Nastavení cookies
Lovci a stavitelé

V naší únorové celodružinové hře se děti ve svých týmech rozdělily na lovce a stavitele. A co bylo jejich úkolem? Stavitelé podle fotografií vytvářeli devět pravěkých předmětů – například nejrůznější nádoby, šperky, zbraně atd. Lovci vybíhali na určená stanoviště a zbytku svému týmu museli donést informaci, kde jsou na herním plánu rozmístěny jednotlivé předměty, které vyráběli stavitelé. Dále také přinášeli kusy nádoby, které vyhrabávali v písku na chodbě.

Hra byla „na čas“ a prověřila spolupráci v týmech, schopnost komunikace, rychlost, kreativitu a také paměť. Souboj byl velice vyrovnaný a nakonec hrály roli detaily vyrobených předmětů, které se dětem moc povedly. Vyrobené pravěké předměty ze samotvrdnoucí hlíny našly využití při výzdobě chodby před vstupem do ŠD, kde si je může kdokoliv prohlédnout.

Výsledky:

 • 1. místo - tým T-Rexů
 • 2. místo - tým Stegosaurů
 • 3. místo - tým Brontosaurů
 • 4. místo - tým Triceratopsů
 • 5. místo - tým Pterodaktylů

Cesta do pravěku - Lovci a stavitelé - fotogalerie

sd-stavitele-23.jpg
Pravěký karneval

Na úterý 14. února 2023 se těšili snad všichni, co chodí do ŠD. Byl totiž naplánovaný náš „Pravěký karneval“, který se konal v prostorách školní jídelny. 

V onen den po obědě vše vypuklo! Děti se převlékly do masek a šly si užít odpoledne plné tance, soutěží a taky tomboly. Nechybělo ani ocenění nejoriginálnějších masek. Na „parketu“ se sešli nejen nejrůznější pravěcí človíčkové nebo dinosauři, ale také princezny, kouzelníci či námořníci.  

Na kluky a holky čekaly sladké odměny a drobné dárky. Když karneval skončil a děti odcházely plné dojmů domů, už si pomalu plánovaly, jakou masku si vezmou příští rok. 

Pravěký karneval - fotogalerie

IMG-20230215-WA0024.jpg
Družina hledá talent - 2. ročník

V pátek 27. ledna 2023 jsme u nás ve školní družině pořádali druhý ročník soutěže „Družina hledá talent“. Zájemců, kteří chtěli ostatním ukázat svůj um, bylo opravdu hodně. Proto se v každém oddělení nejdříve uskutečnilo semifinále, ze kterého tři nejlepší postoupili do celodružinového finále. Odborná porota to vůbec neměla jednoduché, protože čísla, která si děti připravily, byla opravdu originální a zajímavá.

Kategorie jednotlivců:

 • 1. místo - Theodora Skálová (zpěv) a Magdaléna Mařecová (tanec) - plný počet bodů
 • 2. místo - Laura Ekhartová (gymnastika)
 • 3. místo - Patrik Hanuska (kouzelnické číso) a Lukáš Tran (hra na klávesy)

Kategorie skupin:

 • 1. místo - Barbora Bohušová s Anetou Stešnerovou (zpěv)
 • 2. místo - Ela Faferková s Laurou Řehánkovou (zpěv)

Kromě těchto vystoupení jsme mohli vidět například skládání Rubikovy kostky, vyprávění vtipů nebo hru na flétnu či housle.

Už se těšíme na další ročník!

Družina hledá talent - fotogalerie

sd-talent-23.jpg
Cesty do pravěku V. - Dinosauří vejce

V naší lednové celodružinové hře jsme využili toho, že nám napadl dostatek sněhu, a děti se tak ve svých družstvech místo skutečných dinosaurů pustily do stavby největšího dinosauřího vajíčka. Dostaly přesné pokyny, jak by měl výsledek vypadat, a v časovém limitu si vyzkoušely týmovou spolupráci a stavitelské schopnosti.

Nejvyšší vejce, které měřilo 193 cm, vytvořili chlapci a děvčata z družstva T-Rexů. Na druhém místě skončili Pterodaktylové (183 cm). Třetí byli Stegosauři (170 cm) a čtvrtí Triceratopsové (152 cm). Na pátém místě se umístili Brontosauři, jejichž vejce měřilo 117 cm. Všechny týmy se velice snažily a výsledná díla stála za to.

Cesta do pravěku - Dinosauří vejce - fotogalerie

sd-dinosaur-23.jpg
Třikrálová besídka

V pátek 06. ledna 2023 se děti z pěveckého a dramatického kroužku naší školní družiny vydaly na návštěvu nedalekého Domova seniorů na Kamenci. Připravily si pro obyvatele tříkrálové vystoupení se zpěvem koled a dramatizací pohádky O malé jedličce na motivy příběhu H.CH. Andersena. Na konci svého vystoupení seniorům předaly novoroční přáníčka, vyrobená dětmi z naší družiny. Odměnou za náročnou přípravu byly úsměvy na tvářích babiček a dědečků, potlesk a také připravené pohoštění.

Tříkrálová besídka - fotogalerie

sd-trikralove-23.jpg
Předvánoční setkání

Dne 14. prosince 2022 se uskutečnilo v ostravské CHARITĚ ve Vítkovicích předvánoční setkání dětí pěveckého kroužku naší školní družiny. Děti si připravily společné zpívání vánočních koled se seniory a také předávaly vánoční přáníčka.

sd-vancharita-22.jpg
Cesty do pravěku IV. - Pravěké Vánoce

Naše celodružinová prosincová hra se nesla v duchu Vánoc. Na zahradě školy bylo přichystáno pět stanovišť, které musely jednotlivé týmy postupně projít.
A co vše měli malí šikulové za úkol? Z vytvořeného těsta uplést vánočku, nachytat co nejvíc vánočních kaprů nebo ozdobit papírový stromeček pomocí ztracených ozdob, které nejprve posbírali po zahradě. Dále hledali zlaté prasátko a balili dárečky. Vše bylo na čas! Nejlépe si vedl tým Triceratopsů. V těsném závěsu se za nimi umístili Stegosaurové. Stejný počet bodů získali Pterodaktylové spolu s T-Rexi. Poslední příčku obsadili Brontosauři, kteří o to víc zabojují v lednové hře, na kterou se už všichni těšíme.

Pravěké Vánoce - fotogalerie

sd-pravek-12-22.jpg
Posezení u stromečku

Poslední školní den kalendářního roku 2022 jsme u nás ve ŠD prožívali ve svátečním duchu. Odpoledne jsme se všichni společně sešli při vánoční besídce. Děvčata a chlapci z každého oddělení si připravili program, který předvedli ostatním. Někteří nám zatančili, jiní zazpívali, seznámili nás se zvyky, které jsme si i vyzkoušeli, či nám zarecitovali básničky.
Poté jsme se přesunuli ke stromečku, pod kterým na nás čekaly krásné dárečky. Například nové hry, věci na tvoření či zimní boby. Nakonec proběhla ochutnávka cukroví, které jsme v předcházejícím týdnu vytvářeli. Příjemně jsme se tak před vánočními svátky a příchodem nového roku naladili.

Posezení u stromečku - fotogalerie

sd-stromecek-22.jpg
Adventní aktivity

K Vánocům, kromě jiného, patří neodmyslitelně cukroví. Proto jsme se v naší školní družině rozhodli, že si společně s dětmi taky pár vlastních kousků vytvoříme. Každé oddělení si vybralo jeden druh a společně s paními vychovatelkami se do toho cukrářky a cukráři s velkým nadšením pustili.
A co děti tvořily? Nejrůznější kuličky (například kokosové či s rumovým aroma) nebo také vosí úlky, vánoční sušenky... Nakonec proběhla velká ochutnávka výtvorů, které se opravdu, ale opravdu povedly.
Kromě výroby cukroví tvořili malí šikulové v předvánočním čase ve ŠD také nejrůznější přáníčka a zimní obrázky, mýdla či soli do koupele, takže se zabavil skutečně každý.

Advent - fotogalerie

sd-advent-22.jpg
Vánoční bruslení

Před Vánoci v pátek 16. prosince 2022 si děti školní družiny ještě trochu zasportovaly při vánočním bruslení. Moc jim to všem šlo a krásně si to užily. 

Vánoční bruslení - fotogalerie

sd-brusle-22.jpg
Zábavné dopravní hřiště

Když jsem dětem ze 4. oddělení oznámila, že 07. prosince 2022 navštívíme dopravní hřiště v Přívoze zahrnuly mě spoustou otázek. Byly zvyklé hřiště navštěvovat v jarních a podzimních měsících, ale teď v zimě? Sama jsem byla zvědavá na program návštěvy. Milé překvapení na sebe nenechalo dlouho čekat. Přivítaly nás dvě milé paní policistky. Nejprve si děti osvěžily základní znalosti pravidel silničního provozu pro chodce a rozdělení dopravních značek do skupin, které si procvičily formou hry. Na závěr nás čekalo další překvapení. Paní policistky nezapomněly ani na blížící se Vánoce. Přinesly velkou krabici a v ní spoustu výtvarného materiálu. Děti se s vervou pustily do práce - vyráběly přáníčka a andělíčky. Odpoledne strávené na dopravním hřišti bylo víc než příjemné. Děti odcházely spokojené, a že si vzaly pravidla silničního provozu k srdci, bylo patrné z jejich chování na ulici i v dopravním prostředku. (Hana Elešová, zastupující vychovatelka)

sd-dv-zabava-22.jpg
Cesty do pravěku III. - Lov mamutů

V naší listopadové celodružinové hře se z děvčat a chlapců ze ŠD stali lovci mamutů. Na zahradě školy museli ve svých týmech hledat kousky tohoto pravěkého zvířete a poté je odnášet do své jeskyně. Neměli to však tak jednoduché. Při přenášení naporcovaných kusů mamuta je mohli lapit „chytači“, kterým v takovém případě museli svůj úlovek odevzdat. Po vypršení časového limitu pak ve svém družstvu společnými silami poskládali mamuty dohromady.

Nejlepšími lovci se v této hře stal tým Pterodaktylů. Na druhém místě se umístili T-Rexové, třetí příčku obsadili Brontosauři, čtvrtí skončili Stegosauři a jako pátí Triceratopsové.

Už se společně těšíme na prosincovou hru, která se ponese ve vánočním duchu.

Cesty do pravěku III. - Lov mamutů - fotogalerie

sd-pravek-22.jpg
Soutěž - Pračtverkovaná

Každoročně v ŠD pořádáme souboj v nějaké hře. Loni to bylo Mikádo, letos Čtverkovaná. Aby nám zapadala do našeho celoročního tématu, přejmenovaly jsme ji na „Pračtverkovanou“. A jak turnaj probíhal? Nejprve se děti z jednotlivých oddělení utkaly mezi sebou. Z těch nejlepších pak vzešli vítězové, kteří dostali diplom a sladkou odměnu.

Výsledky souboje plného napětí a soustředění:

Kategorie 1. tříd:

 • 1. místo - Zuzana Stešnerová
 • 2. místo - Patrik Hanuska

Kategorie 2. a 3. tříd:

 • 1. místo - Roman Mlýnek
 • 2. místo - Martin Pulchart
 • 3 místo - Jakub Keller

Pračtverkovaná - fotogalerie

sd-practverecek-22.jpg
Divadélko Ententýky

Ve středu 16. listopadu 2022 do naší ŠD zavítalo Divadélko Ententýky. Veverka Terka s myškou Klárkou k nám jezdívají s nejrůznějšími představeními pravidelně. Tentokrát se jejich veselá pohádka, která pojednávala o slušném chování, jmenovala „Myška Klárka, veverka Terka a skřítek Naschválníček“.
Dětem se představení moc líbilo. Zpívaly, tleskaly, a dokonce si některé z nich přímo v této pohádce i zahrály.

Divadélko Ententýky - fotogalerie

ententyky-22.jpg
Cesty do pravěku II. - Chytání ryb

Naše druhá celodružinová hra za měsíc říjen 2022 se uskutečnila na školním hřišti. Z malých pravěkých lovců se tentokrát stali rybáři. Každý tým měl za úkol v časovém limitu nachytat co nejvíce papírových rybiček. Menší, které se daly obtížněji chytnout, byly za více bodů než ty větší.
Nejúspěšnějšími rybáři, kteří se po svém rybolovu mohli pyšnit dosažením nejvyššího skóre, se stali členové družstva Triceratopsů. Na druhém místě se umístili Brontosauři, třetí příčku obsadili T-Rexové, čtvrtou a pátou pak týmy Pterodaktylů a Stegosaurů.

Cesta do pravěku - chytání ryb - fotogalerie

sd-ryby-22.jpg
Halloweenský rej 2022

Přestože se Halloween slaví 31. října, v naší školní družině jsme uspořádali párty k tomuto svátku až ve středu 2. listopadu 2022. Děti (a spolu s nimi také paní vychovatelky) se převlékly do nejrůznějších kostýmů a odpoledne si společně zatančily na zahradě školy. Nechyběly ani soutěže, za které mohli chlapci a děvčata získat něco dobrého na zub. Na konci naší párty proběhlo slavnostní vyhodnocení soutěže o „nej dýni“.
Tak laďte už své kostýmy, ať se máme příští rok opět na co těšit!

Hallowenský rej 2022 - fotogalerie

sd-hall-22.jpg
Halloweenské dýně 2022 - soutěž

V rámci Halloweenu 2022 jsme ve ŠD vyhlásili soutěž o „nej dýni“. Od pondělí do středy daného týdne mohli kluci a holky nosit své výtvory, které se pak staly součástí vydařené výstavy u sekretariátu naší školy.
Nádherných dýní se sešlo opravdu hodně a vybrat tu „nej“ byl velký oříšek. Toho se společně se svými paní učitelkami a pany učiteli nakonec ujaly všechny třídy 1. i 2. stupně. Vyhodnocení a předání odměn pak proběhlo v rámci „Halloweenské párty“ na zahradě.
Všechny dýně byly opravdu moc krásné, ale nejvíce hlasů v soutěži získaly:

 • K. Gavláková
 • I. Šalamonová
 • D. Varkočková
 • E. Balášová
 • A. Zubíčková
 • M. Šmerdová

Vítězkám gratulujeme a všem děkujeme za hojnou účast.

Halloweenské dýně 2022 - fotogalerie

dyne-22.jpg
Drakiáda 2022

Když plánujete akci, jakou je Drakiáda, dopředu nevíte, zda na ni bude vhodné počasí – a hlavně dostatečný vítr. Nám štěstí přálo, jelikož v úterý 18. října 2022, kdy jsme tuto akci ve ŠD pořádali, nejen pořádně foukalo, ale i krásně svítilo sluníčko.
Draky jsme společně s dětmi a jejich rodiči pouštěli vzadu na kopci v Komenského sadech. Všichni účastníci dostali sladkou odměnu a pamětní list. Ti, kteří svého draka udrželi ve vzduchu létat nejdéle a nejvýše, byli navíc oceněni diplomem a drobným dárkem na památku.
Děkujeme rodičům, kteří se této akce se svým potomkem zúčastnili. Hodnotíme ji jako povedenou a těšíme se na příští rok.

Drakiáda - fotogalerie

sd-drakiada-22.jpg
Minikino - Croodsovi 2
V pátek 7. října 2022 vyrazily děti naší ŠD s paní vychovatelkami za kulturou. Jelikož byl zájem opravdu veliký, další část malých diváků šla ve čtvrtek 13. října 2022. Vybraly jsme film, který se nám hodí do našeho celoročního tématu o pravěku a to Croodsovi - Nový věk. V Minikině se dětem velice líbilo a promítání si moc užily.
sd-minikino-22.jpg
Výroba originálních tašek

Děti naší ŠD měly možnost vyrobit si zajímavý doplněk, do kterého mohou ukládat převlečení na pobyt venku (případně jakékoliv jiné věci) - a to plátěnou tašku s originálním obrázkem. Jelikož se naše celoroční téma váže k pravěku, každý si na svou tašku pomocí šablony nakreslil podle družstva, do kterého patří v našem celodružinovém souboji, dinosaura. A tak nám krásné výtvory, které mají děti pověšené u svých oddělení, nyní zdobí chodbu ŠD. Děvčata a chlapci v nich mají převážně své převlečení „na ven“.

Výroba originálních tašek - fotogalerie

sd-tasky-22.jpg
Jedeme na zelenou

Děti 1. ročníku školní družiny si v říjnu 2022 vyzkoušely jízdu na kole podle pravidel silničního provozu na Dopravním hřišti na ul. Orebitská v Ostravě. Strážnice MP Ostrava s dětmi prošly jednotlivé značky a vysvětlily jim, jak jezdit na světelné křižovatce a kruhovém objezdu. Jak to děti zvládly, se můžete podívat na fotkách.  

Jedeme na zelenou - fotogalerie

sd-jedeme-22.jpg
Cesty do pravěku I. - celodružinový turnaj

Jak se již stalo pravidlem, také letos nás v ŠD čeká celoroční hra. Jelikož se tentokrát celý náš školní rok ponese ve znamení „Cesty do pravěku“, bude se i celodružinový turnaj týkat právě tohoto období, plného dinosaurů a pravěkých lidí.
V měsíci září 2022 jsme naši celoroční hru zahájili prvním úkolem. Děti z jednotlivých oddělení se rozdělily do týmů podle pěti dinosaurů. Nejprve si každý svého pravěkého tvora vymaloval příslušnou barvou. Jakmile dívky a chlapci věděli, za kterého dinosaura letos budou bojovat, přesunuli jsme se do malé tělocvičny, kde na děti čekal první společný úkol v týmech. Děvčata a chlapci sbírali své dinosaury, rozmístěné po herně, a lepili je na papír. Poté pro ně měli ve své skupině společně vymyslet přiléhavé jméno. Ale pozor – co nejtišeji!
Všichni první úkol krásně zvládli, vyzkoušeli si spolupráci v nových družstvech a už se těší na další říjnovou hru!

Cesty do pravěku I. - fotogalerie

sd-zacatek-22-23.jpg
Rozlučka s létem - rafty

Na děti školní družiny se v pátek 23. 9. 2022 usmálo sluníčko a mohly se tak definitivně rozloučit s létem sjížděním řeky Ostravice na raftech. Jelikož bylo v řece dost vody, byl letošní sjezd za odměnu. Úsek od Slezskoostravského hradu až do Koblova zvládly v rekordním čase. Jak se jim plavba líbila, můžete vidět na fotečkách.  

Rozlučka s létem - fotogalerie

sd-rafty-22-09.jpg
1-10 | 11-20 | 21-30 | Vše
nahoru