Realizované akceFotogalerie:

https://zsbohuminska.rajce.idnes.cz

https://zsbohuminska2.rajce.idnes.cz


Rozlučka – 9. ročník – 2019/2020

Milí žáci, pane řediteli, učitelský sbore a všichni členové ZŠ Bohumínská.

Tímto bychom se s Vámi chtěli podělit o vzpomínkové a zároveň rozlučkové video 9. třídy, které jsme i přes tuto vážnou situaci vytvořili. Zároveň bychom chtěli poděkovat všem učitelům a učitelkám, kteří nás už od prvních dnů na základní škole ve všem podporovali a rok od roku nás učili poznávat nové věci… pokračování textu zde

Rozlučkové video – 9. ročník


Hobby park Bohumín – 3.B a 4.A

Konečně výlet! Žáci ze 3.B a 4.A, kteří se od otevření školy pilně ve třídách učili, si dnes už zasloužili relax. Proto strávili slunečné dopoledne v bohumínském Hobby parku. Užili si Mauglího stezku, prolézačky, houpačky, pumpování vody a stavění přehrad a ještě si zacvičili na venkovních posilovacích strojích. A samozřejmě výlet zakončili zmrzlinou. Všichni odjížděli domů nadšení.


Zpět nahoru …


Zpátky do lavic – 1. stupeň


Od pondělí 25. května 2020 se vrátilo do lavic 118 žáků 1. stupně naší školy, kteří byli rozděleni do 9 skupin tak, aby byla dodržena všechna opatření a doporučení MŠMaT. Na děti se těšili naši pedagogové, všichni vypadají velmi spokojeně, usilovně pracují, hrají hry a společný čas si užívají. Děti, které nemohou být ve škole, jsou stále se svými učiteli v kontaktu přes Skype v rámci distanční výuky.


Zpět nahoru …


Projekt Heroes – 8.A – 2020


Naše třída 8. A se v loňském školním roce zapojila v rámci hodin českého jazyka do projektu „Heroes“. Naším úkolem bylo sepsat slohovou práci na téma „Kdo je pro Tebe hrdina a proč?“ – zamýšleli jsme se nad otázkami, zda takového hrdinu známe, jaké má mít hrdina vlastnosti, případně, zda bychom chtěli hrdinou být? Na základě těchto prací a workshopů (ještě z dalších deseti škol v České republice, ale z Ostravy jsme se zapojili jako jediná třída) bylo nastudováno představení v pražském divadle La Fabrika. Jako aktivní účastníci projektu jsme byli pozváni na březnovou generální zkoušku tohoto představení „Růžový samuraj – příběh zuřivého větru“, která byla zároveň i vyhodnocením tohoto projektu.

Návštěvu Prahy jsme využili také k procházce, až nás nohy bolely.Ale prošli jsme Václavské náměstí, od Prašné brány na Staroměstské náměstí k orloji, přes Karlův most a Malou Stranu až k Pražskému hradu, kde jsme viděli výměnu stráží a poté pokračovali přes nádvoří k Chrámu sv. Víta a po Zámeckých schodech na zastávku tramvaje, odtud už jsme se přesunuli směrem k divadlu La Fabrika. Divadelní představení se nám moc líbilo, největším zážitkem byla zajímavá hudba a mnohdy až neuvěřitelné pohybové prvky, které předváděli hlavní hrdinové příběhu. Celý den jsme si užili, bylo to super!


Zpět nahoru …


Knižní veletrh 2020


V pátek 28. února 2020 se naše třída 8. B vydala na Knižní festival, který se konal na Černé louce v Ostravě. Nejdříve jsme se zúčastnili workshopu, který vedla spisovatelka Alena Vorlíčková. Ta nám představila svou pohádkovou knihu s názvem Vílí kouzla. Pak jsme hráli pár literárních (slovních) her, zkoušeli jsme vytvářet příběh a v něm zajímavého literárního hrdinu.

Po workshopu jsme si prošli celý festival. Bylo zde mnoho stánků různého žánru, byly zde knížky od sci-fi, přes romány, horory, detektivky až po humorné a komiksové knížky. Koho nezaujaly knížky, tak tam pro něj byla herní část, zde se objevily aktivity jako třeba 3D virtuální realita, deskové hry, tvořivé dílny i stánek Národního divadla moravskoslezského s fotokoutkem. V rámci festivalu se také konaly zajímavé besedy a přednášky na čtyřech scénách, autorská čtení, autogramiády, křty nových knih a setkání s autory. Každopádně si tady každý přišel na své. Festival se nám líbil, knih a aktivit bylo opravdu hodně a bylo z čeho vybírat.

Michael Nachtmann, Michaela Dluhošová, Onřej Bogocz


Zpět nahoru …


Jak tvořit školní časopis


Skupina žáků 5. – 7. ročníku se ve čtvrtek 27. února 2020 zúčastnila přednášky v rámci Knižního festivalu na téma „Jak tvořit školní časopis“. Studentka a redaktorka studentského vysokoškolského časopisu VŠB – Technické univerzity předávala své drahocenné rady mladším kolegům a kolegyním ze základních škol. Žáci se ochotně zapojovali do debat a přispívali svými zkušenostmi k tématu.


Zpět nahoru …


Zeměpisná olympiáda 2019/2020


Okresní kolo Zeměpisné olympiády se konalo 26. února 2020 a postoupili do něho vítězi školního kola, které na naší škole proběhlo 13.-17. ledna 2020. Olympiáda se skládala se ze dvou částí – práce s atlasem a test geografických znalostí a soutěžilo se ve třech kategoriích. A jak si vedli naši reprezentanti?

Kategorie A (6.ročník) – 17(ŠK)/25(OK) žáků:

1. místo v ŠK a 11. místo v OK – Kateřina Krajíčková, 6.B

Kategorie B (7.ročník) – 10(ŠK)/24(OK) žáků:

1. místo v ŠK a 18. místo v OK – Daniela Trojanová, 7.B

Kategorie C (8.+ 9.ročník) – 34(ŠK)/29(OK) žáků:

1. místo v ŠK a 10. místo v OK – Andrea Kaloč, 9.r.

Blahopřejeme a všem soutěžícím školního kola děkujeme za účast.

Mgr. Dagmar Sládečková a Mgr. Petra Ryšková


Zpět nahoru …


Valentýn 2020


Před jarními prázdninami byla ve školní knihovně k dispozici valentýnská schránka na vzkazy a přáníčka. Zástupci žákovského parlamentu pak v úterý 18. února 2020 vzkazy předali. Celkem jsme doručili přes 630 přáníček a vzkazů, ale i lízátek, čokoládek, bonboniér, dokonce i jednoho velkého plyšového medvěda a letos poprvé se mezi přáníčky objevily kreativně zpracované fotografie.

Přáníčka patřila také paním učitelkám, učitelům, vychovatelkám školní družiny. Moc pěkný byl vzkaz nejstarších deváťáků jejich následovníkům z osmých tříd. Ve školní družině proběhla i soutěž o nejromantičtější oddělení, kterou vyhrálo 5. oddělení. Je pěkné vědět, že tolik lidí chce potěšit někoho jiného a pevně věříme, že tato milá nálada přetrvá i mimo svátek sv. Valentýna.


Zpět nahoru …


Doba kamenná – 2.AC


Hned v úterý po jarních prázdninách navštívili žáci 2. A a 2. C zábavnou výstavu STONE AGE KIDS v Nové Karolině. Výstava probíhala formou komentované prohlídky, při které se děti dozvěděly známá fakta o době kamenné, historii dinosaurů či mamutů a ve slušivých dobových oblečcích si prošly různými workshopy. Na závěr každý dostal certifikát o úspěšném absolvování výstavy. Dětem i paním učitelkám se akce velmi líbila a měly z ní radost až na kost.


Zpět nahoru …


Přehlídka dětské recitace 2020


V únoru 2020 proběhla ve školní knihovně přehlídka dětských recitátorů. Vybraní žáci 1. – 9. ročníku, kteří úspěšně prošli třídními koly, soutěžili v pěti kategoriích podle věku. Z každé kategorie mohli do obvodního kola postoupit pouze dva nejlepší, tedy celkem 10 žáků za naši školu. Vybrat ty nejlepší nebylo pro porotu vůbec jednoduché, protože všechny děti byly dobře připravené, šikovné, snažily se a do přednesu daly veškeré své umění. Žáci také zaujali originálními texty. Nakonec porota, ve které se střídaly paní učitelky L. Svobodová, B. Malá, B. Huňková, M. Prokopová, P. Farníková, L. Waszutová, J. Kodrlová, I. Bujáčková a D. Sliwková, vybrala k postupu:

0. kategorie:

Amálie Tvardková, 1.B a Františka Urbančíková, 1.C

1. kategorie:

Matěj Tvardek, 3.A a Vojtěch Záruba, 3.B

2. kategorie:

Vendula Buchtová, 5.B a Karolína Tobzey, 4.A

3. kategorie:

Tereza Kubečková a Nikola Bergerová, 7.A a Klára Kaločová, 6.B

4. kategorie:

Ester Michálková, 8.A a David Chlebeček, 9.r.

Všem gratulujeme!

(Foto: ©️Liana Svobodová)


Zpět nahoru …


AHOL’s Amazing Race 2020


V pátek 7. února 2020 se skupina žáků – Michal, Petr, Jakub, Petr, Karolína, Veronika, Kateřina a Lukáš – z 8. a 9. ročníku naší školy zúčastnila soutěže v anglickém jazyce Ahol´s Amazing Race. Nebyla to však jen tak ledajaká soutěž. Tato byla zaměřená na hudbu, hudební žánry, slavné zpěváky, zpěvačky a skupiny. Všichni zúčastnění si užili plnění úkolů na stanovištních s Freddiem Mercurym, Cher, Ozzy Osbournem a dalšími, kde měli vymýšlet básničku z vybraných slov, seřazovat útržky článků, tančit podle naučené choreografie nebo zpívat se sluchátky na uších známé hity, které museli ostatní členové týmu hádat. Den si pořádně užili a nakonec se umístili na pěkném 8. místě. (Mgr. Kateřina Lichá)


Zpět nahoru …


Anglická olympiáda 2019/2020


Ve středu 5. února 2020 se konalo okresní kolo Olympiády v anglickém jazyce ve SVČO v Ostravě, kam postoupili vítězi školních kol v kategorii II. A. Po slavnostním zahájení čekalo na soutěžící poslechové cvičení. Poté následovala ústní část – rozhovory ve dvojici. Vše se stalo ještě napínavější, když po dlouhém čekání zavolali ty nejlepší na finálový rozstřel. A jak to dopadlo?

Vítězství a postup do krajského kola vybojovala

Kateřina Anežková, 9.r.

Blahopřejeme a držíme pěsti v krajském kole v březnu 2020.

Mgr. Kateřina Lichá a Mgr. Simona Kyselová

Další výsledky školního kola, které se konalo v lednu 2020:

Kategorie II. B:

1. místo – Karolina Arce, 9.r. – okresní kolo se letos nekoná

Kategorie II. A:

2. místo – Markéta Szabová, 3. místo – Andrea Kaloč, oba 9.r.


Zpět nahoru …


Chemická olympiáda 2019/2020


Dne 5. února 2020 se na naší škole konalo školní kolo Chemické olympiády pro žáky 9. ročníku. Po registraci a přípravném kole, které probíhaly do ledna 2020, řešili žáci test s osmi náročnými úlohami z obecné a anorganické chemie, ve kterém mohli získat 70 bodů. Součástí testování byla i praktická část z analytické chemie. Okresní kolo proběhlo v pátek 28. února 2020 v SPŠCh v Ostravě- Zábřehu.

Výsledky školního kola:

1.místo ve školním kole a 13. místo v okresním kole

Andrea Kaloč

2.místo – Vladimír Šimo

3. místo – Radek Vícha

Blahopřejeme!

Mgr. Soňa Fajkusová a Mgr. Simona Kyselová


Zpět nahoru …


Pythagoriáda 2019/2020


V únoru 2020 se na naší škole konalo školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda pro žáky 5. až 8. ročníku. Žáci řešili patnáct úloh, každá byla za 1 bod. Hranice pro úspěšného řešitele byla 10 bodů.

Úspěšní řešitelé:

Alexandr Krob, 5.B – 10 bodů

Petr Caletka, 8.A – 13 bodů

Přejeme hodně štěstí v okresním kole, které proběhne v březnu 2020. Ostatním soutěžícím děkujeme za snahu.

Mgr. Jana Čepeláková a Mgr. Zdeněk Martínek


Zpět nahoru …


Hledáme nejlepšího mladého chemika 2019/2020


Ve čtvrtek 5. prosince 2019 proběhlo v SPŠCh v Ostravě -Zábřehu krajské kolo chemické soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika za účasti 211 žáků, do kterého postoupili ze školního kola i tři naši žáci – Andrea Kaloč, David Dutko, Lukáš Mul. Po soutěži si žáci prohlédli školu a studenti z Klubu chovatelů jim ukázali, co vše se dá ve školních prostorách chovat. Nejlepší řešitelé postoupili do kola regionálního, které se konalo v lednu 2020 a už bylo zaměřené i na praktické chemické dovednosti. Pro nejlepší žáky byl navíc zajištěn kurz v Dolní oblasti Vítkovic, kde si lépe procvičili své praktické zručnosti v chemické laboratoři. Po skončení regionálního kola byla pro soutěžící (30 žáků) jako bonus připravena exkurze v BorsodChem Ostrava.(Mgr. Soňa Fajkusová)

Andrea Kaloč, 9.r.

krajské kolo – 3.místo a regionální kolo – 6. místo

Blahopřejeme!


Zpět nahoru …


Projekt „Řemesla a povolání“Žáci 3.B se v rámci mezipředmětových vztahů zabývali projektem „Řemesla a povolání“. V hodinách čtení, prvouky a výtvarné výchovy pracovali s nádhernou publikací Řemesla od Kláry Smolíkové, kterou jsme si zapůjčili ze školní knihovny. V ní mlynářský učedník Matěj společně s čertem Lukášem vandruje po světě a prostřednictvím veselých i napínavých příhod nám představuje 16 různých řemesel. Žáci si ve skupinkách vybrali vždy jen jedno řemeslo a snažili se ho co nejlépe prezentovat ostatním. Jak se jim to povedlo? Můžete posoudit z přiložených fotografií a vyjádření žáků:

Vojta a Adam V.: Kniha se nám líbila a zároveň, že jsme to psali i kreslili. Moc se nám líbil mlýn, dozvěděli jsme se, že nejdůležitější je mlýnský kámen a víme, kdo je prášek.
Simon a Pepa: Dozvěděli jsme se mnoho o kovářském řemesle.
Adélka a Lucie Š.: V pekárně pracuje mnoho lidí, např. oplatečník. Teď víme, že se tam nepeče jen chleba, ale také např. hostie.
Lucie K.: Dozvěděla jsem se hodně zajímavých věcí, např. postup při zabíjačce nebo jak se vyrábějí sudy.
Terezka: Líbila se mi spolupráce ve skupince.
Linda: V knize se mi líbily obrázky.
Péťa a Klárka: Knihy byly úplně nové, naše třída si je půjčila jako první. Všechny projekty se povedly a byly zajímavé.
Pavel a Patrik: Když jsme to četli, cítili jsme se fajnově.
Nikola K. a Nikola F.: Dozvěděly jsme se, co jsou necky, díže, bečka.
Jirka a Adam T.: Moc se nám to líbilo, naučili jsme se zase něco nového. Bylo super, že Pepa a Simon udělali vypadávací obrázek. Nevěděli jsme, že je tolik řemesel. Vybrali jsme si truhlářské řemeslo, protože Adamův taťka je stolař. Všem se to moc povedlo.
Pavla F.: Velmi pozitivní bylo, že se žáci těšili na každou projektovou hodinu, k práci přistupovali velmi zodpovědně a s nadšením.


Zpět nahoru …


Olympiáda z ČJ 2019/2020


Olympiáda v českém jazyce je předmětová soutěž z českého jazyka pro žáky základních a středních škol, jejímž cílem je umožnit talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními, a motivovat je tak k dalšímu odbornému růstu. Žáci naší školy se olympiády účastní každoročně.

Letos ve školním kole soutěžilo 15 žáků 8. a 9. tříd. Všichni plnili nelehké úkoly z gramatiky, následně změřili své síly ve schopnosti napsat originální slohovou práci na téma „Tomu říkám překvapení.“ Dva nejlepší – Andrea Kaloč a Kateřina Anežková (9.r.) – postoupili do kola okresního, které pořádá SVČOO v pondělí 20. ledna 2020.

Olympiáda z ČJ – výsledky


Zpět nahoru …


Lyžařský kurz 2019/2020Týden před vánočními prázdninami, v termínu 16. – 20. prosince 2019, absolvovali žáci 7. a 8. ročníku výjezdový lyžařský/snowboardový kurz, který se konal ve Ski areálu Bílá v Beskydech. Opět jsme se mohli přesvědčit, že díky skvěle připraveným sjezdovkám, materiálnímu vybavení a zázemí lyžařské školy patří Bílá mezi top areály v České republice. Kurz probíhal ve výjezdovém režimu, vždy ráno jsme odjížděli od školy a od 9:00 se již žáci zdokonalovali ve svých lyžařských či snowboardových dovednostech. Každý den žáci absolvovali 5 hodin výuky (09:00-11:30 a 12:30-15:00). Návrat ke škole byl kolem 16:00.

Samotný výcvik byl realizován profesionálními instruktory lyžařské školy SUN Ski Bílá. Kurzu se zúčastnilo 26 žáků, kteří byli rozděleni dle úrovně do dvou lyžařských a dvou snowboardových družstev. Všichni účastníci své dovednosti zdokonalili, jak pokročilí, tak především úplní začátečníci. Skvělé bylo, že sjezdové tratě i prostor lyžařské školy byly k dispozici takřka pouze pro nás a efektivita výuky tím byla znatelně vyšší. Rovněž nám vyšlo počasí, kdy po většinu dnů bylo příjemně, svítilo sluníčko a sněhu bylo dostatek.

Výsledky závodu

Poslední den výcviku se již tradičně uskutečnil závod ve slalomu. V brankách žáci předvedli, co vše na lyžích nebo snowboardu dovedou a v cíli se mohli radovat z dosažených časů. Instruktorský tým vyhlásil i speciální cenu – Borec kurzu – kterou za největší zlepšení zcela zaslouženě získal žák 7.A Lukáš Čecháček!

Všem žákům gratulujeme k dosaženým výkonům a na horách a na sněhu zase někdy AHOJ!

Mgr. Radim Kofránek, vedoucí kurzu


Zpět nahoru …


VáNoční čtení 2019Ve čtvrtek 19. prosince 2019 si cca 55 žáků 1.-9. tříd užilo odpoledne, večer a noc ve škole. Zúčastnili se totiž již 12. ročníku „VáNočního čtení“. A protože si v únoru připomeneme 200 let od narození Boženy Němcové, tématem byly právě její pohádky.

V 17 hodin naše setkání zahájila paní zástupkyně Mgr. Jana Vaněčková četbou pohádky Boženy Němcové Kdo je hloupější? A aby děti měly tento večer co nejpestřejší, byly pro ně připraveny vánoční dílny, kde si postupně mohly vyrobit krásnou perličkovou ozdobu na stromeček, vytvořit voňavý svícen z jablíčka, přemýšlet, komu věnují vlastnoručně vyrobené přáníčko, na památku si vytvořit placku s vlastním motivem a také si užít tajemnou atmosféru vánočních tradic, např. krájení jablíčka, házení botou nebo pouštění ořechových lodiček, no a hlavně číst, číst a číst. Po závěrečné pohádce si nakonec děti na dobrou noc společně zazpívaly vánoční koledy.

Velmi děkuji kolegyním Blance Malé, Barboře Huňkové, Katce Liché, Markétě Pajdákové, Ivaně Bujáčkové a Janě Kodrlové za spolupráci, žákům školního parlamentu (současným i bývalým) za spoluorganizaci této akce, Janě Vaněčkové za slavnostní zahájení, skvělý čtenářský výkon a podporu a také všem dětem, které svým chováním, nadšením a úsměvy vytvořily kouzelnou vánoční atmosféru. (Mgr. Liana Svobodová)


Zpět nahoru …


Koledníček 2019


První třídy se utkaly ve zpěvu i v přednášení koled v soutěži „Koledníček“. Porota měla velmi těžké rozhodování, protože se děti velmi dobře připravily.

1. místo – Jaromír Blejchař, 1.B

2. místo – Eliška Sajdoková, 1.A (vlastní tvorba)

3. místo – Veronika Poláková, 1.C

Žáci, kteří postoupili z třídního kola a nevyhráli, byli také oceněni. Ale úplně to nejpěknější bylo, že se prvňáčci sešli a společně si zazpívali, jen tak pro radost.


Zpět nahoru …


Jsem lidská bytost 2019


Žáci 3.B se zapojili do literární soutěže Jsem lidská bytost, myslím a mám názor. Ze zaslaných prací byl vybrán

Jiří Čapek,

který jako jediný uspěl v konkurenci ostravských škol. Jirka psal o svém vysněném povolání. Slavnostní vyhlášení a předání cen proběhlo dne 16. prosince 2019 v budově Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Blahopřejeme.


Zpět nahoru …


Vánoční jarmark 2019 – poděkováníDěkujeme všem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k zdárnému průběhu našeho tradičního Vánočního jarmarku:

– našim milým rodičům, prarodičům, příbuzným i přátelům za spoustu krásných výrobků i osobní účast, našim nadšeným žákům, kteří přiložili ruku k dílu při výrobě nádherných ozdob a ukázali své obchodní dovednosti, Statutárnímu městu Ostrava za finanční podporu, SRPŠ za péči o občerstvení jarmarečníků, našim hudebníkům a recitátorům pod vedením svých pedagogů za krásný umělecký zážitek a všem nadšencům za obrovskou pomoc při přípravě a realizaci této akce. Speciální poděkování patří koordinátorkám celého jarmarku – Mgr. Pavle Farníkové a Mgr. Janě Čepelákové.

Věříme, že jste si do svých domovů odnesli nejen spoustu krásných dárečků, ale i pohodovou adventní atmosféru.


Zpět nahoru …


Mikulášská nadílka 2019


V pátek 6. prosince 2019 zavítal na naši školu Mikuláš se svými pomocníky anděly a čerty. Navštívili všechny děti od prvních po páté třídy. Hodné děti pochválili a těm zlobivějším promluvili do duše. Pak si vyslechli písničky, básničky nebo vánoční koledy a za odměnu předali všem malý dárek. Tato skupina navštívila i mateřské školky v okolí – MŠ Antošovickou v Koblově, MŠ Keramickou v Muglinově, MŠ Zámostní, také MŠ Bohumínskou a rodinné centrum Chaloupka Malý svět na Slezské. Nejmenší dětičky byly statečné, zazpívaly několik písniček a Mikuláš jim předal balíček se sladkostmi.


Zpět nahoru …


Dětský čin roku 2019I děti dokáží konat dobré skutky. Vítězové patnáctého ročníku projektu Dětský čin roku jsou toho důkazem. Za skutky plné odvahy, soucitu a všímavosti vůči okolí byli 5. prosince 2019 oceněni při slavnostním vyhlášení, které se každoročně koná v historických prostorách Brožíkovy síně na Staroměstské radnici v Praze za přítomnosti VIP patronů i významných hostů. Do patnáctého ročníku tohoto projektu se letos přihlásilo přes 580 příběhů. Soutěžilo se v sedmi kategoriích – Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem. O vítězích rozhodly samy děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz.

I žáci naší školy konají mnoho dobrého a inspirativního, a tak odborná porota vybrala do semifinále hned 4 práce. V kategorii Dobrý nápad zaujala Barbora Zárubová ze 6. B s organizací vánočních koncertů pro seniory. V kategorii Pomoc starším soutěžil příspěvek Karla Neuwirtha, 6. B, který pomáhá svému dědečkovi. V kategorii Pomoc přírodě inspiroval Petr Caletka, 8. A, účastí na charitativním Běhu pro gibbony. Dětská porota svým hlasováním nakonec rozhodla o vítězství Kateřiny Krajíčkové ze 6.B, které není lhostejné její okolí a pomohla s likvidováním černé skládky.

Všichni zúčastnění si vyslechli oceněné příběhy a vítězové si převzali ceny z rukou patronů jednotlivých soutěžních kategorií – herce Jana Révaie, herečky Jitky Čvančarové, zpěvačky Petry Černocké, moderátorky Lucie Křížkové, sportovce Jiřího Ježka, moderátorky Zory Jandové, zpěvačky Lenny a zpěváka Zbyňka Drdy. Kateřina získala hodnotné věcné dárky od partnerů projektu a pro svou školu také šek v hodnotě 10 000 Kč na nákup školních pomůcek. Vítězce blahopřejeme a všem ostatním soutěžícím děkujeme za jejich činy.


Zpět nahoru …


Nejhezčí betlém 2019 – 8.BDne 3. prosince 2019 jsme s naší třídou 8.B jeli do Prahy, protože jsme se umístili v soutěži o nejhezčí betlém. Do této soutěže bylo vybráno deset nejhezčích betlémů z celé České republiky. Soutěž pořádala Kancelář prezidenta republiky a záštitu nad ní převzala dcera prezidenta Kateřina Zemanová.

Na Pražský hrad jsme šli neobvyklou cestou. Vyjeli jsme lanovou dráhou na Petřín. Pak jsme sešli kolem Lorety k Pražskému hradu,kde jsme měli vyhrazený koridor pro vstup. Poté se nás ujal vedoucí odboru pro styk s veřejností Kanceláře prezidenta republiky, který nás po celou dobu provázel. Zhlédli jsme vánočně nazdobené prostory Pražského hradu, které běžní návštěvníci nevidí. V nich byly vystaveny různé typy betlémů, např. keramický, látkový, dřevěný a také slaměný. To byl ten náš a byl vystaven v Trůnním sále.

Na konci prohlídky pro nás měli nachystané překvapení v podobě hradního cukroví, knihy 100 let Kanceláře prezidenta republiky a pamětního listu. Seděli jsme na židlích jménem Olga, které navrhl Bořek Šípek a pojmenoval ji na počest první manželky Václava Havla. I my přivezli na hrad dáreček z Ostravy, krásnou knihu o Slezské Ostravě s podpisem autora. Po prohlídce Pražského hradu jsme se vydali Nerudovou ulicí ke Karlovu mostu a přes ten jsme se dostali na druhý břeh Vltavy. Pokračovali jsme na Staroměstské náměstí, kde jsme mrkli na opravený orloj, a poté na Václavské náměstí. Tam jsme zamířili do Národního muzea. V něm právě probíhala výstava k třicetiletému výročí sametové revoluce. Výlet se nám moc líbil a byli jsme rádi, že jsme se do výroby betlému pustili. (Petr Seidler a Sabina Krůlová)


Zpět nahoru …


Den v modré 2019


Která barva je oblíbená mezi kluky a děvčaty?

No přece modrá 🙂

Tak proč si ji neužít – úterý 3. prosince 2019.


Zpět nahoru …


Moje rodné město 2019 – vernisáž fotosoutěže


Ve čtvrtek 28. listopadu 2019 proběhla v DK Akord v Ostravě-Zábřehu vernisáž, na které byly oceněni nejlepší fotografové fotosoutěže na téma Moje rodné město. Vernisáže se zúčastnila celá řada významných hostů, například slovenský populární herec a moderátor Maroš Kramár, významný slovenský fotograf Peter Konečný, který mimo jiné nafotil kampaň slovenské prezidentky. Záštitu nad fotosoutěží a vernisáží převzal hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., dále starosta městského obvodu Ostrava-Jih Bc. Martin Bednář a zastupitelka Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Ing. Lenka Fojtíková. Velmi nás těší, že v konkurenci středoškoláků uspěli se svými fotografiemi také žáci naší školy.

Cena předsedy ASK ČR:

Johana Robenková, 5.B a Michal Caletka, 8.A

Cena hejtmana Moravskoslezského kraje:

Kristýna Kosmová, 8.B

Blahopřejeme!


Zpět nahoru …


30 let svobody – Nejvíc véček – 2019


U příležitosti oslav 30 let svobody a demokracie vyzvala agentura Dobrý den (zaznamenává rekordy a kuriozity v ČR) veřejnost k vytvoření společného rekordu, který spočívá ve shromáždění co nejvíce fotografií se symbolem vítězství – „véčkem.“ Snaží se tak upozornit na důležitost boje za svobodu a demokracii. I žáci naší školy přispěli svými fotografiemi k vytvoření rekordu.

Více na www.dobryden.cz a www.nejvicvecek.cz/


Zpět nahoru …


Dějepisná olympiáda 2019


Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 se uskutečnilo školní kolo dějepisné olympiády s tématem „Dlouhé století se loučí (1880-1920)“. Olympiády se účastnilo celkem 8 žáků z osmého a devátého ročníku. Jistotu postupu do okresního kola soutěže má vítěz školního kola – Ondřej Kaloč. O účasti dalších dvou úspěšných řešitelů rozhodne porovnání jejich bodového zisku s žáky ostatních ostravských škol

Výsledky školního kola:

1.místo – Ondřej Kaloč, 9.r. – 58 bodů

2.místo – Štěpán Vykoukal, 9.r. – 47 bodů

3.místo – Petr Seidler, 8.B – 46 bodů

Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme!


Zpět nahoru …


Příroda s otazníky


Dne 20. listopadu 2019 se žáci 6.B (Barbora Zárubová, David Venglář, Klára Kaločová, Richard Turčík, Emma Kolková, Hana Maindová, Kateřina Krajíčková, Karel Neuwirth a Amálie Ščerbová) zúčastnili přírodovědné soutěže ve Středisku mladých přírodovědců v Ostravě – Porubě, kde si ověřili své vědomosti o vodní fauně a floře ČR. Jako odměna všem soutěžícím byla prohlídka místních terárií, akvaristiky a klecí s hlodavci.


Zpět nahoru …


Čtenářský klub v knihovně


Ve středu 20. listopadu 2019 navštívil čtenářský klub žáků 1. stupně spolu s paní učitelkou Barborou Huňkovou Knihovnu města Ostravy, kde se žáci seznámili nejen s prostory dětského oddělení, ale především s velkou spoustou knih. Skvěle připravené a milé paní knihovnice nám věnovaly svůj čas a ukázaly nám nejen celé oddělení, ale také řadu knih. Rozpovídaly se o titulech starších, ale také novějších, což bylo obzvlášť zajímavé. Mnohokrát děkujeme za tak krásné odpoledne a rádi se k vám budeme vracet..


Zpět nahoru …


Mistři vypravěči – 2.C


V úterý 19. listopadu 2019 měli žáci 2.C v pobočce Knihovny města Ostravy na Hladnově besedu na téma „Jak se stát mistrem vypravěčem.“ Paní knihovnice dětem připravily příjemnou a pohodovou atmosféru s knížkami. Dětem se beseda moc líbila a přispěla k tomu, aby z nich byli ještě lepší vypravěči, než tomu bylo doposud.


Zpět nahoru …


Bobřík informatiky 2019


V prvních dvou týdnech listopadu 2019 se naši žáci zapojili do řešení online soutěže Bobřík informatiky.

Výsledky kategorií

Kadet (8.-9. ročník)

Benjamín (7.-8. ročník)

Mini (4.-5. ročník)

– ZDE –

Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme!


Zpět nahoru …


Pohár radnice Slezské Ostravy 2019


Turnaj O Pohár radnice městského obvodu Slezská Ostrava se uskutečnil dne 14. listopadu 2019 za přítomnosti představitelů Městského obvodu Slezská Ostrava. Zúčastnily se ho čtyři školy ze Slezské Ostravy: Bohumínská, Pěší, Chrustova a Škrobálkova. Chlapci odehráli turnaj v sálové kopané. Dívky zase hrály čtyřhru ve stolním tenise.

Sálová kopaná:

1. místo – ZŠ Bohumínská

2. místo – ZŠ Chrustova

3. místo – ZŠ Škrobálkova

4. místo – ZŠ Pěší

Nejlepší hráč turnaje:

Dominik Rác – ZŠ Chrustova

Čtyřhra ve stolním tenise:

1. místo – ZŠ Bohumínská – Ema Kolková, Michaela Dluhošová

2. místo – ZŠ Chrustova – Adéla Chytilová, Tereza Čanigová

3. místo – ZŠ Pěší – Rebeka Lyčková, Adéla Bezručová

Vítězům blahopřejeme a všem zúčastněným děkujeme za skvělou sportovní atmosféru.


Zpět nahoru …


Badatelská exkurze 2019


Ve dnech 4. – 6. listopadu 2019 se šest žáků 8. a 9.ročníku naší školy v doprovodu paní učitelky Mgr. Dagmar Sládečkové zúčastnilo Badatelské exkurze v rámci aktivit projektu Střední průmyslové školy chemické „Talentovaní žáci SŠ a ZŠ bádají společně“. Zatímco v minulém školním roce byla cílová lokalita exkurze Pálava a Jižní Morava, letos jsme zamířili do Východních Čech, konkrétně do oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

První den žáci navštívili Mladečské jeskyně na Olomoucku a planetárium v Hradci Králové. Druhý den žáci plnili badatelské úkoly, které jim byly zadány již na 1. přípravném setkání na SPŠCHv říjnu 2019, v Adršpašsko-Teplických skalách. V tomto dni žáci také navštívili Broumovské stěny s loveckým zámečkem Hvězda. Třetí den žáci prošli naučnou stezku Teplických skal „Skály – Bischofstein“ a následně přejeli autobusem do ZOO Dvůr Králové, kde vyplňovali ve skupinách pracovní listy.

Žáci byli dvě noci ubytováni v zámku Skály – Bischofstein v Teplicích nad Metují. Tento projekt finančně podpořilo statutární město Ostrava. Program s odborným výkladem po celou dobu exkurze (geografie a dějepis dané oblasti) zajišťovala pořádající škola Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského v Ostravě – Zábřehu. Badatelské skupiny žáků se setkají znovu v listopadu 2019 a v lednu 2020 budou své práce prezentovat na Badatelské konferenci SPŠCH.


Zpět nahoru …


Silver Oxford Illustrator 2019


Vynikajícího výsledku dosáhla dne 24. října 2019 naše žákyně

Karolina Arce, 9.r.

v 8. ročníku celoměstské anglicko-výtvarné soutěže

Oxford Illustrator, kde obsadila

2. místo.

Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy!


Zpět nahoru …


Fajna dilna – 8.A


Řemeslo má zlaté dno aneb Ten umí to a ten zas tohle … Přišli jsme v pátek 18. října 2019, vyzkoušeli jsme a moc se nám to líbilo – šití na šicím stroji, keramická dílna, základy svařování i výroba ptačí budky… Třída 8.A děkuje realizátorům tohoto báječného projektu:

Fajna Dilna Ostrava


Zpět nahoru …


Přírodovědný klokan 2019


Ve středu 16. října 2019 se naši deváťáci zapojili do řešení 24 otázek celorepublikové soutěže Přírodovědný Klokan, kterou pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Cílem soutěže je vzbudit a podpořit zájem žáků o technické a přírodovědné obory.

Školní výsledky kategorie Kadet:

1. místo – Veronika Bochniová

2. místo – Radek Vícha

3. místo – Kateřina Anežková

Blahopřejeme!

Soutěžní úlohy kategorie Kadet


Zpět nahoru …


Maraton v aerobiku 2019


Dne 15. října 2019 proběhl 5. ročník Aerobik maratonu, kterého se letos zúčastnilo 53 žáků ze čtyř ostravských základních škol. V maratonu, který trval 4 hodiny s přestávkami, se soutěžilo ve 4 etapách. Soutěžící si pod vedením zkušené lektorky aerobiku nejdříve nacvičili a osvojili sestavy v aerobiku, step aerobiku a v zumbě. V závěrečné soutěžní etapě předvedli všechny sestavy najednou.

A jak se dařilo našim soutěžícím?

Kategorie mladší žáci:

2. místo – Adéla Králová

Kategorie starší žáci:

1. místo – Jana Dangová

3. místo – Lucie Vargová

Vítězům blahopřejeme, všem ostatním soutěžícím tleskáme za předvedené sportovní výkony. Zároveň děkujeme lektorce aerobiku a všem, kteří se podíleli na organizaci této akce, především garantovi této soutěže Mgr. Petře Ryškové.


Zpět nahoru …


Moje tělo – 1.BC


Naši prvňáčci v říjnu 2019 navštívili interaktivní výstavu „Moje tělo“ ve Fóru Nová Karolina v Ostravě. Výstava se všem moc líbila a odnesli si z ní i spoustu nových poznatků.


Zpět nahoru …


Kameňáci v akci


Určitě jste si všimli, že na naší škole vychází školní časopis Kameňák. Články jsou různorodé a o řadu z nich se postarali také žáci čtvrtého až devátého ročníku. Věrní přispěvatelé si za svou aktivitu zasloužili odměnu, i proto jsme 9. října 2019 společně vyrazili na minigolf, kde jsme si zahráli také šipky, vyzkoušeli lasersnaper, ale i probrali náměty na články v tomto školním roce. Zábavné odpoledne jsme si moc užili a snad se brzy dočkáme nějakého pokračování.


Zpět nahoru …


Ozíci a Skládkoobr – 3.AB


Žáci 3.A a 3.B navštívili v pátek 11. října 2019 OZO v Ostravě Kunčicích. Hravou formou se naučili rozpoznat nejrůznější materiály a třídit odpady. Veselé písničky skřítků Ozíků děti navedly, jak bojovat se zlým Skládkoobrem. Žáci se zamýšleli také nad obsahem jednotlivých kontejnerů na odpady. Za svou snahu pak byli všichni na závěr odměněni drobnými propagačními předměty.


Zpět nahoru …


Fajne dilny – 8.B


V současné době se hodně mluví o tom, že se nedá sehnat dobrý řemeslník, že všechny děti chtějí na gymnázia. Abychom trošku přiblížili svět řemesel starším žákům, navštívili jsme v pátek 11. října 2019 FAJNOU DÍLNU v Dolní oblasti Vítkovic.

Žáci 8.B si vyzkoušeli práci na pásové pile a všichni zvládli řez, dokonce následně i svařování. Užili si práci s keramickou hlínou a vymodelovali si misku. Bez ohledu, zda kluk či dívka, ušili si polštářek. Nejvíc času žákům pak zabrala výroba ptačích budek, které chceme rozvěsit v areálu školní zahrady. Dopoledne jsme si opravdu užili. Velké díky patří velmi příjemným lektorům a lektorkám, kteří nás celou dobu provázeli, učili nové zajímavé činnosti a trpělivě nám pomáhali.


Zpět nahoru …


Halová kopaná 2019 – chlapci


Vítězství v obvodním kole halové kopané si vybojovali naši chlapci ze 6. a 7. ročníku v pondělí 07. října 2019 v Šenově a postoupili ve své kategorii HIII do okresního kola této soutěže.

Nejlepší hráč turnaje:

Maxim Pilař, 7.A

Blahopřejeme!


Zpět nahoru …


Den v červené 2019


Každý rok pořádá školní parlament barevné a tematické dny. Ani v letošním školním roce to nebude jinak. Hledali jsme barvu, do které bychom se napoprvé oblékl,i a nový člen parlamentu Alex Zacpal, žák fotbalové třídy, navrhl červenou. Naši fotbalisté jsou totiž ve škole hodně viditelní právě díky jednotným červeným dresům, mikinám a bundám. Návrh se nám líbil. Do samotné červené jsme se totiž ještě nikdy neoblékli, vždy to bylo jen v kombinaci s jinými barvami. No a v úterý 1. října jsme takto symbolicky kluky přivítali ve škole.


Zpět nahoru …


Evropský strom pozdravů 2019


Ve čtvrtek 26. září 2019 jsme si připomněli Evropský den jazyků, který vznikl z iniciativy Rady Evropy ve Štrasburku v roku 2001. Každá třída se naučila dva pozdravy, napsala je na podzimem zabarvené lístky a tyto přilepila na společný strom – celkem 46 pozdravů členských krajin Rady Evropy. Celou akci organizoval tým z 8. A – Ester, Anet, Naty, Barborka, Sofi, Petr a Michal pod vedením jejich třídní učitelky. Poděkovaní patří všem spolutvůrcům našeho Evropského stromu pozdravů – žákům i pedagogům.


Zpět nahoru …


Zájmové kluby 2019/2020


V září 2019 zahájily na naší škole svou činnost zájmové kluby pod hlavičkou projektu „Profesní rozvoj pedagogů a rozvojové aktivity pro žáky v ZŠ Bohumínská“, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci výzvy „Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování – Šablony pro MŠ a ZŠ II“. Tyto kluby sdružují žáky 1. nebo 2. stupně ZŠ a také děti ze ŠD.

Ve dvou Čtenářských klubech – pro 1. stupeň pod vedením Mgr. Barbory Huňkové a pro děti ze ŠD pod vedením Mgr. Jany Kodrlové se snažíme u dětí podpořit čtenářství, čtenářskou gramotnost a zvýšit jejich zájem o knihy.

V Klubu logických a deskových her si žáci procvičí nejen logické uvažování, rozšiřují si slovní zásobu a všeobecné vědomosti, ale rozvíjejí si i další vlastnosti a schopnosti – soustředění, koncentraci, komunikaci, spolupráci, vzájemnou pomoc, postřeh, rozvahu při rozhodování a také trpělivost.

Každý pátek ráno probíhá Pěvecký kroužek pod vedením Mgr. Barbory Huňkové pro 1. i 2. stupeň ZŠ, ve kterém se děti učí správně pracovat s hlasem, ale také nacvičují oblíbené populární písně. Je otevřen dalším zájemcům.

Ve dvou Badatelských klubech – pro 1. stupeň ZŠ pod vedením Mgr. Soni Fajkusové a pro děti ze ŠD pod vedením Mgr. Simony Kyselové – zkoumáme, experimentujeme a odhalujeme tajemství přírodních věd.


Zpět nahoru …


Adaptační dopoledne – 6.AB


Počátkem školního roku absolvovali žáci 6.A a 6.B adaptační program, který měl za cíl především stmelení a vzájemné poznání nově vytvořených třídních kolektivů. Program byl realizován ve školní tělocvičně, kde se šesťáci účastnili pestré škály aktivit zaměřených na vzájemnou spolupráci a porozumění, sebepoznání i poznání ostatních.

Pod vedením členů Školního poradenského pracoviště a za aktivní účasti třídních učitelek žáci absolvovali spoustu her seznamovacích, pohybových, komunikačních, týmových, tvořivostních a dramatických, vše za dodržení principů a metod zážitkové pedagogiky. Děti se všeho účastnily s chutí a elánem, a tak čtyřhodinový program uběhl velice rychle. Bylo to dopoledne plné her a zábavy, které jistě přispělo k usnadnění a urychlení vytvoření nových třídních týmů fungujících na pozitivních základech.


Zpět nahoru …


Regionální fotbalová akademie na ZŠ Bohumínská


Ve školním roce 2019/2020 nastoupilo na naší školu 20 nových žáků do 7. a 8. ročníku, kteří byli vybráni fotbalovou Regionální fotbalovou akademií Moravskoslezského kraje. Společně se svými učiteli a trenéry zahájili výuku i tréninkovou část svého vzdělávání. O jejich celodenní stravování se stará naše školní jídelna, o ubytování chlapců ze vzdálenějších míst kraje vysokoškolské koleje na Hladnově. Fotografie dokumentuje jejich nadšení a elán při výuce i tréninku.

Další informace – FB Slezská Ostrava


Zpět nahoru …


Zahájení šk. roku 2019/2020


Vážení rodiče, milí žáci,

dovolte mi, abych Vám opět po roce všem popřál úspěšný vstup do nového školního roku 2019/2020. V tomto školním roce jsme přivítali mj. více než 60 prvňáčků zařazených do tří tříd a také nově vzniklou třídu fotbalových talentů, kteří byli vybráni Regionální fotbalovou akademií Moravskoslezského kraje a budou se u nás vzdělávat.

Na začátku školního roku nás čekají některé změny a úpravy v organizaci výuky v souvislosti s dosud probíhající rekonstrukcí školy. Chystáme pro žáky rozsáhlou modernizaci prostor v přízemí hlavního pavilonu, kde budujeme dvě nové učebny a nové šatní prostory.

Z tohoto důvodu jsme nuceni přistoupit k některým omezením v příchodu a odchodu žáků do/ze školy. Krček bude částečně uzavřen, proto žáci budou vcházet do školy jiným vchodem. Mají dvě možnosti: buď z ulice Bohumínská, nebo bočním vchodem z parkoviště do tělocvičny (bezpečnost žáků je pro tento vchod zajištěna oplocením). Žádáme proto rodiče o maximální opatrnost při příjezdu automobilem do areálu školy. Zároveň chci připomenout, že po dobu rekonstrukce školy bude omezena kapacita parkovacích míst na nádvoří.

Žáci budou vpouštěni uvedenými dvěma vchody od 07:40 hod. Jak jsme již avizovali na třídních schůzkách v červnu 2019, první vyučovací hodina začíná pro všechny ročníky v 08:00 hod! Nový časový rozpis vyučovacích hodin a přestávek najdete výše. Žáci s ním byli seznámeni první den školního vyučování.

Krčkem (který je z části průchozí ve směru od mateřské školy ke dveřím vedoucím do školní jídelny) budou žáci odcházet ze školy. Rodiče si mohou vyzvedávat děti po výuce v prostorách krčku u jídelny, kde bude zajištěn stálý dohled. Předpokládáme, že všechna tato mimořádná opatření budou v platnosti do konce října 2019, kdy bude rekonstrukce ukončena.

Úspěšný start do nového školního roku Vám přeje vedení školy.

Nové časy zvonění

Nový Školní řád


Zpět nahoru …Školní rok 2018/2019 – zde


Komentáře nejsou povoleny.