Archív akcíFotogalerie:

https://zsbohuminska.rajce.idnes.cz

https://zsbohuminska2.rajce.idnes.czRozlučka – 9. ročník – 2019/2020

Milí žáci, pane řediteli, učitelský sbore a všichni členové ZŠ Bohumínská.

Tímto bychom se s Vámi chtěli podělit o vzpomínkové a zároveň rozlučkové video 9. třídy, které jsme i přes tuto vážnou situaci vytvořili. Zároveň bychom chtěli poděkovat všem učitelům a učitelkám, kteří nás už od prvních dnů na základní škole ve všem podporovali a rok od roku nás učili poznávat nové věci… pokračování textu zde

Rozlučkové video – 9. ročník

Hobby park Bohumín – 3.B a 4.A

Konečně výlet! Žáci ze 3.B a 4.A, kteří se od otevření školy pilně ve třídách učili, si dnes už zasloužili relax. Proto strávili slunečné dopoledne v bohumínském Hobby parku. Užili si Mauglího stezku, prolézačky, houpačky, pumpování vody a stavění přehrad a ještě si zacvičili na venkovních posilovacích strojích. A samozřejmě výlet zakončili zmrzlinou. Všichni odjížděli domů nadšení.

Zpátky do lavic – 1. stupeň

Od pondělí 25. května 2020 se vrátilo do lavic 118 žáků 1. stupně naší školy, kteří byli rozděleni do 9 skupin tak, aby byla dodržena všechna opatření a doporučení MŠMaT. Na děti se těšili naši pedagogové, všichni vypadají velmi spokojeně, usilovně pracují, hrají hry a společný čas si užívají. Děti, které nemohou být ve škole, jsou stále se svými učiteli v kontaktu přes Skype v rámci distanční výuky.

Projekt Heroes – 8.A – 2020

Naše třída 8. A se v loňském školním roce zapojila v rámci hodin českého jazyka do projektu „Heroes“. Naším úkolem bylo sepsat slohovou práci na téma „Kdo je pro Tebe hrdina a proč?“ – zamýšleli jsme se nad otázkami, zda takového hrdinu známe, jaké má mít hrdina vlastnosti, případně, zda bychom chtěli hrdinou být? Na základě těchto prací a workshopů (ještě z dalších deseti škol v České republice, ale z Ostravy jsme se zapojili jako jediná třída) bylo nastudováno představení v pražském divadle La Fabrika. Jako aktivní účastníci projektu jsme byli pozváni na březnovou generální zkoušku tohoto představení „Růžový samuraj – příběh zuřivého větru“, která byla zároveň i vyhodnocením tohoto projektu.

Návštěvu Prahy jsme využili také k procházce, až nás nohy bolely.Ale prošli jsme Václavské náměstí, od Prašné brány na Staroměstské náměstí k orloji, přes Karlův most a Malou Stranu až k Pražskému hradu, kde jsme viděli výměnu stráží a poté pokračovali přes nádvoří k Chrámu sv. Víta a po Zámeckých schodech na zastávku tramvaje, odtud už jsme se přesunuli směrem k divadlu La Fabrika. Divadelní představení se nám moc líbilo, největším zážitkem byla zajímavá hudba a mnohdy až neuvěřitelné pohybové prvky, které předváděli hlavní hrdinové příběhu. Celý den jsme si užili, bylo to super!

 

Knižní veletrh 2020

V pátek 28. února 2020 se naše třída 8. B vydala na Knižní festival, který se konal na Černé louce v Ostravě. Nejdříve jsme se zúčastnili workshopu, který vedla spisovatelka Alena Vorlíčková. Ta nám představila svou pohádkovou knihu s názvem Vílí kouzla. Pak jsme hráli pár literárních (slovních) her, zkoušeli jsme vytvářet příběh a v něm zajímavého literárního hrdinu.

Po workshopu jsme si prošli celý festival. Bylo zde mnoho stánků různého žánru, byly zde knížky od sci-fi, přes romány, horory, detektivky až po humorné a komiksové knížky. Koho nezaujaly knížky, tak tam pro něj byla herní část, zde se objevily aktivity jako třeba 3D virtuální realita, deskové hry, tvořivé dílny i stánek Národního divadla moravskoslezského s fotokoutkem. V rámci festivalu se také konaly zajímavé besedy a přednášky na čtyřech scénách, autorská čtení, autogramiády, křty nových knih a setkání s autory. Každopádně si tady každý přišel na své. Festival se nám líbil, knih a aktivit bylo opravdu hodně a bylo z čeho vybírat.

Michael Nachtmann, Michaela Dluhošová, Onřej Bogocz

Jak tvořit školní časopis

Skupina žáků 5. – 7. ročníku se ve čtvrtek 27. února 2020 zúčastnila přednášky v rámci Knižního festivalu na téma „Jak tvořit školní časopis“. Studentka a redaktorka studentského vysokoškolského časopisu VŠB – Technické univerzity předávala své drahocenné rady mladším kolegům a kolegyním ze základních škol. Žáci se ochotně zapojovali do debat a přispívali svými zkušenostmi k tématu.

Zeměpisná olympiáda 2019/2020

Okresní kolo Zeměpisné olympiády se konalo 26. února 2020 a postoupili do něho vítězi školního kola, které na naší škole proběhlo 13.-17. ledna 2020. Olympiáda se skládala se ze dvou částí – práce s atlasem a test geografických znalostí a soutěžilo se ve třech kategoriích. A jak si vedli naši reprezentanti?

Kategorie A (6.ročník) – 17(ŠK)/25(OK) žáků:

1. místo v ŠK a 11. místo v OK – Kateřina Krajíčková, 6.B

Kategorie B (7.ročník) – 10(ŠK)/24(OK) žáků:

1. místo v ŠK a 18. místo v OK – Daniela Trojanová, 7.B

Kategorie C (8.+ 9.ročník) – 34(ŠK)/29(OK) žáků:

1. místo v ŠK a 10. místo v OK – Andrea Kaloč, 9.r.

Blahopřejeme a všem soutěžícím školního kola děkujeme za účast.

Mgr. Dagmar Sládečková a Mgr. Petra Ryšková

Valentýn 2020

Před jarními prázdninami byla ve školní knihovně k dispozici valentýnská schránka na vzkazy a přáníčka. Zástupci žákovského parlamentu pak v úterý 18. února 2020 vzkazy předali. Celkem jsme doručili přes 630 přáníček a vzkazů, ale i lízátek, čokoládek, bonboniér, dokonce i jednoho velkého plyšového medvěda a letos poprvé se mezi přáníčky objevily kreativně zpracované fotografie.

Přáníčka patřila také paním učitelkám, učitelům, vychovatelkám školní družiny. Moc pěkný byl vzkaz nejstarších deváťáků jejich následovníkům z osmých tříd. Ve školní družině proběhla i soutěž o nejromantičtější oddělení, kterou vyhrálo 5. oddělení. Je pěkné vědět, že tolik lidí chce potěšit někoho jiného a pevně věříme, že tato milá nálada přetrvá i mimo svátek sv. Valentýna.

Doba kamenná – 2.AC

Hned v úterý po jarních prázdninách navštívili žáci 2. A a 2. C zábavnou výstavu STONE AGE KIDS v Nové Karolině. Výstava probíhala formou komentované prohlídky, při které se děti dozvěděly známá fakta o době kamenné, historii dinosaurů či mamutů a ve slušivých dobových oblečcích si prošly různými workshopy. Na závěr každý dostal certifikát o úspěšném absolvování výstavy. Dětem i paním učitelkám se akce velmi líbila a měly z ní radost až na kost.

Přehlídka dětské recitace 2020

V únoru 2020 proběhla ve školní knihovně přehlídka dětských recitátorů. Vybraní žáci 1. – 9. ročníku, kteří úspěšně prošli třídními koly, soutěžili v pěti kategoriích podle věku. Z každé kategorie mohli do obvodního kola postoupit pouze dva nejlepší, tedy celkem 10 žáků za naši školu. Vybrat ty nejlepší nebylo pro porotu vůbec jednoduché, protože všechny děti byly dobře připravené, šikovné, snažily se a do přednesu daly veškeré své umění. Žáci také zaujali originálními texty. Nakonec porota, ve které se střídaly paní učitelky L. Svobodová, B. Malá, B. Huňková, M. Prokopová, P. Farníková, L. Waszutová, J. Kodrlová, I. Bujáčková a D. Sliwková, vybrala k postupu:

0. kategorie:

Amálie Tvardková, 1.B a Františka Urbančíková, 1.C

1. kategorie:

Matěj Tvardek, 3.A a Vojtěch Záruba, 3.B

2. kategorie:

Vendula Buchtová, 5.B a Karolína Tobzey, 4.A

3. kategorie:

Tereza Kubečková a Nikola Bergerová, 7.A a Klára Kaločová, 6.B

4. kategorie:

Ester Michálková, 8.A a David Chlebeček, 9.r.

Všem gratulujeme!

(Foto: ©️Liana Svobodová)

AHOL’s Amazing Race 2020

V pátek 7. února 2020 se skupina žáků – Michal, Petr, Jakub, Petr, Karolína, Veronika, Kateřina a Lukáš – z 8. a 9. ročníku naší školy zúčastnila soutěže v anglickém jazyce Ahol´s Amazing Race. Nebyla to však jen tak ledajaká soutěž. Tato byla zaměřená na hudbu, hudební žánry, slavné zpěváky, zpěvačky a skupiny. Všichni zúčastnění si užili plnění úkolů na stanovištních s Freddiem Mercurym, Cher, Ozzy Osbournem a dalšími, kde měli vymýšlet básničku z vybraných slov, seřazovat útržky článků, tančit podle naučené choreografie nebo zpívat se sluchátky na uších známé hity, které museli ostatní členové týmu hádat. Den si pořádně užili a nakonec se umístili na pěkném 8. místě. (Mgr. Kateřina Lichá)

Anglická olympiáda 2019/2020

Ve středu 5. února 2020 se konalo okresní kolo Olympiády v anglickém jazyce ve SVČO v Ostravě, kam postoupili vítězi školních kol v kategorii II. A. Po slavnostním zahájení čekalo na soutěžící poslechové cvičení. Poté následovala ústní část – rozhovory ve dvojici. Vše se stalo ještě napínavější, když po dlouhém čekání zavolali ty nejlepší na finálový rozstřel. A jak to dopadlo?

Vítězství a postup do krajského kola vybojovala

Kateřina Anežková, 9.r.

Blahopřejeme a držíme pěsti v krajském kole v březnu 2020.

Mgr. Kateřina Lichá a Mgr. Simona Kyselová

Další výsledky školního kola, které se konalo v lednu 2020:

Kategorie II. B:

1. místo – Karolina Arce, 9.r. – okresní kolo se letos nekoná

Kategorie II. A:

2. místo – Markéta Szabová, 3. místo – Andrea Kaloč, oba 9.r.

Chemická olympiáda 2019/2020

Dne 5. února 2020 se na naší škole konalo školní kolo Chemické olympiády pro žáky 9. ročníku. Po registraci a přípravném kole, které probíhaly do ledna 2020, řešili žáci test s osmi náročnými úlohami z obecné a anorganické chemie, ve kterém mohli získat 70 bodů. Součástí testování byla i praktická část z analytické chemie. Okresní kolo proběhlo v pátek 28. února 2020 v SPŠCh v Ostravě- Zábřehu.

Výsledky školního kola:

1.místo ve školním kole a 13. místo v okresním kole

Andrea Kaloč

2.místo – Vladimír Šimo

3. místo – Radek Vícha

Blahopřejeme!

Mgr. Soňa Fajkusová a Mgr. Simona Kyselová

 

Pythagoriáda 2019/2020

V únoru 2020 se na naší škole konalo školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda pro žáky 5. až 8. ročníku. Žáci řešili patnáct úloh, každá byla za 1 bod. Hranice pro úspěšného řešitele byla 10 bodů.

Úspěšní řešitelé:

Alexandr Krob, 5.B – 10 bodů

Petr Caletka, 8.A – 13 bodů

Přejeme hodně štěstí v okresním kole, které proběhne v březnu 2020. Ostatním soutěžícím děkujeme za snahu.

Mgr. Jana Čepeláková a Mgr. Zdeněk Martínek

 

Hledáme nejlepšího mladého chemika 2019/2020

Ve čtvrtek 5. prosince 2019 proběhlo v SPŠCh v Ostravě -Zábřehu krajské kolo chemické soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika za účasti 211 žáků, do kterého postoupili ze školního kola i tři naši žáci – Andrea Kaloč, David Dutko, Lukáš Mul. Po soutěži si žáci prohlédli školu a studenti z Klubu chovatelů jim ukázali, co vše se dá ve školních prostorách chovat. Nejlepší řešitelé postoupili do kola regionálního, které se konalo v lednu 2020 a už bylo zaměřené i na praktické chemické dovednosti. Pro nejlepší žáky byl navíc zajištěn kurz v Dolní oblasti Vítkovic, kde si lépe procvičili své praktické zručnosti v chemické laboratoři. Po skončení regionálního kola byla pro soutěžící (30 žáků) jako bonus připravena exkurze v BorsodChem Ostrava.(Mgr. Soňa Fajkusová)

Andrea Kaloč, 9.r.

krajské kolo – 3.místo a regionální kolo – 6. místo

Blahopřejeme!

Projekt „Řemesla a povolání“

Žáci 3.B se v rámci mezipředmětových vztahů zabývali projektem „Řemesla a povolání“. V hodinách čtení, prvouky a výtvarné výchovy pracovali s nádhernou publikací Řemesla od Kláry Smolíkové, kterou jsme si zapůjčili ze školní knihovny. V ní mlynářský učedník Matěj společně s čertem Lukášem vandruje po světě a prostřednictvím veselých i napínavých příhod nám představuje 16 různých řemesel. Žáci si ve skupinkách vybrali vždy jen jedno řemeslo a snažili se ho co nejlépe prezentovat ostatním. Jak se jim to povedlo? Můžete posoudit z přiložených fotografií a vyjádření žáků:

Vojta a Adam V.: Kniha se nám líbila a zároveň, že jsme to psali i kreslili. Moc se nám líbil mlýn, dozvěděli jsme se, že nejdůležitější je mlýnský kámen a víme, kdo je prášek.
Simon a Pepa: Dozvěděli jsme se mnoho o kovářském řemesle.
Adélka a Lucie Š.: V pekárně pracuje mnoho lidí, např. oplatečník. Teď víme, že se tam nepeče jen chleba, ale také např. hostie.
Lucie K.: Dozvěděla jsem se hodně zajímavých věcí, např. postup při zabíjačce nebo jak se vyrábějí sudy.
Terezka: Líbila se mi spolupráce ve skupince.
Linda: V knize se mi líbily obrázky.
Péťa a Klárka: Knihy byly úplně nové, naše třída si je půjčila jako první. Všechny projekty se povedly a byly zajímavé.
Pavel a Patrik: Když jsme to četli, cítili jsme se fajnově.
Nikola K. a Nikola F.: Dozvěděly jsme se, co jsou necky, díže, bečka.
Jirka a Adam T.: Moc se nám to líbilo, naučili jsme se zase něco nového. Bylo super, že Pepa a Simon udělali vypadávací obrázek. Nevěděli jsme, že je tolik řemesel. Vybrali jsme si truhlářské řemeslo, protože Adamův taťka je stolař. Všem se to moc povedlo.
Pavla F.: Velmi pozitivní bylo, že se žáci těšili na každou projektovou hodinu, k práci přistupovali velmi zodpovědně a s nadšením.

Olympiáda z ČJ 2019/2020

Olympiáda v českém jazyce je předmětová soutěž z českého jazyka pro žáky základních a středních škol, jejímž cílem je umožnit talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními, a motivovat je tak k dalšímu odbornému růstu. Žáci naší školy se olympiády účastní každoročně.

Letos ve školním kole soutěžilo 15 žáků 8. a 9. tříd. Všichni plnili nelehké úkoly z gramatiky, následně změřili své síly ve schopnosti napsat originální slohovou práci na téma „Tomu říkám překvapení.“ Dva nejlepší – Andrea Kaloč a Kateřina Anežková (9.r.) – postoupili do kola okresního, které pořádá SVČOO v pondělí 20. ledna 2020.

Olympiáda z ČJ – výsledky

Lyžařský kurz 2019/2020

Týden před vánočními prázdninami, v termínu 16. – 20. prosince 2019, absolvovali žáci 7. a 8. ročníku výjezdový lyžařský/snowboardový kurz, který se konal ve Ski areálu Bílá v Beskydech. Opět jsme se mohli přesvědčit, že díky skvěle připraveným sjezdovkám, materiálnímu vybavení a zázemí lyžařské školy patří Bílá mezi top areály v České republice. Kurz probíhal ve výjezdovém režimu, vždy ráno jsme odjížděli od školy a od 9:00 se již žáci zdokonalovali ve svých lyžařských či snowboardových dovednostech. Každý den žáci absolvovali 5 hodin výuky (09:00-11:30 a 12:30-15:00). Návrat ke škole byl kolem 16:00.

Samotný výcvik byl realizován profesionálními instruktory lyžařské školy SUN Ski Bílá. Kurzu se zúčastnilo 26 žáků, kteří byli rozděleni dle úrovně do dvou lyžařských a dvou snowboardových družstev. Všichni účastníci své dovednosti zdokonalili, jak pokročilí, tak především úplní začátečníci. Skvělé bylo, že sjezdové tratě i prostor lyžařské školy byly k dispozici takřka pouze pro nás a efektivita výuky tím byla znatelně vyšší. Rovněž nám vyšlo počasí, kdy po většinu dnů bylo příjemně, svítilo sluníčko a sněhu bylo dostatek.

Výsledky závodu

Poslední den výcviku se již tradičně uskutečnil závod ve slalomu. V brankách žáci předvedli, co vše na lyžích nebo snowboardu dovedou a v cíli se mohli radovat z dosažených časů. Instruktorský tým vyhlásil i speciální cenu – Borec kurzu – kterou za největší zlepšení zcela zaslouženě získal žák 7.A Lukáš Čecháček!

Všem žákům gratulujeme k dosaženým výkonům a na horách a na sněhu zase někdy AHOJ!

Mgr. Radim Kofránek, vedoucí kurzu

VáNoční čtení 2019

Ve čtvrtek 19. prosince 2019 si cca 55 žáků 1.-9. tříd užilo odpoledne, večer a noc ve škole. Zúčastnili se totiž již 12. ročníku „VáNočního čtení“. A protože si v únoru připomeneme 200 let od narození Boženy Němcové, tématem byly právě její pohádky.

V 17 hodin naše setkání zahájila paní zástupkyně Mgr. Jana Vaněčková četbou pohádky Boženy Němcové Kdo je hloupější? A aby děti měly tento večer co nejpestřejší, byly pro ně připraveny vánoční dílny, kde si postupně mohly vyrobit krásnou perličkovou ozdobu na stromeček, vytvořit voňavý svícen z jablíčka, přemýšlet, komu věnují vlastnoručně vyrobené přáníčko, na památku si vytvořit placku s vlastním motivem a také si užít tajemnou atmosféru vánočních tradic, např. krájení jablíčka, házení botou nebo pouštění ořechových lodiček, no a hlavně číst, číst a číst. Po závěrečné pohádce si nakonec děti na dobrou noc společně zazpívaly vánoční koledy.

Velmi děkuji kolegyním Blance Malé, Barboře Huňkové, Katce Liché, Markétě Pajdákové, Ivaně Bujáčkové a Janě Kodrlové za spolupráci, žákům školního parlamentu (současným i bývalým) za spoluorganizaci této akce, Janě Vaněčkové za slavnostní zahájení, skvělý čtenářský výkon a podporu a také všem dětem, které svým chováním, nadšením a úsměvy vytvořily kouzelnou vánoční atmosféru. (Mgr. Liana Svobodová)

Koledníček 2019

První třídy se utkaly ve zpěvu i v přednášení koled v soutěži „Koledníček“. Porota měla velmi těžké rozhodování, protože se děti velmi dobře připravily.

1. místo – Jaromír Blejchař, 1.B

2. místo – Eliška Sajdoková, 1.A (vlastní tvorba)

3. místo – Veronika Poláková, 1.C

Žáci, kteří postoupili z třídního kola a nevyhráli, byli také oceněni. Ale úplně to nejpěknější bylo, že se prvňáčci sešli a společně si zazpívali, jen tak pro radost.

Jsem lidská bytost 2019

Žáci 3.B se zapojili do literární soutěže Jsem lidská bytost, myslím a mám názor. Ze zaslaných prací byl vybrán

Jiří Čapek,

který jako jediný uspěl v konkurenci ostravských škol. Jirka psal o svém vysněném povolání. Slavnostní vyhlášení a předání cen proběhlo dne 16. prosince 2019 v budově Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Blahopřejeme.

Vánoční jarmark 2019 – poděkování

Děkujeme všem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k zdárnému průběhu našeho tradičního Vánočního jarmarku:

– našim milým rodičům, prarodičům, příbuzným i přátelům za spoustu krásných výrobků i osobní účast, našim nadšeným žákům, kteří přiložili ruku k dílu při výrobě nádherných ozdob a ukázali své obchodní dovednosti, Statutárnímu městu Ostrava za finanční podporu, SRPŠ za péči o občerstvení jarmarečníků, našim hudebníkům a recitátorům pod vedením svých pedagogů za krásný umělecký zážitek a všem nadšencům za obrovskou pomoc při přípravě a realizaci této akce. Speciální poděkování patří koordinátorkám celého jarmarku – Mgr. Pavle Farníkové a Mgr. Janě Čepelákové.

Věříme, že jste si do svých domovů odnesli nejen spoustu krásných dárečků, ale i pohodovou adventní atmosféru.

Mikulášská nadílka 2019

V pátek 6. prosince 2019 zavítal na naši školu Mikuláš se svými pomocníky anděly a čerty. Navštívili všechny děti od prvních po páté třídy. Hodné děti pochválili a těm zlobivějším promluvili do duše. Pak si vyslechli písničky, básničky nebo vánoční koledy a za odměnu předali všem malý dárek. Tato skupina navštívila i mateřské školky v okolí – MŠ Antošovickou v Koblově, MŠ Keramickou v Muglinově, MŠ Zámostní, také MŠ Bohumínskou a rodinné centrum Chaloupka Malý svět na Slezské. Nejmenší dětičky byly statečné, zazpívaly několik písniček a Mikuláš jim předal balíček se sladkostmi.

Dětský čin roku 2019

I děti dokáží konat dobré skutky. Vítězové patnáctého ročníku projektu Dětský čin roku jsou toho důkazem. Za skutky plné odvahy, soucitu a všímavosti vůči okolí byli 5. prosince 2019 oceněni při slavnostním vyhlášení, které se každoročně koná v historických prostorách Brožíkovy síně na Staroměstské radnici v Praze za přítomnosti VIP patronů i významných hostů. Do patnáctého ročníku tohoto projektu se letos přihlásilo přes 580 příběhů. Soutěžilo se v sedmi kategoriích – Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem. O vítězích rozhodly samy děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz.

I žáci naší školy konají mnoho dobrého a inspirativního, a tak odborná porota vybrala do semifinále hned 4 práce. V kategorii Dobrý nápad zaujala Barbora Zárubová ze 6. B s organizací vánočních koncertů pro seniory. V kategorii Pomoc starším soutěžil příspěvek Karla Neuwirtha, 6. B, který pomáhá svému dědečkovi. V kategorii Pomoc přírodě inspiroval Petr Caletka, 8. A, účastí na charitativním Běhu pro gibbony. Dětská porota svým hlasováním nakonec rozhodla o vítězství Kateřiny Krajíčkové ze 6.B, které není lhostejné její okolí a pomohla s likvidováním černé skládky.

Všichni zúčastnění si vyslechli oceněné příběhy a vítězové si převzali ceny z rukou patronů jednotlivých soutěžních kategorií – herce Jana Révaie, herečky Jitky Čvančarové, zpěvačky Petry Černocké, moderátorky Lucie Křížkové, sportovce Jiřího Ježka, moderátorky Zory Jandové, zpěvačky Lenny a zpěváka Zbyňka Drdy. Kateřina získala hodnotné věcné dárky od partnerů projektu a pro svou školu také šek v hodnotě 10 000 Kč na nákup školních pomůcek. Vítězce blahopřejeme a všem ostatním soutěžícím děkujeme za jejich činy.

Nejhezčí betlém 2019 – 8.B

Dne 3. prosince 2019 jsme s naší třídou 8.B jeli do Prahy, protože jsme se umístili v soutěži o nejhezčí betlém. Do této soutěže bylo vybráno deset nejhezčích betlémů z celé České republiky. Soutěž pořádala Kancelář prezidenta republiky a záštitu nad ní převzala dcera prezidenta Kateřina Zemanová.

Na Pražský hrad jsme šli neobvyklou cestou. Vyjeli jsme lanovou dráhou na Petřín. Pak jsme sešli kolem Lorety k Pražskému hradu,kde jsme měli vyhrazený koridor pro vstup. Poté se nás ujal vedoucí odboru pro styk s veřejností Kanceláře prezidenta republiky, který nás po celou dobu provázel. Zhlédli jsme vánočně nazdobené prostory Pražského hradu, které běžní návštěvníci nevidí. V nich byly vystaveny různé typy betlémů, např. keramický, látkový, dřevěný a také slaměný. To byl ten náš a byl vystaven v Trůnním sále.

Na konci prohlídky pro nás měli nachystané překvapení v podobě hradního cukroví, knihy 100 let Kanceláře prezidenta republiky a pamětního listu. Seděli jsme na židlích jménem Olga, které navrhl Bořek Šípek a pojmenoval ji na počest první manželky Václava Havla. I my přivezli na hrad dáreček z Ostravy, krásnou knihu o Slezské Ostravě s podpisem autora. Po prohlídce Pražského hradu jsme se vydali Nerudovou ulicí ke Karlovu mostu a přes ten jsme se dostali na druhý břeh Vltavy. Pokračovali jsme na Staroměstské náměstí, kde jsme mrkli na opravený orloj, a poté na Václavské náměstí. Tam jsme zamířili do Národního muzea. V něm právě probíhala výstava k třicetiletému výročí sametové revoluce. Výlet se nám moc líbil a byli jsme rádi, že jsme se do výroby betlému pustili. (Petr Seidler a Sabina Krůlová)

Den v modré 2019 

Která barva je oblíbená mezi kluky a děvčaty?

No přece modrá 🙂

Tak proč si ji neužít – úterý 3. prosince 2019.

Moje rodné město 2019 – vernisáž fotosoutěže

Ve čtvrtek 28. listopadu 2019 proběhla v DK Akord v Ostravě-Zábřehu vernisáž, na které byly oceněni nejlepší fotografové fotosoutěže na téma Moje rodné město. Vernisáže se zúčastnila celá řada významných hostů, například slovenský populární herec a moderátor Maroš Kramár, významný slovenský fotograf Peter Konečný, který mimo jiné nafotil kampaň slovenské prezidentky. Záštitu nad fotosoutěží a vernisáží převzal hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., dále starosta městského obvodu Ostrava-Jih Bc. Martin Bednář a zastupitelka Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Ing. Lenka Fojtíková. Velmi nás těší, že v konkurenci středoškoláků uspěli se svými fotografiemi také žáci naší školy.

Cena předsedy ASK ČR:

Johana Robenková, 5.B a Michal Caletka, 8.A

Cena hejtmana Moravskoslezského kraje:

Kristýna Kosmová, 8.B

Blahopřejeme!

30 let svobody – Nejvíc véček – 2019

U příležitosti oslav 30 let svobody a demokracie vyzvala agentura Dobrý den (zaznamenává rekordy a kuriozity v ČR) veřejnost k vytvoření společného rekordu, který spočívá ve shromáždění co nejvíce fotografií se symbolem vítězství – „véčkem.“ Snaží se tak upozornit na důležitost boje za svobodu a demokracii. I žáci naší školy přispěli svými fotografiemi k vytvoření rekordu.

Více na www.dobryden.cz a www.nejvicvecek.cz/

Dějepisná olympiáda 2019

Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 se uskutečnilo školní kolo dějepisné olympiády s tématem „Dlouhé století se loučí (1880-1920)“. Olympiády se účastnilo celkem 8 žáků z osmého a devátého ročníku. Jistotu postupu do okresního kola soutěže má vítěz školního kola – Ondřej Kaloč. O účasti dalších dvou úspěšných řešitelů rozhodne porovnání jejich bodového zisku s žáky ostatních ostravských škol

Výsledky školního kola:

1.místo – Ondřej Kaloč, 9.r. – 58 bodů

2.místo – Štěpán Vykoukal, 9.r. – 47 bodů

3.místo – Petr Seidler, 8.B – 46 bodů

Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme!

Příroda s otazníky

Dne 20. listopadu 2019 se žáci 6.B (Barbora Zárubová, David Venglář, Klára Kaločová, Richard Turčík, Emma Kolková, Hana Maindová, Kateřina Krajíčková, Karel Neuwirth a Amálie Ščerbová) zúčastnili přírodovědné soutěže ve Středisku mladých přírodovědců v Ostravě – Porubě, kde si ověřili své vědomosti o vodní fauně a floře ČR. Jako odměna všem soutěžícím byla prohlídka místních terárií, akvaristiky a klecí s hlodavci.

Čtenářský klub v knihovně

Ve středu 20. listopadu 2019 navštívil čtenářský klub žáků 1. stupně spolu s paní učitelkou Barborou Huňkovou Knihovnu města Ostravy, kde se žáci seznámili nejen s prostory dětského oddělení, ale především s velkou spoustou knih. Skvěle připravené a milé paní knihovnice nám věnovaly svůj čas a ukázaly nám nejen celé oddělení, ale také řadu knih. Rozpovídaly se o titulech starších, ale také novějších, což bylo obzvlášť zajímavé. Mnohokrát děkujeme za tak krásné odpoledne a rádi se k vám budeme vracet..

Mistři vypravěči – 2.C

V úterý 19. listopadu 2019 měli žáci 2.C v pobočce Knihovny města Ostravy na Hladnově besedu na téma „Jak se stát mistrem vypravěčem.“ Paní knihovnice dětem připravily příjemnou a pohodovou atmosféru s knížkami. Dětem se beseda moc líbila a přispěla k tomu, aby z nich byli ještě lepší vypravěči, než tomu bylo doposud.

Bobřík informatiky 2019

V prvních dvou týdnech listopadu 2019 se naši žáci zapojili do řešení online soutěže Bobřík informatiky.

Výsledky kategorií

Kadet (8.-9. ročník)

Benjamín (7.-8. ročník)

Mini (4.-5. ročník)

– ZDE –

Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme!

Pohár radnice Slezské Ostravy 2019

Turnaj O Pohár radnice městského obvodu Slezská Ostrava se uskutečnil dne 14. listopadu 2019 za přítomnosti představitelů Městského obvodu Slezská Ostrava. Zúčastnily se ho čtyři školy ze Slezské Ostravy: Bohumínská, Pěší, Chrustova a Škrobálkova. Chlapci odehráli turnaj v sálové kopané. Dívky zase hrály čtyřhru ve stolním tenise.

Sálová kopaná:

1. místo – ZŠ Bohumínská

2. místo – ZŠ Chrustova

3. místo – ZŠ Škrobálkova

4. místo – ZŠ Pěší

Nejlepší hráč turnaje:

Dominik Rác – ZŠ Chrustova

Čtyřhra ve stolním tenise:

1. místo – ZŠ Bohumínská – Ema Kolková, Michaela Dluhošová

2. místo – ZŠ Chrustova – Adéla Chytilová, Tereza Čanigová

3. místo – ZŠ Pěší – Rebeka Lyčková, Adéla Bezručová

Vítězům blahopřejeme a všem zúčastněným děkujeme za skvělou sportovní atmosféru.

Badatelská exkurze 2019

Ve dnech 4. – 6. listopadu 2019 se šest žáků 8. a 9.ročníku naší školy v doprovodu paní učitelky Mgr. Dagmar Sládečkové zúčastnilo Badatelské exkurze v rámci aktivit projektu Střední průmyslové školy chemické „Talentovaní žáci SŠ a ZŠ bádají společně“. Zatímco v minulém školním roce byla cílová lokalita exkurze Pálava a Jižní Morava, letos jsme zamířili do Východních Čech, konkrétně do oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

První den žáci navštívili Mladečské jeskyně na Olomoucku a planetárium v Hradci Králové. Druhý den žáci plnili badatelské úkoly, které jim byly zadány již na 1. přípravném setkání na SPŠCHv říjnu 2019, v Adršpašsko-Teplických skalách. V tomto dni žáci také navštívili Broumovské stěny s loveckým zámečkem Hvězda. Třetí den žáci prošli naučnou stezku Teplických skal „Skály – Bischofstein“ a následně přejeli autobusem do ZOO Dvůr Králové, kde vyplňovali ve skupinách pracovní listy.

Žáci byli dvě noci ubytováni v zámku Skály – Bischofstein v Teplicích nad Metují. Tento projekt finančně podpořilo statutární město Ostrava. Program s odborným výkladem po celou dobu exkurze (geografie a dějepis dané oblasti) zajišťovala pořádající škola Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského v Ostravě – Zábřehu. Badatelské skupiny žáků se setkají znovu v listopadu 2019 a v lednu 2020 budou své práce prezentovat na Badatelské konferenci SPŠCH.

Silver Oxford Illustrator 2019

Vynikajícího výsledku dosáhla dne 24. října 2019 naše žákyně

Karolina Arce, 9.r.

v 8. ročníku celoměstské anglicko-výtvarné soutěže

Oxford Illustrator, kde obsadila

2. místo.

Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy!

Fajna dilna – 8.A

Řemeslo má zlaté dno aneb Ten umí to a ten zas tohle … Přišli jsme v pátek 18. října 2019, vyzkoušeli jsme a moc se nám to líbilo – šití na šicím stroji, keramická dílna, základy svařování i výroba ptačí budky… Třída 8.A děkuje realizátorům tohoto báječného projektu:

Fajna Dilna Ostrava

Přírodovědný klokan 2019

Ve středu 16. října 2019 se naši deváťáci zapojili do řešení 24 otázek celorepublikové soutěže Přírodovědný Klokan, kterou pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Cílem soutěže je vzbudit a podpořit zájem žáků o technické a přírodovědné obory.

Školní výsledky kategorie Kadet:

1. místo – Veronika Bochniová

2. místo – Radek Vícha

3. místo – Kateřina Anežková

Blahopřejeme!

Soutěžní úlohy kategorie Kadet

Maraton v aerobiku 2019

Dne 15. října 2019 proběhl 5. ročník Aerobik maratonu, kterého se letos zúčastnilo 53 žáků ze čtyř ostravských základních škol. V maratonu, který trval 4 hodiny s přestávkami, se soutěžilo ve 4 etapách. Soutěžící si pod vedením zkušené lektorky aerobiku nejdříve nacvičili a osvojili sestavy v aerobiku, step aerobiku a v zumbě. V závěrečné soutěžní etapě předvedli všechny sestavy najednou.

A jak se dařilo našim soutěžícím?

Kategorie mladší žáci:

2. místo – Adéla Králová

Kategorie starší žáci:

1. místo – Jana Dangová

3. místo – Lucie Vargová

Vítězům blahopřejeme, všem ostatním soutěžícím tleskáme za předvedené sportovní výkony. Zároveň děkujeme lektorce aerobiku a všem, kteří se podíleli na organizaci této akce, především garantovi této soutěže Mgr. Petře Ryškové.

Moje tělo – 1.BC

Naši prvňáčci v říjnu 2019 navštívili interaktivní výstavu „Moje tělo“ ve Fóru Nová Karolina v Ostravě. Výstava se všem moc líbila a odnesli si z ní i spoustu nových poznatků.

Kameňáci v akci

Určitě jste si všimli, že na naší škole vychází školní časopis Kameňák. Články jsou různorodé a o řadu z nich se postarali také žáci čtvrtého až devátého ročníku. Věrní přispěvatelé si za svou aktivitu zasloužili odměnu, i proto jsme 9. října 2019 společně vyrazili na minigolf, kde jsme si zahráli také šipky, vyzkoušeli lasersnaper, ale i probrali náměty na články v tomto školním roce. Zábavné odpoledne jsme si moc užili a snad se brzy dočkáme nějakého pokračování.

 

Ozíci a Skládkoobr – 3.AB

Žáci 3.A a 3.B navštívili v pátek 11. října 2019 OZO v Ostravě Kunčicích. Hravou formou se naučili rozpoznat nejrůznější materiály a třídit odpady. Veselé písničky skřítků Ozíků děti navedly, jak bojovat se zlým Skládkoobrem. Žáci se zamýšleli také nad obsahem jednotlivých kontejnerů na odpady. Za svou snahu pak byli všichni na závěr odměněni drobnými propagačními předměty.

 

Fajne dilny – 8.B

V současné době se hodně mluví o tom, že se nedá sehnat dobrý řemeslník, že všechny děti chtějí na gymnázia. Abychom trošku přiblížili svět řemesel starším žákům, navštívili jsme v pátek 11. října 2019 FAJNOU DÍLNU v Dolní oblasti Vítkovic.

Žáci 8.B si vyzkoušeli práci na pásové pile a všichni zvládli řez, dokonce následně i svařování. Užili si práci s keramickou hlínou a vymodelovali si misku. Bez ohledu, zda kluk či dívka, ušili si polštářek. Nejvíc času žákům pak zabrala výroba ptačích budek, které chceme rozvěsit v areálu školní zahrady. Dopoledne jsme si opravdu užili. Velké díky patří velmi příjemným lektorům a lektorkám, kteří nás celou dobu provázeli, učili nové zajímavé činnosti a trpělivě nám pomáhali.

Halová kopaná 2019 – chlapci

Vítězství v obvodním kole halové kopané si vybojovali naši chlapci ze 6. a 7. ročníku v pondělí 07. října 2019 v Šenově a postoupili ve své kategorii HIII do okresního kola této soutěže.

Nejlepší hráč turnaje:

Maxim Pilař, 7.A

Blahopřejeme!

 

Den v červené 2019

Každý rok pořádá školní parlament barevné a tematické dny. Ani v letošním školním roce to nebude jinak. Hledali jsme barvu, do které bychom se napoprvé oblékl,i a nový člen parlamentu Alex Zacpal, žák fotbalové třídy, navrhl červenou. Naši fotbalisté jsou totiž ve škole hodně viditelní právě díky jednotným červeným dresům, mikinám a bundám. Návrh se nám líbil. Do samotné červené jsme se totiž ještě nikdy neoblékli, vždy to bylo jen v kombinaci s jinými barvami. No a v úterý 1. října jsme takto symbolicky kluky přivítali ve škole.

 

Evropský strom pozdravů 2019

Ve čtvrtek 26. září 2019 jsme si připomněli Evropský den jazyků, který vznikl z iniciativy Rady Evropy ve Štrasburku v roku 2001. Každá třída se naučila dva pozdravy, napsala je na podzimem zabarvené lístky a tyto přilepila na společný strom – celkem 46 pozdravů členských krajin Rady Evropy. Celou akci organizoval tým z 8. A – Ester, Anet, Naty, Barborka, Sofi, Petr a Michal pod vedením jejich třídní učitelky. Poděkovaní patří všem spolutvůrcům našeho Evropského stromu pozdravů – žákům i pedagogům.

 

Zájmové kluby 2019/2020

V září 2019 zahájily na naší škole svou činnost zájmové kluby pod hlavičkou projektu „Profesní rozvoj pedagogů a rozvojové aktivity pro žáky v ZŠ Bohumínská“, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci výzvy „Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – Šablony pro MŠ a ZŠ II“. Tyto kluby sdružují žáky 1. nebo 2. stupně ZŠ a také děti ze ŠD.

Ve dvou Čtenářských klubech – pro 1. stupeň pod vedením Mgr. Barbory Huňkové a pro děti ze ŠD pod vedením Mgr. Jany Kodrlové se snažíme u dětí podpořit čtenářství, čtenářskou gramotnost a zvýšit jejich zájem o knihy.

V Klubu logických a deskových her si žáci procvičí nejen logické uvažování, rozšiřují si slovní zásobu a všeobecné vědomosti, ale rozvíjejí si i další vlastnosti a schopnosti – soustředění, koncentraci, komunikaci, spolupráci, vzájemnou pomoc, postřeh, rozvahu při rozhodování a také trpělivost.

Každý pátek ráno probíhá Pěvecký kroužek pod vedením Mgr. Barbory Huňkové pro 1. i 2. stupeň ZŠ, ve kterém se děti učí správně pracovat s hlasem, ale také nacvičují oblíbené populární písně. Je otevřen dalším zájemcům.

Ve dvou Badatelských klubech – pro 1. stupeň ZŠ pod vedením Mgr. Soni Fajkusové a pro děti ze ŠD pod vedením Mgr. Simony Kyselové – zkoumáme, experimentujeme a odhalujeme tajemství přírodních věd.

 

Adaptační dopoledne – 6.AB

Počátkem školního roku absolvovali žáci 6.A a 6.B adaptační program, který měl za cíl především stmelení a vzájemné poznání nově vytvořených třídních kolektivů. Program byl realizován ve školní tělocvičně, kde se šesťáci účastnili pestré škály aktivit zaměřených na vzájemnou spolupráci a porozumění, sebepoznání i poznání ostatních.

Pod vedením členů Školního poradenského pracoviště a za aktivní účasti třídních učitelek žáci absolvovali spoustu her seznamovacích, pohybových, komunikačních, týmových, tvořivostních a dramatických, vše za dodržení principů a metod zážitkové pedagogiky. Děti se všeho účastnily s chutí a elánem, a tak čtyřhodinový program uběhl velice rychle. Bylo to dopoledne plné her a zábavy, které jistě přispělo k usnadnění a urychlení vytvoření nových třídních týmů fungujících na pozitivních základech.

 

 

Regionální fotbalová akademie na ZŠ Bohumínská

Ve školním roce 2019/2020 nastoupilo na naší školu 20 nových žáků do 7. a 8. ročníku, kteří byli vybráni fotbalovou Regionální fotbalovou akademií Moravskoslezského kraje. Společně se svými učiteli a trenéry zahájili výuku i tréninkovou část svého vzdělávání. O jejich celodenní stravování se stará naše školní jídelna, o ubytování chlapců ze vzdálenějších míst kraje vysokoškolské koleje na Hladnově. Fotografie dokumentuje jejich nadšení a elán při výuce i tréninku.

Další informace – FB Slezská Ostrava

 

Zahájení šk. roku 2019/2020

Vážení rodiče, milí žáci,

dovolte mi, abych Vám opět po roce všem popřál úspěšný vstup do nového školního roku 2019/2020. V tomto školním roce jsme přivítali mj. více než 60 prvňáčků zařazených do tří tříd a také nově vzniklou třídu fotbalových talentů, kteří byli vybráni Regionální fotbalovou akademií Moravskoslezského kraje a budou se u nás vzdělávat.

Na začátku školního roku nás čekají některé změny a úpravy v organizaci výuky v souvislosti s dosud probíhající rekonstrukcí školy. Chystáme pro žáky rozsáhlou modernizaci prostor v přízemí hlavního pavilonu, kde budujeme dvě nové učebny a nové šatní prostory.

Z tohoto důvodu jsme nuceni přistoupit k některým omezením v příchodu a odchodu žáků do/ze školy. Krček bude částečně uzavřen, proto žáci budou vcházet do školy jiným vchodem. Mají dvě možnosti: buď z ulice Bohumínská, nebo bočním vchodem z parkoviště do tělocvičny (bezpečnost žáků je pro tento vchod zajištěna oplocením). Žádáme proto rodiče o maximální opatrnost při příjezdu automobilem do areálu školy. Zároveň chci připomenout, že po dobu rekonstrukce školy bude omezena kapacita parkovacích míst na nádvoří.

Žáci budou vpouštěni uvedenými dvěma vchody od 07:40 hod. Jak jsme již avizovali na třídních schůzkách v červnu 2019, první vyučovací hodina začíná pro všechny ročníky v 08:00 hod! Nový časový rozpis vyučovacích hodin a přestávek najdete výše. Žáci s ním byli seznámeni první den školního vyučování.

Krčkem (který je z části průchozí ve směru od mateřské školy ke dveřím vedoucím do školní jídelny) budou žáci odcházet ze školy. Rodiče si mohou vyzvedávat děti po výuce v prostorách krčku u jídelny, kde bude zajištěn stálý dohled. Předpokládáme, že všechna tato mimořádná opatření budou v platnosti do konce října 2019, kdy bude rekonstrukce ukončena.

Úspěšný start do nového školního roku Vám přeje vedení školy.

Nové časy zvonění

Nový Školní řád


Zpět nahoru …


Školní rok 2018/2019


Deváťáci 2019 se loučí…

 

V pátek 21. června 2019 se loučili naši deváťáci. Zástupci obou tříd, 9.A i 9.B, přednesli slavnostní řeč, pustili vzpomínková videa a v závěru poděkovali všem učitelům, dalším zaměstnancům školy a také svým rodičům. Pak symbolicky předali štafetu současným žákům 8. třídy.

Typy deváťáků – video


Zpět nahoru …


Čteme si navzájem

 

Přiblížil se konec školního roku, všechno učivo je probráno, známky uzavřeny. To je ten nejlepší čas si ukázat, co umíme. A tak se ve školní knihovně sešli nejstarší žáci naší školy s nejmladšími, tedy deváťáci s prvňáky, kde si v rámci projektu „Kniha ti sluší“ navzájem četli. Devítky se snažily o četbu plynulou s výrazem, o dramatizaci textu, imitaci hlasů tak, aby co nejvíce zaujaly ty nejmladší. Prvňáčci pak svým starším spolužákům předvedli, jak už zvládají písmenka, slova, věty. Dokonce si připravili herecký výstup s pohádkou Budka. Každý prvňáček si pak mohl za odměnu vybrat záložku ze soutěže MISS záložka.


Zpět nahoru …


Projekt „Kniha Ti sluší“ – vyhodnocení

 

Na naší škole se stále snažíme o rozvoj čtenářských dovedností a podporu čtenářství mnoha způsoby. Letos jsme se zapojili do kampaně „Kniha ti sluší,“která probíhala od konce dubna. Jednou z aktivit byla soutěž o MISS záložku. Té se zúčastnily žáci od 4. do 9. tříd, kteří namalovali dle nich tu NEJ záložku Záložky odevzdané do soutěže pak byly od května vystaveny v prostorách školy a také na Dětském dni. V průběhu výstavy probíhalo hlasování, která záložka je ta nejhezčí. Všechny došlé hlasy byly sečteny a 18. června 2019 bylo 5 žáků, kteří namalovali záložku s nejvyšším počtem hlasů, oceněno.

1. místo (MISS záložka) – Klára Šušlová, 6.A

2. místo – Sofie Sýkorová, 7.A

3. místo – Jiří Kalibán, 7.B

4. místo – Radovan Šnajdr, 6.A

5. místo – Ondřej Bogocz, 7.B

Gratulujeme!

 

Zpět nahoru …


Matematické soutěže 2018/2019

 

Během školního roku 2018/2019 jsme se zapojili do mnoha soutěží a mezi nimi nechyběly ani ty matematické. Úspěšní řešitelé byli na konci školního roku odměněni cenami z příspěvku SRPŠ.

Matematická olympiáda:

Marek Kladiva, 5.C

Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme!

Matematický Klokan:

Cvrček – Linda Matušíková, 2.B

Klokánek – Marek Kladiva, 5.C

Benjamín – Petr Caletka, 7.A

Kadet – Jan Goj, 9.B

Pythagoriáda:

Šimon Kristl, 5.C – 5. místo v MsK Ostrava

Marek Kladiva, 5.C

Klára Pijáková, 6.A

Filip Šupík, 7.A

 

Zpět nahoru …


Mladý záchranář 2019 – Den civilní obrany

 

V závěru školního roku se žáci základní školy na Bohumínské ulici zúčastnili akce nazvané „Mladý záchranář“. Celá škola si vyzkoušela evakuaci v případě poplachu, žáci pak zhlédli ukázku zásahu hasičů, také slaňování hasiče se psem. Následovala soutěž, která prověřila děti v mnoha dovednostech. V části ochrany obyvatelstva za mimořádných situací se žáci seznámili s varovnými signály, činností při evakuaci obyvatelstva a s použitím improvizovaných prostředků v případě průmyslové havárie.

Připravenost žáků byla zároveň ověřena vědomostním testem. V dopravní výchově byly prověřeny znalosti dopravních předpisů na úrovni potřebné pro cyklisty a rovněž proběhla praktická jízda. Děti si také ověřily své znalosti z oblasti topografie, orientace v přírodě apod. Tato soutěž má již na naší škole tradici, v letošním ročníku soutěžilo celkem 6 družstev. Mezi nejlepší patřila družstva 8. třídy, 5.B a 5.C třídy. Tito účastníci obdrželi hodnotné věcné ceny.

 

Zpět nahoru …


Metoda CLIL na ZŠ Bohumínská

 

V letošním školním roce si naši žáci vyzkoušeli novou metodu vzdělávání – Clil. Probíhala na prvním i druhém stupni v rámci zařazení anglického jazyka do nejazykových předmětů fyziky, občanské výuky, zeměpisu, přírodopisu a výtvarné výchovy. Výukové plány tvořili učitelé naší školy ve spolupráci s rodilým mluvčím. Cílem bylo motivovat žáky k získání nových vědomostí a komunikačních dovedností v nejazykových předmětech.

Výuka se stala zajímavější už i tím, že jsme se odklonili od tradičního přístupu v hodinách. Aby žáci dosáhli co nejlepších výsledků, byli motivování zařazením různých metod výuky – prezentacemi, doplňovačkami, křížovkami, herními aktivitami, hádankami, výklady příběhů souvisejících s probíranými tématy apod. Začátky byly těžké, ale postupně to přinášelo pozitivní výsledky. Kromě získání nových poznatků si žáci zvedli své sebevědomí při komunikaci v angličtině a přátelský vztah k rodilým mluvčím.

Naše škola obdržela na tento projekt neinvestiční příspěvek ve výši 220 000,- Kč, z něhož je možno hradit výuku rodilých mluvčích i nákup učebních pomůcek, a to díky „Programu na podporu rozvoje bilingvní a cizojazyčné výuky v základních školách se sídlem na území Ostravy pro školní rok 2018/2019“, který vyhlásilo statutární město Ostrava.


Zpět nahoru …


Slezskoostravské noviny – 06/2019

 

V červnovém vydání Slezskoostravských novin najdete mnohé zajímavé informace i o naší ZŠ:

Školní dílny ve slezskoostravských školách (strana 3)

Výuka angličtiny metodou CLIL (strana 4)

Mladí basketbalisti BK HN Ostrava mistry republiky (strana 5)

Slezskoostravské noviny – 06/19


Zpět nahoru …


Slezskoostravská galerie – 6.AB

 

Netradiční hodiny výtvarné výchovy zažili žáci 6. ročníku. Navštívili se svými vyučujícími Mgr. P. Farníkovou a Mgr. B. Huňkovou Slezskoostravskou galerii a prohlédli si komentovanou výstavu s názvem „Svět zvířat očima Ludvíka Kunce“, známého výtvarníka, publicisty a zoologa. Každé dílo bylo ukázkou, co vše je možné s barvou a štětcem vytvořit a že i na papíře mohou zvířata vypadat jako živá.


Zpět nahoru …


Poklady Landeku – 4.B

 

Naši čtvrťáci začátkem června 2019 vyrazili na naučnou stezku Landek Parku, kterou přichystala organizace Balónek. Děti plnily na šesti stanovištích nejrůznější úkoly, které se pojily k pověstem Landeku. Program si děti opravdu užily a to i díky slunečnému počasí, které je provázelo po celé dopoledne.


Zpět nahoru …


Dinopark – 1.ABC

 

Žáci prvních tříd s výletem neotáleli a koncem května 2019 se vydali do nedalekého Dinoparku. Po vstupu do areálu bylo vidět i slyšet celkové nadšení. Autentičnost dinosaurů byla natolik věrohodná, že paní učitelky musely dětem názorně dokázat, že dinosauři opravdu nejsou živí. Žáci si užili dojemné 3D kino, cestu Dinoexpresem a samozřejmě nemohli odjet, aniž by si odvezli jeden až pět suvenýrů. Během výletu začalo pršet, žáci si alespoň ověřili, že nejsou z cukru, a zážitek si nenechali pokazit. Ve škole teď můžeme vidět jejich výtvarné práce inspirované právě školním výletem.


Zpět nahoru …


Dětský den 2019

 

I v tomto školním roce jsme oslavili Den dětí. Žáci 6.- 7. ročníku navštívili filmové představení „Jak vycvičit draka 3“ v OC Karolina, žáci 8.- 9. ročníku filmové představení „Bohemian Rhapsody“ tamtéž a na děti z 1. stupně čekalo zábavné odpoledne ve spolupráci se SRPŠ, Školním parlamentem, který zde prezentoval svou celoroční práci, a studenty PF OU.

V prostorách školní zahrady, na nádvoří i na školním hřišti děti soutěžily, tvořily, závodily, rozvíjely své dovednosti, ale hlavně se bavily a užívaly si pohodu i přes nepřízeň počasí. Po absolvování všech 16 disciplin si děti vyzvedly balíček se sladkou odměnou, který byl sponzorován SRPŠ. Děti si mimo soutěž mohly zahrát také korfbal. Velikým zážitkem bylo setkání se členy sdružení Sirius a jejich pejsky. Těší nás, že se v průběhu odpoledne k dětem připojili i rodiče, podpořili je v plnění úkolů, společně se sešli u táboráku, popovídali si a např. i opekli připravený špekáček. Doufáme, že i díky SRPŠ budeme v této milé akci nadále pokračovat.


Zpět nahoru …


Project 2019 – Our neighboursV průběhu měsíce května 2019 odprezentovali žáci 6.-9. ročníku své soutěžní projekty z anglického jazyka na předem dané téma – Our neighbours – Austria, Germany, Poland, Slovakia. Vyučující Mgr. Viera Dobešová, Mgr. Kateřina Lichá a Mgr. Simona Kyselová ve spolupráci s panem Simonem vyhodnotily jednotlivé kategorie a nejlepší tvůrci byli oceněni drobnými cenami a sladkostmi.

Zároveň byla vyhodnocena olympiáda z anglického jazyka a mimořádná cena byla udělena vítězce školního kola

Nikol Vlachové – 9.A,

která naši školu reprezentovala v okresním kole.

Vítězům blahopřejeme, SRPŠ děkujeme za příspěvek na ceny a těšíme se na další ročník soutěže!

6. ročník

Marek Drahošan

Tereza Kubečková

Lenka Martiňáková

David Podešva

7. ročník

Tereza Blačinská

Daniel Číž

Petr Seidler

Veronika Terelmesová

8. ročník

Karolina Arce

Jana Dangová

Markéta Szabová

Leona Ščerbová

9. ročník

Jan Goj

Matěj Hikl

Petr Hikl

Matyáš Sluka


Zpět nahoru …


Předškoláci na Kamenci

 

Budoucí prvňáčci navštívili v květnu 2019 naše školáky ve výuce, nejdříve z MŠ Zámostní, poté z MŠ Bohumínská. V malých skupinkách se rozdělili do 1. a 2. tříd, usadili se vedle svých budoucích starších spolužáků a spolu s nimi se zapojili do jedné vyučovací hodiny. Ověřili si, že už dnes zvládnou spoustu úkolů, a proto se nástupu do školy vůbec nemusí obávat. Takže připravit aktovky, pouzdra a těšit se na září 2019!


Zpět nahoru …


Mladý vědec 2019 – 3. ročník přírodovědné soutěžeV období od března do května 2019 probíhala na 2. stupni přírodovědná soutěž „Mladý vědec“. V březnu se zapojili všichni žáci a doplnili databázi otázek z předmětů přírodopis, zeměpis, fyzika a chemie. V dubnu proběhla třídní kola soutěže, kterých se zúčastnilo 155 žáků. Z každé třídy postoupila dvojice finalistů do superfinále, které se uskutečnilo 22. května 2019 za účasti ředitele školy Mgr. Bc. Marka Sládečka, učitelů přírodovědných předmětů Mgr. Soni Fajkusové a Mgr. Simony Kyselové, která celou soutěž koordinovala.

Certifikát „Mladý vědec“, dárkový poukaz a sladká odměna:

kategorie 6Jakub Titze, 6.B

kategorie 7Petr Seidler, 7.B

kategorie 8Ondřej Kaloč, 8.r.

kategorie 9Jan Goj, 9.B

2. místo – dárkový poukaz a sladká odměna:

Lukáš Čecháček, 6.A – Adéla Hrabalová, 7.A – Jonáš Sieja, 8.r. – Sabina Bergerová, 9.A

Nejlepší tvůrce otázek – sladká odměna:

Lucie Vargová, 6.A

Soutěž probíhala v bojovném, ale přátelském duchu a ti nejlepší byli po zásluze oceněni. Všichni finalisté z třídních kol se zúčastní interaktivního programu „Holy Odysea“ v U6 Světa techniky v Ostravě. Obrovské díky a pochvala patří žákům třídy 8.r. za bravurní pomoc při organizaci superfinále. Všechny odměny byly zakoupeny z prostředků SRPŠ, za což srdečně děkujeme.

Vítězům srdečně blahopřejeme a příští rok se těšíme na 4. ročník soutěže!
Zpět nahoru …


The Bohuminska’s Voice 2019V tomto školním roce jsme opět uspořádali hudebně-jazykovou soutěž, „The Bohuminska’s Voice. Naši žáci ve dvou kategoriích – 1. stupeň a 2. stupeň – předvedli své zpěvácké umění nejdříve v cizím jazyce v 1. kole soutěže. Postupující do 2. kola o umístění již mohli zpívat v českém jazyce. Velice nás potěšil zájem o tuto soutěž, přihlásilo se 24 žáků, kteří zpívali sólo, či ve dvojicích, buď bez doprovodu, či s hudebním podkladem. Výběr skladeb byl pestrý, slyšeli jsme písně v angličtině, slovenštině, ruštině i ve španělštině.

Kategorie – 1.stupeň

1. místo

Vojtěch Záruba

2. místo

Julie Lasáková a Johanka Žmolíková

3. místo ( ceny)

Adéla Pavlisková a Petra Mostýnová

Tereza Ďurišová

Kategorie – 2.stupeň

1. místo

Jan Goj a Natálie Vítková

2. místo

Laura Pýšová a Natálie Nitrová

3. místo

Laura Mokrášová

a Elen Ioanidisová

Díky štědrému příspěvku SRPŠ, za který touto cestou děkujeme, si všichni soutěžící pochutnali na malé sladkosti za odvahu a ti nejlepší, kterým blahopřejeme, byli odměněni drobnými cenami. Poděkování patří všem paní učitelkám, které se zapojily do organizace – koordinátorka soutěže Mg. Viera Dobešová, členové PK Cizí jazyky – Mr. Kateřina Lichá (fotografka) a Mgr. Simona Kyselová (technik) a jako hudebně odborný člen poroty také Mgr. Liana Svobodová.


Zpět nahoru …


Mladý vědec JUNIOR 2019 – 2. ročník přírodovědné soutěžeI v tomto školním roce jsme se rozhodli rozšírit naši společnost mladých vědců i o spolužáky z 1. stupně, konkrétně ze 4. a 5. ročníku, a proto v období od března do května 2019 probíhala přírodovědná soutěž „Mladý vědec“ i na 1. stupni. V březnu se zapojili všichni žáci a vytvářeli databázi otázek z předmětů přírodověda a vlastivěda. V dubnu proběhla třídní kola soutěže, kterých se zúčastnilo více než 100 žáků. Z každé třídy postoupila dvojice finalistů do superfinále, které se uskutečnilo 07. května 2019 za účasti koordinátorky soutěže na 2. stupni Mgr. Simony Kyselové a Mgr. Markéty Pajdákové, která celou soutěž koordinovala na 1. stupni.

Mladý vědec Junior – 4.AAdriana Górná

Mladý vědec Junior – 4.BMichaela Sládková

Mladý vědec Junior – 5.AAneta Fochlerová

Mladý vědec Junior – 5.BTadeáš Malík

Mladý vědec Junior – 5.CTereza Pavlísková

Nejlepší tvůrci databáze otázek:

Jana Kalejčíková, 4.A – Lia Siváková, 4.A – Va Phuong Thao – Anička, 4.A – Liana Kalajová, 4.B – Samantha Šímová, 4.B – Lukáš Sládek, 4.B – Alexandr Krob, 4.B – Kryštof Pyka, 5.C – Anna Sajdoková, 5.C – Šimona Kristl, 5.C – Tereza Pavlísková, 5.C.

Soutěž probíhala v bojovném, ale přátelském duchu a ti nejlepší byli po zásluze oceněni. Vítězi superfinále získali diplom „Mladý vědec Junior 2019“, dárkový poukaz a sladkost na dobití spotřebované energie. Pochvala patří i žákům 5.C za pomoc při organizaci superfinále. Všechny odměny byly zakoupeny z prostředků SRPŠ, za což srdečně děkujeme.

Vítězům srdečně blahopřejeme a příští rok se těšíme na 3. ročník soutěže!
Zpět nahoru …


MS v para hokeji 2019 očima Veroniky Bochniové z 8.r.

 

Jak už asi víte, od 27. dubna do 4. května 2019 u nás – v Ostravar aréně – probíhalo Mistrovství světa v para hokeji. I když tento sport není moc známý, mne samotnou neskutečně zaujal už jenom tím, že lidé, kteří se tomuto sportu věnují, mají zájem ukázat ostatním, že i s tak velkým handicapem se mohou věnovat sportu stejně jako zdraví hráči. Všechny dny strávené v aréně mne hodně bavily a každým dnem víc a víc…

Ta atmosféra, ty davy fanoušků, to jsem opravdu nečekala ani já, natož tak hokejisté sami. Naši hokejisté předvedli své skvělé výkony a schopnosti, jak umí hrát i přes to, že chodí do zaměstnání a hokeji se věnují pouze ve svém volném čase, oproti ostatním světovým týmům, které se hokeji věnují profesionálně. Už jenom to, že jsme se dostali tak daleko, je úžasné. I když jsme na tomto mistrovství nezískali žádnou medaili, jsou pro nás naši čeští hráči ti nejlepší a mockrát jim děkujeme za jejich neskutečné výkony a pro nás nezapomenutelné zážitky v hledišti.

Ti, kteří tuto atmosféru nezažili, o hodně přišli !!!


Zpět nahoru …


Pálení čarodějnic 2019

 

Poslední dubnový pátek se naše škola přímo pohádkově proměnila v čarodějnickou akademii. Děti i učitelé ráno vyráběli roztodivné legrační účesy a odpoledne nás čekal čarodějnický rej v kostýmech. Akce probíhala na hřišti i nádvoří školy a celou ji moderovala p. vychovatelka Zuzka Sviderská. Během čarodějnického reje děti soutěžily o sladké odměny, tancovaly a zpívaly. Současně předem určené čarodějky vyšší kategorie na nádvoří věštily z kouzelné koule i kostí a kostiček, vytvářely neuvěřitelné účesy na hlavách mladších kolegyň, učily čarodějnické žáky vytvářet magické amulety a malovat si ten správný kukuč v našem kosmetickém salónu. Na závěr proběhl poslední soud s nezbednou čarodějnicí, za její zlé skutky a za rozdávání pětek našim dětem pan ředitel rozhodl – UPÁLIT! A tak se i stalo, zlou čarodějnici jsme potrestali a spokojeně se rozešli do svých domovů. (Monika Novotná)

Slezská Ostrava – video


Zpět nahoru …


Den bláznivých účesů 2019

 

Na naší škole mají barevné a tematické dny už dlouholetou tradici. Mezi nejoblíbenější a tím pádem opakující se patří Den bláznivých účesů. V letošním školním roce jsme se bláznivě učesali (nebo neučesali) v pátek 26. dubna 2019 a zároveň jsme tak podpořili další akci, která proběhla v odpoledních hodinách, Pálení čarodějnic.


Zpět nahoru …


Ozdravný pobyt 2019 – 5.ročník

 

Na konci měsíce března 2019 odcestovali naši páťáci na čtrnáctidenní ozdravný pobyt do Jeseníků. Hned druhý den se díky příjemnému slunečnímu počasí vydali prozkoumat okolí své horské chaty Solitér v Karlově pod Pradědem. Kromě hrátek a sportování v přírodě je čekaly dva celodenní výlety, ten první je zavedl do Velkých Losin, kde si vyzkoušeli výrobu ručního papíru…


Zpět nahoru …


Rozchodník – 1. stupeň

 

V druhém pololetí pokračují výukové programy, které jsou zaměřeny na environmentální výchovu. Tyto programy proběhly ve třídách na 1. stupni. Žáci navštívili zvířátka „Na statku“, hravou formou se v „Hmyzím povídání“ dozvídali, z čeho se skládá hmyzí tělo, v programu „Noc plná života“ rozpoznávali jednotlivé živočichy s noční aktivitou, v „Putování za chlebem“ sledovali cestu chleba z pole až na stůl a konečně „Bylinkování“ jim prozradilo rozdíl mezi bylinkou a bylinou.


Zpět nahoru …


Paralympijský školní den 2019 očima Jana Goje z 9.B

 

V pátek 22. března 2019 se k nám do školy dostavil organizační tým složený převážně ze studentů, kteří pomáhají s přípravou mistrovství světa v para hokeji. To se bude konat na přelomu dubna a května v Ostravě. Celý program byl určen pro žáky sedmých tříd, kteří se náramně bavili a získali nové zkušenosti. Vzhledem k tomu, že jsem obrovským fandou hokeje (zvlášť toho vítkovického), tak jsem se této akce mohl zúčastnit také.

První hodinka v tělocvičně byla sportovní. Mohli jsme si vyzkoušet hrát basketbal na vozíčku, chodit poslepu rovně i po schodech, dokonce jsme si mohli vyzkoušet jízdu na sledge hokejových saních, které byly mírně upraveny, aby mohly normálně jezdit i na suchu. Ačkoliv jsem člověk, který aktivně sportuje, tak vám řeknu, že jízda na takových saních není jen tak. Nejobtížnější bylo se odrážet malými hokejkami od země. Myslím si, že jsem nebyl jediný, který se zapotil.

Druhou hodinu následovala beseda s paralympionikem Tomášem Kvochem, který je člen sledge hokejové reprezentace České republiky. Je to účastník dvou paralympiád a s para hokejem procestoval spoustu zemí světa. Na začátek nám vysvětil pravidla para hokeje, která jsou možná překvapivě stejná jako v normálním hokeji. Věděli jste, že dokonce i v tomto hokeji se pravidelně dějí bitky? Já byl tedy velmi překvapen. Dále vyprávěl o trénincích. Trénují a dřou už od prosince třikrát v týdnu vždy třikrát denně. Zajímavou informací bylo, proč je konkurence tak silná. V USA mají na výběr z 2000-3000 hráčů, zatímco v České republice je hráčů jen 60-80. Kromě hokeje hraje pan Kvoch dokonce i tenis, ping pong nebo jezdí na handbiku, což je kolo předělané na ruční pohon. Potom nám vyprávěl různé příběhy už z života na vozíčku, kdy jel z Pardubic do Plzně na vozíčku a spal pod širákem, nebo když vyšel Sněžku dvakrát v životě po rukou.

Tento člověk je neuvěřitelně zajímavý a stojí za to se o něm dozvědět více, proto jsem se rozhodl udělat s Tomášek Kvochem rozhovor, který určitě bude stát za přečtení. Fotky z této akce jsou zveřejněny ve školní fotogalerii, do které vám doporučuji se podívat (stačí klik na foto). Na závěr bych Vás všechny rád pozval do Ostravar Arény, kde bude od 27. dubna do 4. května 2019 bojovat český tým o nejvyšší příčky z Mistrovství světa v para hokeji a budou potřebovat naši podporu.

 

Zpět nahoru …


Paralympijský školní den 2019

 

V pátek 22. března 2019 se naši sedmáci zapojili do speciálního vzdělávacího programu „Paralympijský školní den“, jehož cílem byla tvorba a podpora aktivit, které mají pomoci žákům pochopit vlastní postoje k osobám se zdravotním postižením. V rámci tohoto dne měli žáci besedu s paralympionikem Tomášem Kvochem, který jim přiblížil, jak se hraje sledge hokej. Nejzajímavější pro žáky bylo, když si mohli přímo vyzkoušet mobilitu na vozíku, aktivity pro osoby se zrakovým postižením nebo in line sledge hokej. (Mgr. Petra Ryšková)

Mistrovství světa v para hokeji (známý jako sledge hokej) proběhne 27. 4. – 4. 5. 2019 v Ostravar Aréně. Tato sportovní akce pro sportovce s tělesným postižením patří mezi nejvýznamnější paralympijské sportovní události, které se zúčastní osm nejlepších para hokejových týmů světa (Česko, Kanada, USA, Japonsko, Korea, Itálie, Norsko, Švédsko). Naši žáci budou během mistrovství aktivně podporovat vylosovanou para hokejovou reprezentaci.

 

Zpět nahoru …


Jarní dílničky 2019

 

V měsíci březnu se konala druhá z akcí pro předškoláky – Jarní dílničky. Celé přízemí školy se všemi třídami se proměnilo v jarní krajinu s kytičkami, motýlky a ptáčky. Děti pracovaly na osmi stanovištích a pod rukama jim vznikaly krásné výrobky s jarní tematikou. Při práci dětem pomáhali starší spolužáci a paní učitelky. Všechna svá díla si děti odnesly domů ve vlastnoručně vyrobené tašce.


Zpět nahoru …


Žlutozelený den 2019

 

První jarní den jsme přivítali jak jinak než v typických barvách jara – zelené a žluté. Věříme, že paní Zima při pohledu na rozzářené tváře nás všech pochopila, že její čas pominul, a předala své žezlo miminku Jaru.


Zpět nahoru …


Soutěž dětských recitátorů 2019Soutěž dětských recitátorů je každoročně vyhlašována MŠMT a naši žáci se jí v hojném počtu účastní. Jak přibývá žáků naší školy, tak také přibývá soutěžících. Letos bylo do školního kola vybráno 82 dětí, a tak jsme se rozhodli rozložit soutěž do dvou dnů. Ve čtvrtek 28. února 2019 soutěžila nejpočetnější 1. kategorie, v pátek 1. března 2019 pak další čtyři kategorie. Vše probíhalo v prostorách krásně zrekonstruované a nově vybavené školní knihovny. Z každé kategorie mohli do následujícího – obvodního kola – postoupit pouze dva nejlepší, tedy celkem 10 žáků za naši školu. Vybrat ty nejlepší ale nebylo vůbec jednoduché, protože všechny děti byly dobře připravené, šikovné, snažily se a do přednesu daly veškeré své umění. Hodnocení se účastnily Mgr. B. Malá, Mgr. P. Farníková, Mgr. J. Čepeláková, Mgr. S. Fajkusová, Mgr. L. Svobodová, dokonce ale i vybraní žáci 8. a 9. ročníků, kteří mají bohaté zkušenosti s recitací z minulých let, popř. sami píšou básně.

Vítězové ŠkK – postup do ObK:

K0(1.třída) – Ema Žmolíková a Karolína Zemánková

K1(2.třída) – Matěj Tvardek, Vojtěch Záruba

K2(5.třída) – Sebastian Ryška, Barbora Kášová

K3(6.třída) – Radovan Šnajdr, Nikola Bergerová

K4(9.třída) – Jindřich Lakomý, Patricie Holaňová

Obvodní kolo se konalo 6. března 2019 ve SVČ Ostrčilova. Velmi nás těší, že i ve velmi silné konkurenci ostatních škol, např. Matičního gymnázia, ZŠ Ostrčilova, PORGu a dalších, se naši žáci prosadili a Matěj Tvardek (2.A) a Sebastian Ryška (5.B) byli vyhodnoceni jako nejlepší a postoupili tak do okresního kola, které se konalo v DDM Ostrava-Poruba 16. března 2019. Oběma žákům velmi děkujeme za vzornou a úspěšnou reprezentaci a doufáme, že se poezii a recitaci budou věnovat i nadále.

Všem dětem gratulujeme a SRPŠ děkujeme za finanční příspěvek na zajištění odměn a diplomů ve školním kole.

 

Zpět nahoru …


Lyžařský kurz 2019 – 7. ročníkV rámci ozdravného pobytu na Bílé v Beskydech absolvovali žáci 7. ročníku lyžařský či snowboardový výcvik, který byl zabezpečen profesionálními instruktory lyžařské školy SUN Ski Bílá a pedagogickými pracovníky naší školy. Úroveň dovedností byla zpočátku velmi různá, někteří žáci zdokonalovali své dovednosti, jiní se učili úplně od základů.

Výcvik probíhal ve Ski areálu Bílá, který patří mezi nejlepší areály v České republice. K dispozici jsou sjezdovky s různým stupněm obtížnosti vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé jezdce. K efektivní výuce přispělo rovněž materiální vybavení a zázemí lyžařské školy, které je v rámci Beskyd bezkonkurenční. Přálo nám také počasí, většinou svítilo sluníčko a sněhové podmínky byly po dobu výcviku skvělé.

Praktická výuka na sněhu byla každý den doplňována večerními přednáškami, např. o metodice lyžování a snowboardingu, o chování a bezpečnosti na horách atd. Žáci rovněž zhlédli řadu zajímavých filmových prezentací, kde mohli obdivovat nejlepší světové lyžaře a snowboarďáky.

Své nabyté dovednosti předvedli žáci poslední den výcviku v závodě ve slalomu. Na skvěle připravené trati absolvovali jednokolový závod, čas jim byl měřen elektronickou časomírou. Většina závodníků bravurně zvládla všechny nástrahy trati a v cíli se mohli radovat z dosažených časů. A tady jsou výsledky:

Snowboarďáci:

1.místo – Jakub Binar (20:42)

2.místo – Filip Šupík (22:97)

3.místo – Ester Michálková (26:36)

Lyžaři-A-mírně pokročilí a pokročilí:

1.místo – Adéla Hrabalová (17:52)

2.místo – Jakub Špaňhel (18:35)

3.místo – Ondřej Bogocz (19:45)

Lyžaři-B-začátečníci:

1.místo – Chelsea Vyoralová (20:90)

2.místo – Zuzana Figielová (23:17)

3.místo – Dominik Číž (24:73)

Závěrem lze konstatovat, že lyžařský kurz splnil ve všech ohledech očekávání a všichni žáci se zdokonalili v lyžařských či snowboardových dovednostech. Lze si jen přát, aby i v budoucnu vyznávali aktivní způsob života, třeba na horách, k čemuž je snad nabyté dovednosti a zkušenosti budou motivovat. Všem zúčastněným gratulujeme k dosaženým výkonům a zase někdy na horách AHOJ! (Mgr. Radim Kofránek, vedoucí OzP)

 

Zpět nahoru …


Beseda s myslivcem 2019

 

Dne 1. března 2019 se konala „Beseda s myslivcem“ pro všechny žáky prvních tříd. Role myslivce se báječně zhostil otec jednoho z prvňáčků, pan Holášek. Ten si pro děti připravil obsáhlou sbírku mysliveckých skvostů, ve které si žáci mohli sáhnout například na parohy, lebky a kožichy zvířat, nesměla zde chybět ani myslivecká flinta a patrony. Vyprávění o myslivosti bylo oživeno malou kulturní vložkou, jež obstaraly paní učitelky. Ty se chopily role maminky, Červené Karkulky a vlka. Zmiňovaný vlk naštěstí nerozšířil myslivcovu sbírku a ke spokojenosti všech žáků i nadále učí v 1.C. Tímto bychom chtěli panu Holáškovi poděkovat za čas a nové poznatky, které si žáci z besedy odnesli.


Zpět nahoru …


Chemická olympiáda 2019V tomto školním roce byla chemická olympiáda zaměřená na plyny a do řešení úloh školního kola se zapojilo 18 žáků 9. ročníku. Nejlepší šestice absolvovala kontrolní test školního kola hned po jarních prázdninách a na základě výsledků vybrala komise okresního kola dva postupující, kteří úspěšně reprezentovali naši školu v silné konkurenci převážně osmiletých gymnázií z Ostravy, za což jim patří poděkování a veliká gratulace. Výsledky školního a okresního kola:

1. místo ŠK a úspěšný řešitel OK

Jan Goj, 9.B

3. místo ŠKJosef Mráz, 9.A

5. místo ŠKJindřich Lakomý, 9.B

2. místo ŠK a úspěšný řešitel OK

Matěj Kristl, 9.B

4. místo ŠKJakub Horáček, 9.A

6. místo ŠKKatarina Gjoni, 9.A

 

Zpět nahoru …


Edison 2019V tomto školním roce se naše škola přihlásila do projektu EDISON, a proto přivítala tři zahraniční studenty, kteří si během jednoho týdne v únoru 2019 připravili pro naše žáky od 4. do 9. ročníku dvouhodinové prezentace a aktivity, aby představili svou rodnou vlast. V odpoledních hodinách navštívili i školní družinu, kde se setkali i s dětmi 1.- 3. ročníku. Poslední den i naši deváťáci přednesli krátké prezentace o České republice a Ostravě, připravili typicky naše občerstvení a odevzdali množství dárečků na památku. Naše upřímné poděkování patří hostitelské rodině – paní Sládkové, za celotýdenní péči a bohatý program pro studenty v mimovyučovacím čase. Poděkování patří i SRPŠ za příspěvek na uskutečnění projektu a sponzorům za upomínkové předměty pro naše hosty.

Atmosféru prožitých dní se zahraničními studenty přinášíme v následujících fotogaleriích:

Giviko Bibileishivili, Georgia

Bella Sugiarto, Indonesia

Yukim Xie, China

Goodbye Lesson

Školní družina

Mé osobní poděkování patřím mým kolegyním a kolegům za vstřícný přístup, za pomoc při realizaci projektu a za dodanou fotodokumentaci. (Mgr. Simona Kyselová – koordinátor projektu)


Zpět nahoru …


Amazing Race 2019

 

V symbolickém dvojkovém dni, v únoru 2019 náš tým žáků z 8. ročníku pod vedením paní asistentky Lucie Krčkové přijal výzvu AHOL SOŠ a statečně zabojoval v celoměstské nejen angličtinářské soutěži „Amazing Race“, která byla letos ve znamení superhrdinů, a kromě 14. místa si odnesl spoustu nových poznatků a zážitků.

– video –


Zpět nahoru …


Zeměpisná olympiáda 2019V lednu 2019 proběhlo školní kolo zeměpisné olympiády, kterého se zúčastnilo 53 žáků ve 3 kategoriích. Vítězi jednotlivých kategorií postoupili do okresního kola, které se uskutečnilo 20. února 2019.

Výsledky okresního kola

Kategorie – 6. ročník:

Štěpán Resler, 6.B – 10. místo

Kategorie – 7. ročník:

Petr Seidler, 7.B – 14. místo

Kategorie – 8.-9. ročník:

Jakub Horáček, 9.A – 15. místo

 

Zpět nahoru …


Předškoláci na Kamenci – Škola nanečisto 2019

 

Naše ZŠ již poněkolikáté organizovala akci pro budoucí prvňáčky s názvem „ŠKOLA NANEČISTO“. Této akce se zúčastnili rodiče s dětmi předškolního věku, které mohly zasednout do školních lavic a spolu s učitelkami si vyzkoušely hodinu výuky. Dětí si hravou formou zkoušely počítat, vybarvovat a také si zacvičily.

Mezitím, co byly děti ve třídě s učitelkami, rodiče byli informováni o dalších akcích pro předškoláky a zápisech v dubnu. Seznámili jsme je s potřebnými doklady, které musí přinést k zápisu a o možnosti odkladu školní docházky. Poté jsme je provedli po škole, ukázali jim také prostory ŠD, kde si mohli pohovořit s vedoucí ŠD. Na závěr proběhla neformální diskuze s některými rodiči. Děti odcházely spokojené ze školy domů a věříme, že zmizel jejich ostych.

Doufáme, že většina z nich také dorazí k našim zápisům a pak je také uvidíme v novém školním roce 2019/20, kdy chceme otevřít dvě první třídy.

Zpět nahoru …


Valentýnská pošta 2019

 

Již tradičně se u nás ve škole koná tzv. Valentýnská pošta. Všichni žáci mají možnost poslat psaníčko svým milým, kamarádům, přátelům. Děti nezapomínají ani na sourozence a oblíbené učitele, či vychovatelky školní družiny, nebo paní kuchařky. Ve fotogalerii ©Mgr. Liany Svobodové nakouknete do průběhu Valentýnské pošty.


Zpět nahoru …


Olympiáda – ČJ – 2019Olympiáda v českém jazyce (OČJ) je předmětová soutěž z českého jazyka pro žáky základních a středních škol, jejímž cílem je umožnit talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními, a motivovat je tak k dalšímu odbornému růstu.

Žáci naší školy se olympiády účastní každoročně. Ve školním kole soutěžilo 24 žáků 8. a 9. tříd. Dva nejlepší – Jan Goj a Matěj Kristl ( 9. B) – pak postoupili do kola okresního, které pořádalo SVČOO. V konkurenci 95 žáků základních škol a víceletých gymnázií plnili nelehké úkoly z gramatiky, následně změřili své síly ve schopnosti napsat originální slohovou práci na zadané téma – Co jinde neuvidíte ani neuslyšíte.

Jan Goj podal vyrovnané výkony v mluvnické i slohové části a umístil se na krásném 10. místě. Matěj Kristl více bodoval v části slohové a obsadil 51. místo. Oběma žákům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

 

Zpět nahoru …


Severní pól – projekt – 1.ABCPrvní třídy se vydaly až na severní pól prostřednictvím projektu. Seznamovaly se s podnebím, životem Eskymáků a ledních medvědů. Děti z 1. C zkoumaly proměnu vody v led a vyrobily ledové ozdoby na stromy. V 1. B se děti soustředily na dopravu Eskymáků a vyrobily je na saních jako trojrozměrné modely. V 1. A si děti představily, jak asi bydleli a jak se oblékali. Jak se jim to dařilo, ukazuje přiložená fotografie.


Zpět nahoru …


Recyklohraní – BaterkožroutPři plnění druhého úkolu „Recyklohraní“ měli žáci vytvořit BATERKOŽROUTA – originální sběrnou nádobu na použité baterie. Tohoto úkolu se zhostili žáci 4.A, 5.B a 5.C. Posuďte sami, jak se jim to povedlo.


Zpět nahoru …


Řemeslo má zlaté dno – 9.ABVýběr našich deváťáků se zúčastnil soutěže v praktických dovednostech. Šestičlenná družstva v rámci soutěže prošla osmnáct interaktivních stanovišť, na kterých se prezentovalo konkrétní řemeslo nebo obor praktickým úkolem. Pod odborným vedením si žáci vyzkoušeli vlastní předpoklady pro práci v různých oborech, např. elektrotechnik, prodavač, florista, truhlář, obkladač, zdravotnický asistent, elektrikář, ortoticko-protetický technik, kuchař a číšník.


Zpět nahoru …


Dějepisná olympiáda 2019 – okresní koloDne 17. ledna 2019 se na ZŠ Mitušova uskutečnilo okresní kolo dějepisné olympiády s tématem „Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace“. Naši školu reprezentoval vítěz školního kola Jindřich Lakomý, 9.B, který se stal rovněž úspěšným řešitelem okresního kola.

Gratulujeme!


Zpět nahoru …


The English Alphabet 2019Již tradičně v lednu jsme připravili anglickou soutěž ve spellingu i pro 2. stupeň. Paní učitelka Mgr. Viera Dobešová měla zajímavě připravena všechna tři základní kola soutěže na procvičení a zdokonalení anglické abecedy. Všichni byli po zásluze odměněni díky příspěvku ze SRPŠ. Jak to všechno dopadlo?

1. místo – Jindřich Lakomý, 9.B

2. místo – Kateřina Anežková, 8.r.

3. místo – Ivo Horák, 7.B

 

Zpět nahoru …


Ledové obrázky – 2.ADíky mrazivému počasí se naši kreativní druháci konečně dočkali! Začátkem ledna vyrobili neobvyklé ledové obrázky, které uchovávali ve školní mrazničce až do chvíle, kdy teplota venku klesla pod bod mrazu. Potom připravili výstavu těchto obrázků přímo ve školní zahradě a společně si ji prohlédli. Konec výstavy závisí na počasí, proto neváhejte a nakoukněte, jak šikovné druháky máme! (Foto: Eva Hrejsemnou, asistentka pedagoga)


Zpět nahoru …


Sněhové sochy – 2.A>

Netradiční hodinu výtvarné výchovy a pracovních činností zažili naši druháci – objednali si sníh i sněžení, aby mohli být na chvíli sochaři. Krásně si to užili a jejich díla byla vydařená.


Zpět nahoru …


Malujeme Slezskou 2018Žáci naší školy se zapojili do výtvarné soutěže, kterou vyhlásil spolek Balónek. V předvánočním čase si
ve Slezskoostravské galerii převzali diplomy a věcné ceny výherci čtyř kategorií. Všem vítězům patří gratulace a poděkování za vzornou reprezentaci školy nejen od nás, ale i od organizátorů této akce.

Kategorie do 9 let:

Adéla Pavlisková, Ema Žmolíková, Johanka Žmolíková, Nikola Čudková, Sofie
Blokšová, Melanie Blokšová, Petr Malý

Kategorie 10-11 let:

Kristýna Bambušková, Mário Bardoň, Petra Placková, Šimon Kristl, Adéla Králová

Kategorie 12-13 let:

Klára Šušlová

Kategorie 14-16 let

Marcela Chvostková, Markéta Skupníková, Matěj Kristl, Natálie Mužiková,
Oldřich Kubičík, Jan Goj

 

Zpět nahoru …


Besídka 2018 – 3.BRadostné předávání dárků, zpěv koled a ochutnávka cukroví – takto radostnou a skvělou atmosféru prožívali naši třeťáci.


Zpět nahoru …


Koledníček 2018 – 3.ABV předvánočním týdnu v prosinci 2018 se uskutečnil Koledníček tříd 3.A a 3.B. Děti hrály na flétnu, klavír a zpívaly koledy a za svůj výkon byly odměněny sladkostmi. Vše proběhlo v radostné atmosféře nastávajících svátků.


Zpět nahoru …


Vánoční jarmark 2018 – poděkováníDěkujeme všem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k zdárnému průběhu našeho tradičního Vánočního jarmarku:

– našim milým rodičům, prarodičům, příbuzným i přátelům za spoustu krásných výrobků i osobní účast, našim nadšeným žákům, kteří přiložili ruku k dílu při výrobě nádherných ozdob a ukázali své obchodní dovednosti, SRPŠ za štědrý příspěvek i péči o občerstvení jarmarečníků, našim hudebníkům pod vedením Mgr. Barbory Huňkové za krásný umělecký zážitek a všem paní učitelkám za obrovskou pomoc při přípravě a realizaci této akce. Speciální poděkování patří koordinátorkám celého jarmarku – Mgr. Pavle Farníkové a Mgr. Janě Čepelákové.

Věříme, že jste si do svých domovů odnesli nejen spoustu krásných dárečků, ale i pohodovou adventní atmosféru.


Zpět nahoru …


Mikuláš 2018Každoročně první předzvěstí blížících se svátků vánočních je příchod Mikuláše. Ten ani letos nezapomněl a spolu s hodnými anděly a nezbednými čertíky přinesl bohatou výslužku nejen školákům z 1. stupně, ale i dětičkám z mateřské školky.


Zpět nahoru …


The Christmas Alphabet 2018Tradičně jako v minulých letech si v předvánočním čase pro naše žáky 5. a 6. tříd připravily paní učitelky Mgr. Viera Dobešová a Mgr. Blanka Malá soutěž ve spellingu „The CHristmas Alphabet“. Po třech základních kolech postoupili do finále tři nejlepší žáci, kteří museli být pohotoví a bystří. Souboj to byl napínavý, ale atmosféra panovala přátelská.

Blahopřejeme vítězům:

1. místo – Martin Vykoukal, 5.C

2. místo – Aneta Fochlerová, 5.A

3. místo – Karel Neuwirth, 5.B

Všichni zúčastnění žáci si užili krásné dárky a výherci zajímavé ceny díky příspěvku SRPŠ, za který děkujeme. Výhercům gratulujeme a ostatním žákům děkujeme za aktivní účast.


Zpět nahoru …


Vánoční lucerničky – 2.AŠikovní žáci z 2.A třídy spolu s paní učitelkou Mgr. Hanou Smělíkovou vyráběli v rámci hodin výtvarné výchovy a pracovního vyučování tyto rozkošné lucerničky.


Zpět nahoru …


Český den s českými vlajkami 2018Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov uspořádalo k 100. výročí vzniku samostatné republiky akci s názvem Český den s českými vlajkami.

A protože naše škola byla opravdu bohatě a nápaditě vyzdobena, napadlo zástupce školního parlamentu, že se zapojíme právě do akce Český den s českými vlajkami. Spočítali jsme všechny vlajky ve třídách, ve školní družině, jídelně, na chodbách apod., pořídili fotodokumentaci a náš počet – úctyhodných 352 vlajek – jsme registrovali. I my jsme se tak zasloužili o český rekord a jako připomínku našeho snažení jsme získali krásný certifikát.

K akci Český den s českými vlajkami, v rámci které bylo nakonec vyvěšeno téměř čtvrt miliónu červenomodrobílých vlajek, se připojili dokonce i vlastenci v kanadském Calgary, v Polsku či Švýcarsku.

Smyslem akce nebyl rekord samotný, ale uvědomění si sounáležitosti a vzbuzení pocitu národní hrdosti. Šlo o to, dát společně i navenek znát, že máme svátek. To se podařilo. Přes 10 tisíc „vlajkových“ fotografií, videí a prezentací a 225 191 registrovaných vlajek je pozoruhodné číslo.


Zpět nahoru …


Zdravý talíř 2018Ve spolupráci se školní jídelnou proběhla v prvních až pátých ročnících vzdělávací soutěž zaměřená na zdravou výživu s pomocí výživové pyramidy. Vedoucí školní jídelny připravila soutěžní otázky s obrázky a nápovědou. Soutěžní otázky byly pro každý ročník odlišné. První třídy měly na talíř namalovat dle obrázků zdravý oběd, poznat ovoce a zeleninu. Druhé třídy měly stejné zadání, ale rozšířené o větší množství obrázků. Třetí třídy měly na výběr 2 varianty zdravého oběda a dále měly poznat, co je plod a co kořen. Čtvrté třídy doplňovaly podle obrázků zdravou snídani a zdravý oběd ze dvou variant. Pak je čekal další úkol, příběh chleba nebo brambor podle obrázků, které musely správně seřadit. Páté třídy už vybíraly ze dvou variant – zdravou snídani a zdravý oběd. Poté poznávaly podle popisu jednotlivé suroviny. Všechny třídy úkoly splnily. Z každé třídy byly vybrány tři děti, které úkoly splnily nejpřesněji. Pro všechny děti se podařilo zajistit odměnu ve formě jablíčka a mandarinky. Vyhodnocené děti dostaly balíček s ovocem a vánočním bonusem.

1.A

Schon Petr, Martináková Eva, Bangová Kristýna

1.B

Slavický Ondřej, Buchtová Julie, Blokšová Melánie

1.C

Holá Aneta, Zach Samuel, Facuna Adrian

2.A

Kovačová Božena, Swiatek Michal, Filip Sebastian

2.B

Slezáková Tereza, Matušíková Linda, Trojan Adam, Polášková Adéla

2.C

Dzurko David, Facunová Viktorie, Haluza David

3.A

Šulcová Eliška, Tozbey Karolína, Vaněk Adam

3.B

Kubec L., Szurdi Nela, Pavlisková Adéla

4.A

Koukal Ondřej, Vyvialová Klára, Dutková Štěpánka

4.B

Krob Alexandr, Hromadová Agáta, Broschová Zuzana

5.A

Gjoni Llorena, Ščerbová Amálie, Dobeš Vojtěch

5.B

Pastrňáková Bára, Zárubová Barbora, Kaločová Klára

5.C

Sajdoková Anna, Šulc Matěj, Pískovská Viktorie, Nakielný Vojtěch

Velké poděkování patří všem dětem a také všem zapojeným pedagogům.

 

Zpět nahoru …


Jack and Joe – anglické divadlo – 2. stupeňUčitelé anglického jazyka zpestřili žákům 7. – 9. ročníku výuku angličtiny návštěvou divadelního představení Jack and Joe v Domě kultury v Ostravě ke konci listopadu 2018. Humorný příběh v anglickém jazyce byl doplněn aktivitami ve třídě před a po představení a vzbudil u žáků velký zájem.


Zpět nahoru …


Ozíci a Skládkoobr – OZO Ostrava – 3.BDne 27. listopadu 2018 třída 3.B navštívila OZO. Program nesl název „OZÍCI A SKLÁDKOOBR“. Žáci se dozvěděli mnoho zajímavého o třídění odpadu, zasoutěžili si, odvezli si s sebou mnoho zážitků a věcné ceny.


Zpět nahoru …


Turnaj druháků ve vybíjenéV pátek 23. listopadu 2018 se žáci druhých tříd zúčastnili turnaje ve vybíjené. Za každou třídu soutěžily vždy dvě družstva. A kdo zvítězil? No přece zápal pro hru, radost z pohybu, umění vyhrát i se ctí unést porážku. A to bylo také cílem dvouhodinového sportovního zápolení.


Zpět nahoru …


Beseda s ilustrátorem – 4. ročníkUž víme, jak vznikají ilustrace v knihách… Ve čtvrtek 22. listopadu 2018 se čtvrté ročníky vydaly do hladnovské knihovny, kde je pan ilustrátor Jiří Fixl seznámil s postupem při tvorbě knižních ilustrací a komiksů. Ilustrátor knihy Světoví Češi se rozpovídal nejen o samotné knize, ale také o výrobě jednotlivých ilustrací a samotném tisku knih.


Zpět nahoru …


Dějepisná olympiáda 2018Ve středu 21. listopadu 2018 se uskutečnilo školní kolo dějepisné olympiády s tématem „Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace“. Olympiády se účastnilo celkem devět žáků z osmého a devátého ročníku, z toho sedm bylo úspěšných řešitelů.

Blahopřejeme vítězům:

1. místo a postup do okresního kola – Jinřich Lakomý, 9.B – 56 bodů

2. místo – Ondřej Kaloč, 8.r. – 51 bodů

3. místo – Jakub Horáček, 9.A – 49 bodů

Dalšími úspěšnými řešiteli soutěže byli Jan Goj, Lukáš Lettovský, Matěj Kristl a Štěpán Vykoukal.


Zpět nahoru …


Soutěž mladých zoologů 2018Dne 15. listopadu 2018 se žáci 6. a 7. ročníku zapojili do „Soutěže mladých zoologů 2018“, kterou již tradičně pořádá Zoologická zahrada Ostrava. Po ukončení soutěžní části si žáci prohlédli zvířata, což se jim bude hodit i v hodinách přírodopisu.


Zpět nahoru …


Bobřík informatiky 2018Celkem 202 žáků pátého až devátého ročníku se zúčastnilo 11.ročníku celostátní on-line soutěže , která je zaměřena na běžného bystrého žáka se zájmem o svět technologií. Cílem soutěže je seznamovat žáky a jejich učitele s tím, co to jsou informatické otázky a problémy, a že informatika není totéž co ovládání počítače.

Blahopřejeme vítězům:

5. ročník – KAREL NEUWIRTH

6. ročník – DANIELA TROJANOVÁ

7. ročník – MICHAELA DLUHOŠOVÁ

8. ročník – ONDŘEJ KALOČ

9.ročník – JOSEF MRÁZ – absolutní vítěz školního kola

Soutěžící odpovídali na otázky z oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti.


Zpět nahoru …


Bronzový futsal žáků 2018Výběr deseti žáků z 6.- 8. ročníku se zúčastnil obvodního kola ve futsale v ZŠ Šenov, odkud si přivezl bronzové medaile.

Blahopřejeme!


Zpět nahoru …


Šátkový bazar 2018
Zpět nahoru …


Projekt 2018 – Karel ČapekKarel Čapek je neodmyslitelnou součástí naší literární historie, i proto se žáci 6.-9. ročníku v hodinách českého jazyka pustili do projektu, v nemž zpracovávali jeho jednotlivá díla. Vyvrcholením jejich několikatýdenní práce byla prezentace před ostatními ročníky. Šesťáci přeměnili knihu Devatero pohádek do plakátové podoby, sedmáci dramatizací ztvárnili Povídky z jedné a druhé kapsy, osmáci vytvářeli komiksovou podobu libovolné knihy a deváťáci nás provedli světem svými prezentacemi z Cestopisů.


Zpět nahoru …


Dějepic 2018Začátkem listopadu 2018 se naši šesťáci spolu s výběrem žáků ze 7.B zúčastnili natáčení pořadu Dějepic. Ten má děti pobavit a přitom jim přiblížit české dějiny, zajímavé osobnosti, spisovatele, panovníky, skladatele a třeba i sportovce.


Zpět nahoru …


Svátek dýní a strašidel 2018V říjnu se školní družina vždy začíná proměňovat ve strašidelnou dílnu. I letos naše děti tvořily duchy, pavučiny, netopýry, dýně a těmito výrobky si krásně vyzdobily svá oddělení a připravily strašidelné dekorace na naši velkou slavnost. Došlo i na dlabání dýní a povídání černých historek!

Ve středu 24. října 2018 se nám otevřel Slezskoostravský hrad, aby letos naposledy ve svém pohádkové magickém lůně přivítal všechny účastníky naší tradiční slavnosti – Svátku dýní a strašidel. Jako každoročně dorazily princezny, netopýři, čarodějové, čarodějnice a spousta temných bytostí, na které čekal rej her, tanečků a soutěží, kterým masky kouzelně provázel čaroděj Tomáš a jeho pomocníci. Všichni, kteří tento den za námi na hrad přišli, mi potvrdí, že jsme si ho náramně užili i přes vpravdě dušičkové pochmurné počasí.

 

Zpět nahoru …


„Fajna dilna 2018“ – 6.A/7.BŽáci 6.A a 7.B měli možnost (v rámci pracovních činností) řemeslo si nejenom osahat a vyzkoušet, ale také se pod odborným vedením mistrů dílen a lektorů naučit novým řemeslným dovednostem. Vyráběli dřevěný stojánek na mobilní telefon, seznámili se s 3D tiskem a navrhli, vyřezali jednotlivé díly, vrtali otvory, brousili, sestavili a nakonec hřebíky spojili konečný výrobek – dřevěnou loď s plachtou.


Zpět nahoru …


Oslavy 100. výročí vzniku ČR na BohumínskéNaše škola se rozhodla významné 100. výročí vzniku ČR připomenout výzdobou interiéru školy, do které se zapojily všechny ročníky, včetně našich prvňáčků a kterou si můžete prohlédnout ve fotogalerii. O vnější výzdobu se postarali hlavně pedagogové a žáci vyšších ročníků, kteří vše vymysleli a zrealizovali.

V pátek 26. října 2018 si žáci 9. ročníku pod vedením pana učitele Mgr. Kofránka připravili krátkou rozhlasovou relaci, ve které ostatním žákům připomněli, jak vlastně naše republika před 100 lety vznikla. Také většina žáků školy se aktivně zapojila a přišla oblečena v tento den v barvách trikolory.

Také máme naplánovanou oslavu tohoto výročí netradičním způsobem – 100 km v pohybu. Akce je připravena, ale bohužel nemohla nyní proběhnout kvůli nepříznivému počasí. Uskuteční se však v nejbližší době, pokud nám to počasí umožní. Žáci 1. stupně půjdou své km po různých trasách v Ostravě a blízkém okolí. Žákům 2. stupně jsme naplánovali trasy v Beskydech. Dohromady třídy společně ujdou 100 km a tím uctí toto výročí.

„Jsme rádi, že si tak významné výročí připomínáme nejen slovy, ale že je spojujeme i s konkrétní prací a vynaloženým úsilím, které stálo i za zrodem naší republiky.“ (vedení školy)

 

Zpět nahoru …


Náš den v barvách trikoloryOd vzniku Československa uplynulo 100 let. Zástupci školního parlamentu naplánovali k oslavám barevný den. V pátek 26. října 2018 jsme přišli oblečení v barvách trikolory.


Zpět nahoru …


Recyklace očima mladého vědceŽáci 9. ročníku se zúčastnili výukového programu Recyklace a voda. Cílem bylo pochopit zákonitosti přírody a vlivu člověka na ni, uvědomit si možné následky svého chování a vědomě přijmou zodpovědnost za své jednání. V průběhu dopoledne se seznámili s pojmem voda a ochrana vod, v řece Ostravici si ve skupinách vyzkoušeli hydrometeorologické pokusy, chemickou a fyzikální analýzu vody , na školní zahradě se snažili zabránit úniku ropy do řeky . Na závěr byl připraven společný program pro všechny dohromady, zpětná vazba a vytvoření plakátu recyklace očima mladého vědce.


Zpět nahoru …


Logická olympiáda 2018V říjnu se 14 žáků 2. stupně zapojilo do logické olympiády. Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování.

Nejlepší řešitel naší školy: Josef Mráz, 9.A


Zpět nahoru …


Zasazení lípy ke 100. výročí vzniku ČRDne 14. září 2018 proběhla na naší škole slavnostní událost připomínající blížící se výročí založení Československé republiky. Starostka Slezské Ostravy, paní MVDr. Barbora Jelonková spolu s místostarostou pro oblast školství Ing. Romanem Goryczkou a vedoucí odboru školství a kultury Mgr. Petrou Nitkovou zasadili pamětní lípu na pozemku ZŠ Bohumínská v blízkosti školního hřiště. Spolu s lípou byla slavnostně odhalena pamětní deska, která o tomto aktu informuje.

V průběhu několika minut pronesli hosté krátké proslovy a neformálně diskutovali s přítomnými žáky 7. ročníku na téma vzniku Československé republiky před 100 lety. Lípa má nyní přibližně 10 let a my doufáme, že jednou z ní vyroste krásný ztepilý strom, v jehož stínu si budou moci hrát děti z naší školy.

Mgr. Bc. Marek Sládeček – ředitel školy

 

Zpět nahoru …


Talentcentrum na SPŠCH

 

V říjnu 2018 se uskutečnila třídenní exkurze pro 4 talentované žáky naší školy (a další žáky základních škol a studenty Střední průmyslové školy chemické v Ostravě) v rámci projektu „Talentcentrum na SPŠCH“. Součástí akce byla exkurze v CHKO Pálava, návštěva archeologického muzea – Archeopark Pavlov, prohlídka Výzkumného ústavu veterinárního v Brně – Medlánkách, Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, zábavního vědeckého parku „VIDA centrum“, propasti Macocha s Punkevní jeskyní a Domu přírody Moravského krasu. Celá akce byla zaměřena zejména na propagaci předmětů chemie, fyzika, přírodopis a zeměpis a setkala se s nadšeným ohlasem všech zúčastněných.


Zpět nahoru …


OZO Ostrava – 2.ABC

 

Na přelomu září a října 2018 se naši druháci vypravili do společnosti OZO Ostrava. V rámci výukového programu „Popelnice v barvách duhy“ se hravou formou naučili rozpoznat různé materiály a seznámili se se zásadami správného třídění. Své poznatky a zážitky výtvarně ztvárnili.


Zpět nahoru …


Čistíme Ostravici – 6.A

 

Začátkem října 2018 se třída 6.A vydala na 3. ročník ekologické akce pro město Ostravu pod názvem „Čistíme řeku Ostravici“. Žáci byli nadšeni z krásného počasí, které jim umožnilo vyčistit pravý břeh řeky Ostravice od Loděnice až k lávce u Komenského sadu. Pochvala a poděkování patří všem žákům a pořadateli akce, který měl pro účastníky připraveno občerstvení i odměny.


Zpět nahoru …


Zahájení školního roku 2018/2019 – 1.A, 1.B, 1.C

 

Na ZŠ Bohumínská nastoupilo do 1. ročníku celkem 62 žáků. Všechny prvňáčky letos přivítali hosté ze Slezské Ostravy (místostarostka p. Ing. Vaňková, místostarosta p. Ing. Goryczka ) a také ze statutárního města Ostravy (p. náměstkyně primátora Doc. Ing. Vozniaková PhD.)

„S počty prvňáčků jsme spokojeni, byli rozděleni do tří tříd po dvaceti. Pro jednu z 1. tříd jsme rekonstruovali kmenovou učebnu. Na škole bude v roce 2018/19 celkem 425 žáků, z toho na 1. stupni 269 žáků. Hlavní pavilon prošel během prázdnin rekonstrukcí některých učeben: učebna anglického jazyka, učebna výpočetní techniky a nakonec i učebna dílen. Také jsme zmodernizovali školní knihovnu a učebnu hudební výchovy. Z prostředků zřizovatele byly zakoupeny 3 nové varné kotle, smažící pánev a konvektomat ve školní kuchyni. Školní kuchyně od 1. září 2018 vyvařuje také pro ZŠ Pěší.“

Do nového školního roku 2018/19 přejeme všem našim žákům i zaměstnancům mnoho sil a úspěchů.

Mgr. Bc. Marek Sládeček, ředitel školy


Zpět nahoru …


Komentáře nejsou povoleny.