Nastavení cookies
Čarodějnický rej

Již delší dobu je 30. duben spojen s tradicí pálení čarodějnic. My jsme sice v naší školní družině nikoho neupalovali, ale pro děti jsme uspořádali „Čarodějnický rej“.

Kluci, děvčata i paní vychovatelky se proměnili v čarodějky a čaroděje, oblékli se do kostýmů a společně si na zahradě školy zatančili a zasoutěžili.

Každé oddělení mělo za úkol najít všechny ingredience k zadanému kouzelnému lektvaru. Kdo měl splněno, čekalo ho naučení formulky, kterou pak museli nazpaměť odříkat všichni ze skupiny. Nejrychlejšími se stali čarodějové a čarodějky ze třetího oddělení, za což obdrželi sladkou odměnu.

Poté se konalo klání o nejhezčí masky, v němž bylo nejrůznějšími dárečky, ze kterých měly velkou radost, oceněno 9 dětí. Čarodějnický rej jsme zakončili tancem

Čarodějnický rej - fotogalerie

20240430_135955x.jpg
Hasičské muzeum - exkurze

Ve středu 24. dubna 2024 se část dětí naší ŠD společně s paní vychovatelkou podívala do Hasičského muzea města Ostravy, které se nachází v Ostravě-Přívoze.

Na začátku hodinové komentované prohlídky holky a kluci nejprve zhlédli krátký film o tomto muzeu a o práci hasičů. Dále se od paní průvodkyně dozvěděli něco z historie hasičství, byla jim ukázána současná technika či pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra, kde si mohli zažít roli dispečerů. Kromě toho si také děti mohly vyzkoušet nejrůznější modelové situace, které hasiči při svém zaměstnání zažívají. K prohlídce byly také historické vozy.

Kluci a holky hodnotili exkurzi jako velice zajímavou. Do muzea zase někdy rádi zavítáme.

Hasičské muzeum - fotogalerie

hasicske.jpg
Den Země 2024

Od roku 1970 se 22. duben slaví jako Den Země. U příležitosti této celosvětové akce jsme v pátek 19. 4. 2024 společně vyrazili do nedalekého parku Komenského sady, kde si Středisko volného času Ostrava – Moravská Ostrava k tomuto svátku pro veřejnost připravilo zábavný a vzdělávací program.

Děvčata a chlapci plnili úkoly, za které na stanovištích získávali odměny. Dále si holky a kluci mohli vyzkoušet nejrůznější pokusy, dozvěděli se spoustu nových informací, vytvořili si rozmanité výrobky nebo si odnesli bylinky zasazené v květináčích.

Na akci, věnované naší planetě, se dětem velice líbilo.

Den Země 2024 - fotogalerie

20240419_135044x.jpg
Putování vesmírem VIII. – Vesmírné symboly

Ke konání dubnového celodružinového souboje jsme využili nedaleké Komenského sady. A v čem hra spočívala tentokrát?

Každé z dětí obdrželo svou hrací kartu, na které se nacházely různé symboly. Úkolem bylo nasbírat v co nejkratším čase podpisy od p. vychovatelek. Ovšem autogramy musely být v přesném pořadí podle symbolů.

Kluci a holky si při hledání té „správné“ paní vychovatelky, kterou zrovna potřebovali na podpis, pořádně zaběhali.

Umístění:

 • 1. místo – Modrý tým.
 • 2. místo – Oranžový tým.
 • 3. místo – Červený tým.
 • 4. místo – Zelený tým.
 • 5. místo – Žlutý tým.

Vesmírné symboly - fotogalerie

20240417_140206.jpg
Zlatá nota 2024

V pátek 12. dubna 2024 jsme v naší ŠD hledali nejlepší zpěváky a zpěvačky. Už v průběhu týdne proběhla v jednotlivých odděleních semifinálová kola a děti, které předvedly nejpovedenější výkony, postoupily do velkého finále. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – jednotlivci a skupiny. Odborná porota to neměla vůbec jednoduché. Nakonec se tři dívky umístily na druhém místě, jelikož měly totožný počet bodů, a skupina byla vybrána pouze jedna z důvodu nízkého zájmu přihlášených v této kategorii. A jak nakonec celé klání dopadlo?

I. kategorie - jednotlivci:

 • 1. místo – Theodora Skálová
 • 2. místo – Monika Blejchařová, Karla Henzlová, Alexandra Malá
 • 3. místo – Laura Řehánková

II. kategorie - skupiny:

 • 1. místo – Filip Badžo, Beata Formánková a Diana Geciová

 

Absolutní vítězkou se podle nejhlasitějšího potlesku publika stala Laura Řehánková, která pro své oddělení získala putovní sošku Zlaté noty. Výherci byli odměněni cenami a všichni účastníci sladkostí.

Už se těšíme na pěvecké výkony v dalším ročníku.

Zlatá nota 2024 - fotogalerie

zlt.png
Hledání velikonočních vajíček

Každoročně se děti v mnoha částech světa účastní horlivého hledání čokoládových vajíček, která pečlivě schoval velikonoční zajíček. V naší školní družině jsme si tuto tradici vyzkoušeli také.

Ve středu 27. března 2024, než začaly velikonoční prázdniny, byla pro děvčata a chlapce na zahradě školy připravena stezka, kterou měli projít a najít u ní čokoládová vajíčka. Kromě dobrot na kluky a holky z každého oddělení čekal pytlíček se samolepkami, zavěšený na některém ze stromů.

Děti si užily pěkné jarní odpoledne a nadílka velikonočního zajíčka je potěšila.


Hledání velikonočních vajíček - fotogalerie

velikonoce.jpg
Týden lichých ponožek

Dne 21. 3. si každý rok připomínáme Světový den Downova syndromu. Toto datum není vybráno náhodně. Lidé s Downovým syndromem mají o jeden 21. chromozom navíc, takže jsou tři. A ponožky patami k sobě to připomínají, proto je 21. 3. Ponožkový den.

S dětmi ve 4. oddělení jsme ponožkovému dni věnovali pozornost celý týden. Od 18. do 22. března jsme v našem „týdnu lichých ponožek“ společně sledovali pohádku Lichožrouti, vyvíjeli teorie, kam mizí u nás doma ponožky, vymýšleli návrhy na vlastní ponožkové vzory, mluvili o lidech s Downovým syndromem, a nakonec jsme z našich již neužitečných lichých ponožek vyráběli maňásky. Že se dětem při výrobě dařilo, je vidět z našich fotografií.

Týden lichých ponožek - fotogalerie

ponožkový den 2x.png
Vesmírný karneval

Na úterý 27. února 2024 se těšili snad všichni, co chodí do ŠD. Na tento den byl totiž naplánovaný náš „Vesmírný karneval“, který se konal v prostorách školní jídelny.

Po obědě vše vypuklo! Děti se převlékly do masek a šly si užít odpoledne plné tance, soutěží a občerstvení. Nechybělo ani ocenění nejoriginálnějších masek. Na „parketu“ se sešli nejen nejrůznější kosmonauti, planety nebo mimozemští človíčkové, ale také princezny či různá zvířátka.

Na kluky a holky čekaly sladké odměny a drobné dárky. Když karneval skončil a děti plné dojmů odcházely domů, už si pomalu plánovaly, jakou masku si vezmou příští rok.

Vesmírný karneval - fotogalerie

sd-karneval-24.jpg
Putování vesmírem VI. – Ztracená souhvězdí

Naši malí kosmonauti měli v celodružinové hře, která se tentokrát konala v tělocvičně školy, najít co nejrychleji všechna ztracená souhvězdí a poté je přilepit na připravenou kartu. Nebylo to ale tak jednoduché! Při pátrací akci, kdy děti jednotlivě vybíhaly ze svých družstev, mohly spadnout do černé díry a najít souhvězdí, které už na kartičce měly. A jak naše únorové klání dopadlo?

 •  1. místo – Modrý tým
 •  2. místo – Žlutý tým
 •  3. místo – Oranžový tým
 •  4. místo – Zelený tým
 •  5. místo – Červený tým

Ztracená souhvězdí - fotogalerie

souhvezdi.jpg
Mobilní planetárium

Ve středu 7. února 2024 (a následně hned za týden) za námi do školy zavítalo mobilní planetárium. V nafouknuté kopuli, která našla své dočasné místo v tělocvičně, jsme měli možnost se s dětmi účastnit interaktivního výkladu lektora, který vyprávěl o vesmíru, planetách a souhvězdích. V uzavřené kopuli jsme leželi na žíněnkách a sledovali promítání. Poté nás čekala projekce dobrodružného filmu „3 - 2 - 1 START!“. Jednalo se o pohádku o křečkovi, který na své zahrádce najde robota, co spadl z vesmírné lodi. Ta se ale chystá brzy odletět. Křeček musí překonat všechny fyzikální překážky, aby dostal robota do vesmíru včas.
Dětem se promítání, které bylo financování z projektu OP JAK, moc líbilo a odnesly si nejen zážitek z projekce v kopuli, ale i nové vědomosti o vesmíru.

Mobilní planetárium - fotogalerie

IMG_37152.jpg
Družinoví skokani

Ve dvou pátcích (19. ledna a 16. února 2024) měly vybrané děti ze školní družiny možnost jít na Ostrčilovu ulici zaskákat si na fitness trampolíny do Střediska volného času Ostrava – Moravská Ostrava, příspěvková organizace. Ujala se jich zkušená lektorka, která měla pro děvčata a chlapce připravenou hodinovou lekci. Holky a kluci si tak pořádně zaskákali do rytmu nejrůznějších písniček a vyzkoušeli si i některé sestavy. Celá akce byla pro děti financována z projektu OP JAK.

Družinoví skokani - fotogalerie

1.jpg
Odpoledne plné deskových her

Do naší školní družiny zavítala ve třech odpolednech majitelka obchodu s deskovými hrami a hlavolamy YOGI. Spolu s dalšími pracovníky si pro děti připravila workshopy s vysvětlením různých her, které v našem zařízení máme. Kluci a holky se na „deskovky“ s chutí vrhli a jejich nadšení přetrvává dodnes, jelikož s kamarády těmito aktivitami s neutuchajícím elánem vyplňují každé odpoledne v družině.

Odpoledne plné deskových her - fotogalerie

1.jpg
Družina hledá talent - 3. ročník

Ve středu 24. ledna 2024 jsme u nás ve školní družině pořádali třetí ročník soutěže „Družina hledá talent“. Zájemců, kteří chtěli ostatním ukázat svůj um, bylo opravdu hodně. Proto se v každém oddělení nejdříve uskutečnilo semifinále, ze kterého tři nejlepší postoupili do celodružinového finále. Odborná porota to vůbec neměla jednoduché, protože čísla, která si děti připravily, byla opravdu originální a zajímavá.

Kategorie jednotlivců:

 • 1. místo – Ellen Deáková (tanec)
 • 2. místo – Alexandra Malá (tanec)
 • 3. místo – Zuzana Stešnerová (hra na flétnu)

Kategorie skupin:

 • 1. místo – Justýna Potribná a Sára Sakalíková (zpěv)
 • 2. místo – Monika Blejchařová a Ondrej Štola (zpěv a tanec)
 • 3. místo – Ela Faferková a Karin Řehánková (tanec)

Kromě těchto vystoupení jsme mohli vidět například ukázku juda či parkouru, jógu s tancem, recitaci básně nebo hru na flétnu, klavír či kalimbu. Všichni, kteří se umístili, byli odměněni pěknými cenami. Vítězka se mohla radovat z lístku do kina Cinestar v Ostravě.

Už se těšíme na další ročník!

Družina má talent - fotogalerie

x.jpg
Putování vesmírem V. – Zimní vesmírná olympiáda

Naši lednovou celodružinovou hru jsme pojali ve stylu zimní olympiády. Vydali jsme se do nedalekého parku Komenského sady a využili toho, že je stále sníh. Naše vesmírné týmy soutěžily ve třech disciplínách. A to ve sjezdu na bobech z kopce, slalomu na saních a v hodu sněhovou koulí na cíl. Body ze všech tří soutěží se sečetly a výsledková listina vypadá následovně:

 •  1. místo - Zelený tým - 12,5 bodů
 •  2. místo - Modrý tým - 11 bodů
 •  3. místo - Oranžový tým - 8 bodů
 •  4. místo - Červený tým - 7 bodů
 •  5. místo - Žlutý tým - 6,5 bodů

Zimní vesmírná olympiáda - fotogalerie

20240117_135309x.jpg
Tři králové

Zakončení křesťanských Vánoc připadá na 6. ledna. V tento den se v našich ulicích obvykle objevují trojice dětí, oděných do bílých košil s papírovými korunami na hlavách, a zpívají známou píseň u dveří lidských příbytků.

Tak tomu bylo i v naší školní družině, kde si paní vychovatelka Dana Urbánková-Vrchovská připravila s dětmi z pěveckého kroužku překvapení pro ostatní oddělení. Postupně nás trojice malých zpěvaček, které představovaly tři krále (Kašpara, Melichara a Baltazara), navštívily ve třídách, zarecitovaly nám básničku a zazpívaly píseň „My tři králové jdeme k vám“, která se k tomuto dni pojí.

Tři králové - fotogalerie

20240105_134626.jpg
Posezení u stromečku

Předposlední školní den kalendářního roku 2023 jsme u nás ve ŠD prožívali ve svátečním duchu. Odpoledne jsme se všichni společně sešli při vánoční besídce. Děvčata a chlapci z každého oddělení si připravili program, který předvedli ostatním. Někteří nám zazpívali, pobavili nás vánočními vtipy a hádankami, seznámili nás se zvyky, které jsme si i vyzkoušeli, či nám zarecitovali básničky.

Poté jsme se přesunuli ke stromečku, pod kterým na nás čekaly krásné dárečky. Například plno nových her do každého oddělení nebo cihličky na stavění. Nakonec proběhla ochutnávka cukroví a taky punče s nejrůznějším ovocem. Před vánočními svátky a příchodem nového roku jsme se tak příjemně naladili.

Posezení u stromečku - fotogalerie

stromecek.jpg
Putování vesmírem IV. – Hledání symbolů na vánočních planetách

Naše prosincová celodružinová hra se nesla v duchu vánočním. Týmy dostaly devět papírových symbolů, například baňku, stromeček, zvonek atd. Jejich úkolem bylo symboly vybarvit a poté je schovat na své vánoční planetě (v oddělení) tak, ať splynou s prostředím a ostatní družstva jich naleznou co nejméně.

Po splnění tohoto zadání mohla začít dobrodružná mise o hledání. V každé třídě mohli malí kosmonauti pátrat dvě minuty. A které družstvo se stalo nejlepším „skrývačem“ a bylo u něj v oddělení objeveno nejméně předmětů?

 • 1. místo - Žlutý tým - 18 symbolů
 • 2. místo - Oranžový tým - 21 symbolů
 • 3. místo - Zelený tým - 22 symbolů
 • 4. místo - Modrý tým - 23 symbolů
 • 5. místo - Červený tým - 36 symbolů

Hledání symbolů na vánočních planetách - fotogalerie

prosinec.jpg
#JSEMLASKAVEC

Laskavost je vlastnost vyznačující se skutky štědrosti, ohleduplnosti, poskytování pomoci nebo zájmu o druhé, aniž by se očekávala pochvala nebo odměna na oplátku. Věděli jste, že i laskavost má svůj svátek? Slaví se každoročně 13. listopadu, který se tak stává dnem, kdy se šíří dobro po celém světě. 

Letošní den laskavosti děti ze 4. oddělení využily k příkladnému projevu dobrého srdce. Vybraly ze svých domácích pokladů hračky, se kterými se již dokážou rozloučit a darovaly je malým pacientům v pavilonu Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava. 

Šířit kolem sebe laskavost je něco, co nás nestojí žádné peníze, odříkání ani čas. Připojte se k nám třeba 13. listopadu 2024! 

#JSEMLASKAVEC - fotogalerie

 

jsemlaskavec.840x540c.jpg
Divadélko Ententýky

Ve středu 29. listopadu 2023 nás v naší školní družině navštívilo „Divadélko Ententýky“. Veverka Terka a myška Klárka si pro malé diváky připravily Větrnou pohádku. Veselá podzimní pohádka se spoustou písniček o kamarádství a slušném chování se dětem moc líbila, což dávaly najevo hlasitým smíchem a potleskem.

Divadélko Ententýky - fotogalerie

20231129_135608x.jpg
Turnaj ve hře Dobble

Každoročně ve ŠD pořádáme souboj v nějaké hře. V minulých letech to byly například Mikádo, Pexeso, nebo Čtverkovaná. Pro letošní rok jsme vybraly Dobble, ve kterém hráči musí prokázat svou rychlost a skvělý postřeh.

A jak turnaj probíhal? Nejprve se děti z jednotlivých oddělení utkaly mezi sebou. Z těch nejlepších pak vzešli vítězové, kteří dostali diplom a odměnu.

Výsledky souboje plného napětí a soustředění:

Kategorie - 1. ročník:

 • 1. místo - Nikol Mlčáková
 • 2. místo - Šimon Mlynarčík
 • 3. místo - Oliver Maštera

Kategorie - 2., 3. a 4. ročník:

 • 1. místo - Sára Sakalíková
 • 2. místo - Zuzana Stešnerová
 • 3. místo - Jakub Kratina
 • 4. místo - Laura Michálková

Vítězům gratulujeme a budeme se těšit na další turnaj zase příští rok.

Turnaj ve hře Dobble - fotogalerie

dobble.jpg
Putování vesmírem III. – Zásobování planet

Naše listopadová celodružinová hra tentokrát proběhla ve vnitřních prostorách školy - a to v malé tělocvičně. Úkolem malých kosmonautů bylo pro svoji planetu co nejrychleji obstarat zásoby věcí z vesmírného obchodu. Měli k tomu k dispozici nákupní seznam, leták s produkty, nůžky a lepidlo. Chlapci a děvčata se v týmu prostřídali a po každém kole jsme znali pořadí, jak kdo skončil. Nakonec se výsledky sečetly a celé listopadové klání dopadlo takto:

 • 1. místo - Modrý tým
 • 2. místo - Zelený tým
 • 3. místo - Oranžový tým
 • 4. místo - Žlutý tým
 • 5. místo - Červený tým

Prosincový souboj se už ponese ve vánočním duchu, tak se budeme moc těšit!

Zásobování planet - fotogalerie

20231115_140055.jpg
Do Minikina na "Rakeťáka"

Ve čtvrtek 2. listopadu 2023 vyrazily děti naší ŠD s paními vychovatelkami za kulturou. Jelikož byl zájem děvčat a chlapců opravdu veliký, další část malých diváků šla v pátek 10. listopadu 2023.

Vybraly jsme film, který se nám hodí do našeho celoročního tématu o vesmíru, a to „Rakeťák“. V Minikině se dětem velice líbilo a promítání si moc užily.

20231110_134241.jpg
Halloweenská párty

Halloween se slaví 31. října a právě v posledním říjnovém dnu jsme v naší školní družině uspořádali párty k tomuto svátku. Děti (a spolu s nimi také paní vychovatelky a slečny praktikantky) se převlékly do nejrůznějších kostýmů a odpoledne si společně zatančily v tělocvičně školy. Nechybělo ani vyrábění netopýrů z papíru nebo soutěže, za které mohli chlapci a děvčata získat něco dobrého na zub. Na konci naší párty proběhlo slavnostní vyhodnocení soutěže o „Nej dýni“.

Tak laďte už své kostýmy, ať se máme příští rok opět na co těšit!

Halloweenská párty - fotogalerie

sd-halloween-23.jpg
Soutěž o "Nej dýni" - 2023

V rámci Halloweenu 2023 jsme ve ŠD vyhlásili soutěž o „Nej dýni“. V pondělí a úterý daného říjnového týdne mohli kluci a holky nosit své výtvory, které se pak staly součástí vydařené výstavy u sekretariátu naší školy. Nádherných dýní se sešlo opravdu hodně a vybrat tu „nej“ byl velký oříšek. Toho se společně se svými paní učitelkami a pany učiteli nakonec ujaly všechny třídy 1. stupně. Vyhodnocení a předání odměn pak proběhlo v rámci „Halloweenské párty“ v tělocvičně školy.

Autoři Nej dýní 2023:

 • Lukáš Kawecki,1. A
 • Klaudie Gavláková, 4. C
 • Julie Pilařová, 2. A
 • Štěpán Coufalík, 1. C
 • Annabella Šalamonová, 1. B
 • Elen Vaňková, 1. C
 • Veronika Komačková, 2. C

Vítězům gratulujeme! Všechny dýně byly opravdu moc krásné. Také děkujeme za hojnou účast. Výtvory, včetně těch vítězných, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Soutěž o "Nej dýni" - fotogalerie

nejdyne-23.jpg
Putování vesmírem II. – Vesmírná motanice

Při naší říjnové celodružinové hře jsme využili hezkého počasí, a proto jsme ji uspořádali na hřišti školy. Na herní plochu bylo umístěno 10 různých planet, rozlišených barevně a číselně. Úkolem našich malých kosmonautů bylo jednotlivě oběhnout dané planety, které dostali na své kartičce před začátkem souboje. Děti v této hře prokázaly svou rychlost a také orientaci v prostoru.

Celkem proběhlo pět kol, takže výsledky nebyly vůbec jednoznačné. Nakonec se týmy umístily následovně:

 • 1. místo - Oranžový tým - 19,5 b.
 • 2. místo - Červený tým - 18 b.
 • 3. místo - Modrý tým - 14,5 b.
 • 4. místo - Zelený tým - 12 b.
 • 5. místo - Žlutý tým - 11 b.

Jsme zvědaví, jak dopadne další klání, které nás bude čekat v listopadu.

Vesmírná motanice - fotogalerie

20231020_135759x.jpg
Drakiáda

Když plánujete akci, jakou je Drakiáda, dopředu nevíte, zda na ni bude vhodné počasí - a to hlavně dostatečný vítr. Ve středu 18. října 2023, kdy jsme pouštění draků ve školní družině pořádali, nám sice krásně svítilo sluníčko, avšak větrné podmínky nebyly úplně ideální.

Přesto jsme to společně s dětmi a jejich rodiči vyrazili zkusit a draky pouštěli vzadu na kopci v Komenského sadech. Někteří draci se udrželi ve vzduchu opravdu hodně dlouho. Děti, kterým se to povedlo, byly oceněny diplomem a drobným dárkem na památku. Všichni účastnici pak dostali sladkou odměnu a pamětní list.

Poděkování si zaslouží rodiče (i jiní rodinní příslušníci), kteří se této akce zúčastnili. Hodnotíme ji jako povedenou a těšíme se na další Drakiádu v příštím roce!

Drakiáda - fotogalerie

20231018_153038x.jpg
Jedeme na zelenou

S našimi prvňáčky ze školní družiny jsme navštívíli dopravní hřiště. Nejprve nás paní policistky seznámily s pravidly silničního provozu a poté jame už na kolech a koloběžkách vyrazili na hřiště.

Jedeme na zelenou - fotogalerie

sd-jedeme-zelena-01.jpg
Putování vesmírem I. - Začínáme

Jak se již stalo pravidlem, také letos nás v ŠD čeká celoroční hra. Jelikož se tentokrát celý náš školní rok ponese ve znamení „Putování vesmírem“, bude se i celodružinový turnaj týkat právě tohoto kosmického tématu.

V měsíci září 2023 jsme naši hru nejprve zahájili tím, že se děti z jednotlivých oddělení rozdělily do týmů podle pěti barev raket. Každý dostal svého papírového kosmonauta, kterého si vymaloval příslušnou barvou svého družstva.

Jakmile dívky a chlapci věděli, za který oddíl budou letos bojovat, mohli jsme se pustit do prvního úkolu letošního roku. Tím bylo vymyšlení návrhu a kresba vesmírného plavidla (temperovými barvami), které bude takovým jejich „maskotem“ při každém nástupu na další hry. Po výtvarné činnosti naše malé kosmonauty čekalo ještě přemýšlení o názvu jejich týmu.

Všichni první úkol krásně zvládli, vyzkoušeli si spolupráci v nových družstvech a už se těší na další říjnovou hru!

Putování vesmírem I. - Začínáme - fotogalerie

20230921_145206.jpg
Loučení s létem 2023

Na děti školní družiny se 14. září 2023 usmálo sluníčko a mohly se tak definitivně rozloučit s létem sjížděním řeky Ostravice na raftech. Jelikož bylo v řece dost vody, byl letošní sjezd za odměnu. Úsek od Slezskoostravského hradu až do Koblova zvládly v rekordním čase. Jak se jim plavba líbila, můžete vidět na fotečkách.  

Loučení s létem - fotogalerie

sd-rafty-23-3.jpg
1-10 | 11-20 | 21-30 | Vše
nahoru