Mezi 75% nejlepších řešitelů základního kola kategorie B (2. stupeň ZŠ a odpovídající ročníky SŠ) se zařadili tito naši žáci:

Josef Mráz, 8.A – kvantil 87,19

Matěj Dutko, 9.B – kvantil 86,34

Dominik Kunce, 9.B – kvantil 77,93

Jindřich Lakomý, 8.B – kvantil 76,46

Martin Kalus, 9.B – kvantil 72,11

Jan Knapek, 9.B – kvantil 68,62

Jaroslav Pietrasz, 8.A – kvantil 61,39

Petr Hikl, 8.B – kvantil 55,18

Jakub Horáček, 8.A – kvantil 48,74

Katarina Gjoni, 8.A – kvantil 25,65


Zpět nahoru …


Projekt – První šance pro každého IV.

Naše škola se dlouhodobě a aktivně věnuje vzdělávání žáků v oblasti ochrany před dopady sociálně-patologických jevů, jako jsou šikana, kyberšikana, netolismus, užívání drog a jiných návykových látek apod. V letošním roce jsou naše aktivity podpořeny rovněž z rozpočtu Moravskoslezského kraje, který na náš projekt První šance pro každého IV. přispěl finanční dotací ve výši 80.000 Kč. Díky této pomoci, i finanční podpoře Městského obvodu Slezská Ostrava, budeme v letošním roce moci rozšířit náš edukační program o další aktivity a přednášky. Jednou z nich byl i týdenní adaptační program pro děti nejvíce ohrožené sociálně-patologickými jevy. Pro ty jsme připravili ve dnech 16.-20. října 2017 týdenní pobyt v Beskydech s bohatým programem, který byl naplněn sportovními, výchovnými a volnočasovými aktivitami (arteterapie, muzikoterapie).

Fotogalerie – Zahájení

Fotogalerie – Aktivity

Fotogalerie – Historická diskotéka

Fotogalerie – 3. den

Fotogalerie – 4. den

Fotogalerie – Zakončení

Závěrečná reflexe školního metodika prevence – Mgr. Hany Bayerové:

„Krásná příroda, spousta zábavy, historický karneval, dovádění v hotelovém bazénu, rukodělné dílny, filmy, procházky v lese a tři košíky hub… Dvacítka našich žáků strávila skvělý týden v Hotelu Duo na Horní Bečvě, kde se učili čelit rizikům jakými jsou třeba šikana, drogy, alkohol nebo kyberšikana. Pobyt, na který finančně přispěli Moravskoslezský kraj a Městský obvod Slezská Ostrava, se mezi dětmi setkal s nadšením. Doufáme, že za rok pojedeme zase.“


Zpět nahoru …


Zahájení školního roku 2017/2018 – 1.A, 1.B, 1.C

Na ZŠ Bohumínská nastoupilo do 1. ročníku celkem 60 žáků. Všechny prvňáčky letos přivítali hosté ze Slezské Ostravy (místostarostka p. Ing. Vaňková, místostarosta p. Ing. Goryczka a vedoucí odboru školství a kultury p. Mgr. Nitková) i ze statutárního města Ostravy (p. náměstek primátora Ing. Cigánek, p. vedoucí odboru školství a sportu Ing. Sládečková).

„S počty prvňáčků jsme spokojeni, byli rozděleni do tří tříd po dvaceti. Náš zřizovatel proto nechal kompletně vybudovat novou učebnu pro jednu ze tříd prvňáčků. Na škole bude v roce 2017/18 celkem 420 žáků, z toho na 1. stupni 260 žáků. Hlavní pavilon prošel během prázdnin rozsáhlou rekonstrukcí elektrorozvodů i rozvodů vody a odpadu. Máme nově vymalovány všechny učebny i chodby a úplně nová jsou také sociální zařízení. S úklidem jsme finišovali až do neděle, 3. září 2017.“

„Chtěl bych i touto cestou poděkovat všem kolegům, kteří po celý týden včetně víkendu pomáhali školu připravit na start do nového roku.“

Mgr. Bc. Marek Sládeček, ředitel školy


Zpět nahoru …


Rekonstrukce školy 2017


Zpět nahoru …


Komentáře nejsou povoleny.